Dąbrowa Górnicza przystąpiła do realizacji projektu współpracy międzyregionalnej RE-GREEN ,,Polityki regionalne na rzecz zielonych budynków" w ramach programu unijnego INTEREG IVC.
Celem projektu jest wymiana doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie wprowadzania w publicznych budynkach rozwiązań proekologicznych, w szczególności energooszczędnych, a także wykorzystujących odnawialne zasoby energii.
Jednym z narzędzi do osiągnięcia tego celu mają być odpowiednie procedury zamówień publicznych (np. zapisy w dokumentacji przetargowej i sposób oceny ofert).
Sektor budownictwa odpowiada za dużą część emisji gazów cieplarnianych i to właśnie w tym sektorze odbywa się aż 40% ostatecznego zużycia energii.
Dlatego w całej Europie poszukuje się rozwiązań pozwalających na uzyskanie oszczędności na tym polu. Budynki, w których zastosowano rozwiązania pozwalające na oszczędzaniu zasobów naturalnych i tworzeniu środowiska przyjaznego mieszkańcom nazywa się ,,zielonymi".
W projekcie RE-GREEN biorą udział: Polska, Szwecja, Wielka Brytania, Irlandia, Niemcy, Portugalia, Hiszpania, Rumunia, Estonia, Słowenia.
Wśród partnerów są zarówno instytucje naukowe, jak i przedstawiciele regionów (władz lokalnych i agencji energetycznych). W sieci jest już dostępna strona www.re-green.eu - na razie tylko w wersji anglojęzycznej.
Pod koniec lutego w Portugalii odbyła się konferencja otwierająca projekt. Wśród zaproszonych gości (poza partnerami) byli przedstawiciele innych organizacji zajmujących się ,,zielonymi budynkami", m.in. The Green Building Council (którego sieć obejmuje także Polskę) oraz programu ONZ na rzecz zrównoważonego budownictwa.
Efektem końcowym współpracy międzynarodowej oraz konsultacji z lokalnymi ekspertami i politykami będzie dla Dąbrowy Górniczej przygotowanie i wdrażanie w kolejnych latach planu konkretnych działań (z budżetem i harmonogramem) nastawionych na wprowadzanie w budynkach publicznych zielonych rozwiązań.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
źródło: UM Dąbrowa Górnicza