Środa Śląska z dofinansowaniem do budowy innowacyjnego inkubatora przedsiębiorczości źródło: materiały inwestora

Środa Śląska z dofinansowaniem do budowy innowacyjnego inkubatora przedsiębiorczości

Hania Kowalczyk
Hania Kowalczyk
REKLAMA
W czwartek 27 sierpnia w Urzędzie Miejskim w Środzie Śląskiej, w obecności burmistrza Adama Rucińskiego, dyrektora Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej Jerzego Michalaka, wójta Gminy Stoszowice Pawła Gancarza i radnych miejskich, podpisano umowy na dofinansowanie budowy dwóch inkubatorów przedsiębiorczości. To kolejne fundusze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, które trafią do Środy Śląskiej i Stoszowic. 
Średzki Inkubator Przedsiębiorczości, zlokalizowany przy ulicy Spółdzielczej, zapewni osobom prowadzącym działalność gospodarczą wyjątkowo kompleksowe wsparcie, uwzględniające preferencyjne warunki dostępu do lokali oraz usług doradczych i szkoleniowych. W planach ma być także obiektem wielu wydarzeń biznesowych, promujących lokalnych i subregionalnych przedsiębiorców. Podobna, innowacyjna inwestycja powstanie także w Stoszowicach. 
– Cieszę się, że w najbliższych latach, gdy wszyscy będziemy musieli mierzyć się z gospodarczymi i społecznymi skutkami pandemii koronawirusa, stworzymy świetne warunki dla nowo powstających i już działających mikro i małych przedsiębiorców. W inkubatorze swoje miejsce odnajdą między innymi innowacyjne firmy zajmujące się tzw. inteligentnymi specjalizacjami oraz te z sektorów IT, Human Resources czy outsourcingu usług – podkreślał burmistrz Środy Śląskiej, Adam Ruciński. 
materiały prasowe
Inkubator w Środzie Śląskiej będzie nowoczesnym, dwukondygnacyjnym biurowcem o powierzchni użytkowej 760 mkw. W obiekcie znajdzie się między innymi 11 biur, open space oraz sala konferencyjna z zapleczem technicznym. Co ważne, będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz wyposażony w sprzęt i oprogramowanie, z którego będą korzystać przedsiębiorcy. Dzięki uwzględnieniu niezbędnych przyłączy projekt przewiduje dalszą rozbudowę budynku i budowę kolejnych obiektów towarzyszących inkubatorowi.
Całkowita wartość tego projektu to blisko 7,73 mln zł. Kwota dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego wyniesie 5,25 mln zł. Gmina w ramach wkładu własnego dołoży do budowy inkubatora 1 mln zł. Reszta zostanie pokryta ze środków ze zwrotu podatku VAT. 
REKLAMA
– Cała inwestycja to nie tylko wsparcie przedsiębiorców ze Środy Śląskiej w okresie tzw. inkubacji, czyli w momencie, kiedy zaczynają działalność, ale także innowacyjny sposób rewitalizacji zdegradowanego obszaru poprzemysłowego na terenie naszego miasta. Projekt ma być gotowy w pierwszym kwartale 2022 roku – dodał Adam Ruciński. 
Po analizie wykonanej przez Dolnośląską Instytucję Pośredniczącą – organ odpowiedzialny za dystrybucję funduszy unijnych – średzki inkubator został jednym z zaledwie dwóch projektów wybranych docelowo do dofinansowania w ramach działania pn. "Wsparcie infrastruktury przeznaczonej dla przedsiębiorców". Druga taka inwestycja powstanie w gminie Stoszowice, w powiecie ząbkowickim. W czasie spotkania w Urzędzie Miejskim umowę z DIP podpisał także wójt Paweł Gancarz. 
– Na Dolnym Śląsku już od wielu lat stawiamy na rozwój przedsiębiorczości. Środki unijne, które przeznaczyliśmy na wsparcie przedsiębiorców w perspektywie unijnej 2014-20 w znaczący sposób wpłynęły na wzrost konkurencyjności gospodarki, innowacyjności projektów i zmniejszenie poziomu bezrobocia. Realna i szybka pomoc we wdrażaniu konkretnych działań realizowanych szczególnie przez sektor MŚP to jeden z kluczowych elementów naszej strategii. Innowacyjne inkubatory przedsiębiorczości w Środzie Śląskiej i Stoszowicach idealnie się w nią wpisują – przekonywał Jerzy Michalak, dyrektor Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej.  
Źródło: materiały prasowe

Komentarze (1)

Napisz komentarz
Jan Augustynowski
Akt samego podpisania z pieczątkami, parawkami, całą gamą instytucji i jednostek, szok! Wałęsa się chowa ze swoim kolorowym długopisem ;)
REKLAMA