,,Budowa hali montażowej dla Fabryki Obrabiarek RAFAMET S.A. w Kuźni Raciborskiej w formule zaprojektuj-wybuduj" - to nazwa inwestycji, która planowo ma zostać zrealizowana do końca listopada br.
Zapowiadana od pewnego czasu budowa nowej hali montażowej w RAFAMECIE stała się faktem. 20 lutego br. zarząd spółki podpisał umowę na realizację inwestycji. Jej wykonawcą jest firma PRO-INVEST z Dąbrowy Górniczej. Koszt inwestycji wyniesie około 16,5 mln złotych.
Do budowy nowego obiektu RAFAMET przymierzał się już od wielu lat. Decyzja o rozpoczęciu inwestycji, która oprócz cech inwestycji innowacyjnej ma charakter inwestycji odtworzeniowej została podjęta już dawno. Spółka z oczywistych względów chciała powiązać termin oddania do eksploatacji nowej hali z okresem dobrej koniunktury na światowych rynkach, na jakich operuje przedsiębiorstwo. Giełdowa spółka z Kuźni Raciborskiej jest jednym z czołowych w świecie producentów jednostkowych, wielkogabarytowych obrabiarek ciężkich dla przemysłu m.in. kolejowego, energetycznego czy stoczniowego. To branża, która pierwsza odczuwa skutki kryzysu gospodarczego, ale też ostatnia z niego wychodzi. Rezygnacja lub choćby czasowe przesunięcie inwestycji powoduje stagnację, a co za tym idzie, problemy w funkcjonowaniu przedsiębiorstw. Także RAFAMET w ciągu ostatnich lat odczuł skutki kryzysu gospodarczego, m.in. w spadku zamówień, na szczęście jednak utrzymał rentowność. Czas spowolnienia firma postanowiła spożytkować na wzmocnienie swojej przewagi konkurencyjnej i efektywnego wykorzystania szans, jakie przyniesie spodziewane ożywienie gospodarcze.
- Aby zyskać przewagę nad konkurencją i maksymalnie wykorzystać koniunkturę gospodarczą, decyzje inwestycyjne trzeba podejmować z odpowiednim wyprzedzeniem, ale i wyczuciem, stale monitorując sytuację na rynku. Spodziewamy się, że ożywienie gospodarcze w naszej branży nastąpi najpóźniej na przełomie bieżącego roku. Chcemy być do tej sytuacji przygotowani - mówi E. Longin Wons, Prezes Zarządu RAFAMET S.A.
Hala montażu finalnego a właściwie dwie połączone hale będą przeznaczone do montażu obrabiarek kolejowych (niska) oraz do budowy wielkogabarytowych obrabiarek specjalnych (wysoka) w rozmiarach, jakich do tej pory nie dało się realizować w obecnie istniejących obiektach produkcyjnych. Już teraz budowane przez RAFAMET karuzelowe centra obróbcze należą do największych na świecie, a możliwość produkcji jeszcze większych obrabiarek pozwoli na lepsze pozycjonowanie firmy na rynku producentów takich wyrobów.