Spadają ceny nieruchomości w Unii Europejskiej

Kajtman

Najnowsza publikacja Eurostatu na temat cen nieruchomości mieszkaniowych w Unii Europejskiej obejmująca dane za IV kwartał ubiegłego roku wskazuje na kontynuację spadkowego trendu w tym zakresie. 


Indeks średnich cen nieruchomości mieszkaniowych publikowany przez Eurostat uwzględnia zmiany cen transakcyjnych różnorodnych nieruchomości mieszkaniowych tj. mieszkań, domów wolnostojących, szeregowych oraz bliźniaczych. Wyliczenia indeksu dokonywane są w oparciu o wszystkie transakcje zawarte w danym kraju bez względu na cel transakcji ale z wykluczeniem tych, które nie spełniają przesłanek transakcji rynkowej.


Jak wynika z danych Eurostatu w większości krajów Wspólnoty nieruchomości mieszkaniowe tanieją. Najgorsza sytuacja charakteryzuje Półwysep Iberyjski, gdzie wysoka nadpodaż na rynku nieruchomości zbiegła się w czasie z poważnym kryzysem gospodarczym. W IV kw. 2012 r. w Hiszpanii odnotowano spadek średnich cen nieruchomości aż o 12,8% w stosunku do analogicznego kwartału poprzedniego roku. W Portugalii sytuacja wyglądała nieco lepiej – spadek wyniósł 6%. Z kryzysem na rynku nieruchomości wciąż boryka się Irlandia, choć tu sytuacja z kwartału na kwartał poprawia się. W końcówce ubiegłego roku odnotowano spadek średnich cen nieruchomości mieszkaniowych rzędu 4,5% podczas gdy kwartał temu wynosił on 9,7%.


Niejednoznaczna sytuacja charakteryzuje rynki krajów wschodzących, które przystąpiły do Wspólnoty w 2004 lub 2007 roku. Dla przykładu nieoczekiwanie słabo radzą sobie rynki mieszkaniowe Rumunii, Węgier, które zanotowały spadki odpowiednio 9,1% oraz 5,6%. Tymczasem państwa bałtyckie, takie jak Estonia czy Łotwa, które po 2008 r. doświadczyły potężnego kryzysu w sektorze realnej gospodarki, radzą sobie nadspodziewanie dobrze. W Estonii odnotowano wzrost prawie 6%-owy wzrost r/r średnich cen nieruchomości mieszkaniowych a na Łotwie prawie 10%-owy.


Średni spadek ceny transakcyjnej liczona dla Unii Europejskiej wyniósł 1,4%, natomiast dla Strefy Euro 1,8%. Niestety Eurostatowi nie udało się pozyskać wiarygodnych i przede wszystkim porównywalnych danych ze wszystkich krajów Unii. Do tych krajów należała m.in. Polska.

 

Emmerson S.A.