Zakończyła się jedna z najważniejszych inwestycji w centrum miasta. 11 Listopada uroczyście poświęcono i oddano do użytku zmodernizowaną ulicę imieniem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Przed nabożeństwem w kościele wystąpił Zespół Wysoczanki. Po mszy świętej za ojczyznę uczestnicy obchodów Święta Niepodległości zatrzymali się w drodze do miejsc pamięci, aby wziąć udział w otwarciu ulicy. W uroczystości wzięli udział członek Zarządu Województwa Śląskiego Aleksandra Banasiak, radni, wykonawcy inwestycji, strażacy, orkiestra dęta OSP Żarki, delegacje szkół z terenu gminy Żarki, mieszkańcy i przedsiębiorcy.
Poświęcenia dokonali ojciec przeor Jerzy Kielech oraz ksiądz proboszcz Jan Wajs. Natomiast wstęgę przecinali: A. Banasiak, radni z osiedla Centrum: Stanisława Nowak, Alojzy Zieliński, Jakub Jarosz, kierownik budowy Cezary Sobczyk, mieszkaniec ulicy Piłsudskiego Bartłomiej Poznański, radna powiatowa Jadwiga Skalec oraz przedstawiciel młodego pokolenia Jakub Chojnacki.
Najstarsza ulica w mieście imieniem Marszałka Józefa Piłsudskiego przeszła gruntowną modernizację od marca do listopada 2011 roku. - Nowe nawierzchnie z kostki brukowej pokryły chodniki, wjazdy na posesje oraz jezdnię. Kolor kostki nawiązuje do kolorów zastosowanych przy modernizacji Starego Rynku - wyjaśnił w czasie przemówienia burmistrz Klemens Podlejski. - Nie ma już dziur utrudniających życie kierowcom, pieszym rowerzystom. Są za to miejsca parkingowe w liczbie blisko 60, które ułatwią życie właścicielom 22 firm działających przy tej ulicy. Parking posłużą również klientom odwiedzającym dwa razy w tygodniu targowisko miejskie oraz oczywiście mieszkańcom i turystom - dodał.
Na Piłsudskiego przebudowano 271,50 mb drogi oraz 620,80 mb chodnika. Powstał kanał deszczowy wraz z przykanalikami, drogę oznaczono i wytyczono dwa przejścia dla pieszych. Przy ulicy zasadzono 29 drzew zwanych katalpami. Na wysokości posesji nr 17 osadzono dwie zabytkowe płyty chodnikowe z wapienia wielkości 1,5 na 1 metr unikatowe w skali kraju, które przed modernizacją również miały swoje miejsce na tej ulicy. Dwie kolejne płyty oraz kilka mniejszych zostały zamontowane w kościele św. Stanisława na Laskowcu przy wejściu. O uratowanie płyt postulował Wojciech Mszyca i specjalną prośbę skierował do burmistrza i Rady Miejskiej w Żarkach.
Koszt zadania: 663 907,69 zł brutto. Kwota dofinansowania z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych wyniosła: 341 900, 00 zł brutto. Zadanie zrealizowała firma wyłoniona w przetargu: Przedsiębiorstwo Usługowe Drogrem z Nowej Wsi w gminie Poczesna. - Gratuluję władzom Żarek kolejnej inwestycji. Przy okazji każdej wizyty w tej gminie widzę olbrzymie zmiany i udane inwestycje, które służą mieszkańcom - powiedziała marszałek Województwa Śląskiego Aleksandra Banasiak.
Kilka słów o ulicy Piłsudskiego
Droga usytuowana jest w centrum miasta i należy do najważniejszych i najbardziej uczęszczanych ulic, zarówno przez kierowców jak i pieszych. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się plac targowy gdzie dwa razy w tygodniu - środa i sobota, odbywają się słynne Żareckie Jarmarki, w których uczestniczy nawet 10tys osób. (miasteczko zamieszkuje 4tys.osób) Ulica w dni targowe jest szczególnie intensywnie wykorzystywana. Przed przebudową były olbrzymie trudności z wymijaniem się samochodów. Ulica Piłsudskiego stanowi przedłużenie przebudowanej ulicy Stary Rynek w ramach rewitalizacyjnego projektu unijnego. Planowana przebudowa wpłynęła zdecydowanie na zwiększenie płynności ruchu i poprawę bezpieczeństwa komunikacyjnego.
źródło: UG Żarki