Po latach starań miasto Ruda Śląska przejmie od bytomskiej Spółki Restrukturyzacji Kopalń pokopalnianie budynki. Władze Rudy Śląskiej kończą rozmowy ze spółką, dotyczące przejęcia jej zasobu mieszkaniowego.
- Dla mieszkańców Orzegowa to bardzo dobra wiadomość i wierzę, że będzie to początek rozwiązania ich problemów, z którymi borykają się od lat - mówi prezydent Grażyna Dziedzic.
Pierwsze budynki Spółka Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu przekazała miastu w latach 2007 - 2008. Wówczas do miejskich zasobów mieszkaniowych trafiło łącznie 146 lokali mieszkalnych i użytkowych. W następnych latach rozmowy ze spółką na temat przejęcia kolejnych budynków były nadal prowadzone, ale prawdziwego tempa nabrały dopiero w ubiegłym roku. Kluczową dla sprawy była jednak zmiana zarządcy budynków, należących do Spółki Restrukturyzacji Kopalń w Bytomiu, która miała miejsce w pierwszej połowie tego roku. Dzięki temu spółka mogła rozpocząć prace nad przygotowaniem dokumentacji niezbędnej do przekazania zasobu mieszkaniowego miastu.
- Przejęcie przez miasto budynków pozwoli na przeprowadzenie remontów, w niektórych przypadkach pierwszych od wielu lat. To również kolejny krok w stronę rewitalizacji Orzegowa - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.
Podczas ostatniego spotkania władz miasta z przedstawicielami spółki, które miało miejsce w lipcu, zaktualizowano harmonogram przejmowania budynków spółki przez miasto. Zakłada on przekazanie budynków w 12 etapach. W pierwszej kolejności miasto przejmie budynki położone przy ul. Królowej Jadwigi 4 - 4a i 23 oraz Orzegowskiej 54. W dalszej kolejności przejmowane będą budynki przy ul. Królowej Jadwigi 13 i 15 oraz Janty 3, 5, 7, 11, 13 i 18. Kolejne etapy przejęć rozłożone zostały na kolejne lata.
- Trudno jest określić dokładne daty przejęcia poszczególnych budynków. Każdorazowo bowiem przed taką operacją spółka przedstawić musi szereg niezbędnych dokumentów, łącznie z zaktualizowanym operatem szacunkowym - tłumaczy Bożena Seifried - Raźniak z wydziału gospodarki nieruchomościami rudzkiego magistratu.
Spółka rozpoczęła już aktualizację operatów szacunkowych. W najbliższym czasie przedstawiciele miasta oraz miejskiego przedsiębiorstwa gospodarki mieszkaniowej przeprowadzać będą wizje lokalne w budynkach, które w pierwszej kolejności mają zostać przekazane miastu. Wizytacje mają na celu ocenę stanu technicznego przejmowanego zasobu mieszkaniowego oraz określenie potrzeb remontowych.
Łącznie miasto zamierza przejąć 84 budynki. Najstarsze pochodzą jeszcze z końca XIX w. Były one własnością najpierw kopalni KWK Szombierki, następnie w latach 90-tych XX w. działającej w ramach Bytomskiej Spółki Węglowej KWK ,,Centrum-Szombierki". Po likwidacji kopalni właścicielem zasobu mieszkaniowego została Bytomska Spółka Restrukturyzacji Kopalń, a obecnie Spółka Restrukturyzacji Kopalń z siedzibą w Bytomiu. Miasto czyni także przygotowania do przejęcia udziałów w 10 budynkach mieszkalnych będących własnością PKP.
źródło: UM Ruda Śląska