[śląskie] Socrealizm wraca do Tychów. Ruszyła przebudowa placu św. Anny

[śląskie] Socrealizm wraca do Tychów. Ruszyła przebudowa placu św. Anny

REKLAMA

Już za kilka miesięcy plac św. Anny w Tychach - centrum socrealistycznego osiedla z lat 50-tych ubiegłego wieku będzie znów jedną z najpiękniejszych wizytówek miasta.

Właśnie rozpoczęła się jego przebudowa, plac kosztem blisko 3 milionów złotych zostanie odnowiony i gruntownie zmodernizowany.

Realizację całego projektu podzielono na kilka etapów.  W pierwszym z nich przeprowadzone zostaną roboty drogowe - pracę ruszyły w tym tygodniu. - Przeprowadziliśmy wycinkę zieleni, zabezpieczyliśmy teren placu oraz wykonaliśmy pierwsze prace rozbiórkowe. Następnie rozpoczniemy przebudowę kanalizacji deszczowej, która obejmuje roboty ziemne, montażowe oraz zabezpieczające. Z początkiem kwietnia rozpoczniemy demontaż oświetlenia, a miesiąc później budowę linii kablowej oświetlenia- mówi Wojciech Łyko - dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach

Pod koniec marca rozpocznie się także budowa fontanny na placu św. Anny i potrwa do połowy września 2012. W tym czasie ruszy także przebudowa chodników wokół placu. Zamiany czekają także kierowców. - Ustalona została tymczasowa organizacja ruchu, jaka będzie obowiązywać na placu przez czas trwania remontu. Remonty chodników będą przeprowadzane tak, by zapewnić dojście do okolicznych budynków, sklepów i szkoły. Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych (właściwy ROM) będzie informował mieszkańców z tygodniowym wyprzedzeniem o zmianach w organizacji ruchu. Dodatkowo, aby zminimalizować utrudnienia w ruchu kołowym prace prowadzone będą etapami- dodaje dyrektor Łyko.

Najpierw prace prowadzone będą przy zamknięciu dwóch odcinków ul. Wojska Polskiego oraz części Placu św. Anny, by zapewnić dojazd do okolicznych budynków, przychodni i przedszkola na wschodnim odcinku ul. Wojska Polskiego wprowadzony będzie ruch z jednokierunkowego na dwukierunkowy. W drugim etapie inwestycji zamknięta zostanie jezdna wokół Placu św. Anny, a zmianie ulegnie organizacja ruchu na wschodnim odcinku ul. Arkadowej z jednokierunkowego na dwukierunkowy. Trzeci etap przebudowy zakłada zamknięcie drogi dojazdowej do Placu św. Anny od strony ul. Andersa. Na koniec ( IV etap) wykonana zostanie sama nawierzchnia Placu św. Anny wraz z elementami małej architektury.

Całość na być gotowa do końca października 2012 roku.  To jednak nie koniec. Charakterystyczna zabudowa tego miejsca zyska także nowe elewacje. Na termomodernizację siedmiu budynków przeznaczone będzie ok. 11, 7 mln zł. Projekt jest już gotowy, pracę rozpoczną się za kilka miesięcy.

Osiedle A to wzorcowe socjalistyczne osiedle. W okresie PRL jego centralny plac nosił imię przodownika pracy, górnika Wincentego Pstrowskiego. W latach 60-tychy na skwerze przy osiedlu ustawiono lampę w kształcie górniczej karbidówki - lampki, jakich używano w tym czasie w kopalniach. Dwa lata temu lampa znów rozbłysła.

- Odnowienie osiedla A jest jednym z elementów trwającej rewitalizacji tej części Tychów. Zaczęliśmy od przywrócenia lampki górniczej. Nie jest to jednak replika poprzedniej, ale zupełnie nowa. - To kopia współczesnej lampki górniczej, dziesięć razy większa od prawdziwej - tłumaczy Maria Lipok-Bierwiaczonek- dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach. Lampa ma 4, 80 m wysokości, waży 720 kg i kosztowała 56 tys. zł.

Źródło: UM Tychy

Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wrocławska Fontanna Multimedialna została zamknięta. Przejdzie remont
Wrocławska Fontanna Multimedialna w poniedziałek 18 października zostanie zamknięta. W przerwie zimo...
W Karpaczu powstaje luksusowy, pięciogwiazdkowy MGallery Hotel Collection [WIZUALIZACJE]
W Karpaczu, na Dolnym Śląsku powstaje luksusowy, 5-gwiazdkowy MGallery Hotel Collection. Inwestorem...
Warszawa: Sitel Group wynajmuje biura w Marynarska Business Park
Sitel Group, firma specjalizująca się w dziedzinie obsługi klienta, przeniesie swoją warszawską sied...
Nowy najemca w 7R Park Kraków
Elzap, polski producent mebli biurowych, z nowym magazynem na terenie Krakowa. W wynajmie powierzchn...
Ponad 200-metrowy wieżowiec Warsaw UNIT gotowy [FILM + ZDJĘCIA]
Warsaw UNIT oferuje 57 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej na 45 piętrach. Wynajęcie przestrz...
WBO 2021. Poznaliśmy 20 zwycięskich projektów
Poznaliśmy wyniki głosowania w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego 2021. W ramach wydzielony...
Koleją z Tarnowskich Gór i Zawiercia bezpośrednio na lotnisko. Trwają prace na linii 182
Od początku roku trwają prace budowlane związane z rewitalizacją linii kolejowej nr 182 Tarnowskie G...
Trwa głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego Sosnowca
W Sosnowcu do 18 października trwa głosowanie w ramach Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy wybierają...
Za ponad 6 mln zł TBS wybuduje 24 mieszkania na wynajem w Ząbkowicach Śląskich
Na osiedlu Letnim przy ul. Jasnej w Ząbkowicach Śląskich powstanie dwuklatkowy budynek mieszkalny d...
W Warszawie trwa budowa biurowca Central Point [FILM + ZDJĘCIA]
Coraz bliżej zakończenia biurowca Central Point w Warszawie. Wieżowiec osiągnął już swoją docelową w...