Baseny ze sztucznymi falami, skały, wodospady, gejzery, wysepki i zespół zjeżdżalni to tylko niektóre atrakcje, jakie będzie można znaleźć w tyskim Aquaparku.
W czwartek, 10 maja, rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczno-funkcjonalną Parku Wodnego w Tychach.
Zwycięzcą konkursu, na który wpłynęło 6 prac został: Helmut Schick Schick & Partner Polska z Rudy Śląskiej, II miejsce zajął Piotr Płaskowicki &Partnerzy Architekci z Warszawy, a III nagroda przyznana została firmie ETC Architekci Sp. z o.o. z Wrocławia.
Zdaniem organizatorów konkursu zwycięska praca to nowatorska i nowoczesna, a zarazem funkcjonalna propozycja Parku Wodnego z całym kompleksem różnorodnych atrakcji typu spa, wellness czy fitness. Ponadto w kompleksie mają się znaleźć strefy: rekreacyjna, sportowa, wypoczynkowa, administracyjna, gastronomiczna oraz zewnętrzna. Z pewnością jednak największą atrakcją będzie zespół zjeżdżalni o różnej długości oraz strefa basenów rekreacyjnych ze sztucznymi falami, skały, wodospady - ściana wody, sztuczna fala, gejzery, leżanki wodno - powietrzne, sauny, wysepki, mostki oraz zewnętrzny basen rekreacyjny czynny cały rok.
- To ma być Aquapark dla wszystkich, zarówno dzieci, jak i młodzieży, ale też dla ludzi starszych. Chcemy dać mieszkańcom możliwość spędzania wolnego czasu korzystając z atrakcji, jakich do tej pory w Tychach nie było. Co więcej chcemy przy jego budowie zastosować innowacyjne rozwiązania, tak by w przeciwieństwie do innych Aquaparków w Polsce nasz nie przynosił strat i był niedochodowy - mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.
Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej SA w Tychach, które to przedsięwzięcie zrealizuje, także zapewnia, że budowa i utrzymanie Aquaparku nie będzie wielkim obciążeniem dla miejskiego budżetu. - Jedyną oczyszczalnią wystarczalną energetycznie w Polsce jest oczyszczalnia tyska. Chcemy to wykorzystać. Chcemy wykorzystać biogaz wytwarzany z oczyszczalni do wytworzenia ciepła i prądu. U nas energia będzie za darmo, to uczyni całą inwestycją tańszą w utrzymaniu i bardziej efektywną, a tym samym dostępną dla mieszkańców - mówi prezes Gieleciak.
Zasilanie przyszłego parku wodnego prądem i ciepłem powstałym z biogazu to jeden z najważniejszych wyznaczników wartego blisko 100 milionów złotych przedsięwzięcia. Tyski Aquapark powstanie przy ul. Sikorskiego, w pobliżu Ośrodka Wypoczynkowego Paprocany. Teraz rozpoczną się pracę nad projektem do przygotowanej koncepcji, które potrwają ok. 1,5 roku. Wiosną 2014 roku planowane jest rozpoczęcie prac budowlanych, tak by do końca 2015 roku Aquapark w Tychach było gotowy.
Źródło: UM Tychy