Wybrano najlepszą przestrzeń publiczną województwa śląskiego

Wybrano najlepszą przestrzeń publiczną województwa śląskiego

śląskie
graviteo
REKLAMA

Rozstrzygnięto tegoroczną edycję konkursu na ,,Najlepszą Przestrzeń Publiczną Województwa Śląskiego". Zwycięzców wyłoniono spośród 60 zgłoszonych projektów z 34 gmin naszego regionu.

Nagrody i wyróżnienia przyznano tradycyjnie w czterech kategoriach: urbanistyka, architektura, rewitalizacja przestrzeni i rewitalizacja obiektu.


Najlepszym projektem urbanistycznym uznano zagospodarowanie terenu rekreacji rodzinnej w Koziegłowach. Nagroda marszałka w kategorii architektura trafiła do projektantów wielofunkcyjnej hali sportowej ,,Na Skarpie" w Bytomiu. Podczas konkursu jury wyłoniło najlepsze przedsięwzięcia w kategorii rewitalizacji przestrzeni i obiektu. W pierwszym przypadku nagroda główna powędrowała do gminy Ornontowice za rewitalizację parku gminnego. W kategorii obiekt nagrodę przyznano za renowację Willi Fitznera w Siemianowicach Śląskich.


Nagrody zwycięzcom i przedstawicielom władz samorządowych wręczyła wicemarszałek Aleksandra Gajewska-Przydryga.


Na samorządzie województwa spoczywa obowiązek kształtowania przestrzeni, której wysoka jakość przekłada się nie tylko na wizerunek regionu, ale przede wszystkim na jakość życia mieszkańców. Dzięki takim przedsięwzięciom w naszym województwie po prostu chce się mieszkać i mieszka się coraz lepiej
- podkreśliła Aleksandra Gajewska-Przydryga.

REKLAMA


Swojego faworyta wskazali również internauci, którzy oddali ponad 6 tys. głosów na przedsięwzięcia biorące udział w konkursie. Nagroda trafiła do Żor za projekt siłowni na wolnym powietrzu.


Celem konkursu jest promocja rozwoju i zmian jakościowych przestrzeni publicznej oraz poprawa środowiska zamieszkania przy zachowaniu zasad zrównoważonego rozwoju poprzez nagradzanie najciekawszych realizacji urbanistycznych i architektonicznych kształtujących przestrzeń publiczną województwa śląskiego. Bardzo istotna jest promocja realizacji architektoniczno-urbanistycznych, przeciwdziałanie degradacji i podnoszenie świadomości w zakresie kształtowania przestrzeni.


Podczas uroczystości przyznano również nagrody w konkursie ,,Architektura Roku" organizowanym przez katowicki oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich i Towarzystwa Urbanistów Polskich. Nagrodą Grand Prix uhonorowano zespół HS99 za projekt Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA