Standard polskich mieszkań pozostawia wiele do życzenia

Standard polskich mieszkań pozostawia wiele do życzenia

Emmerson
REKLAMA

Z jednej strony w naszym kraju zwiększa się liczba obiektów apartamentowych wyposażonych w nowoczesne rozwiązania, jak na przykład zaawansowane systemy zarządzania budynkiem, jednocześnie spora cześć Polaków nadal mieszka w kiepskich warunkach.

Jak podaje najnowsze opracowanie Głównego Urzędu Statystycznego „Gospodarka mieszkaniowa w 2010 r.” na koniec ubiegłego roku więcej niż jedno na dziesięć mieszkań w naszym kraju nie posiadało ustępu lub łazienki.

Warto zaznaczyć, że wg Eurostatu w statystykach takich, jak brak wanny lub kabiny prysznicowej, czy toalety w mieszkaniu Polska znajduje powyżej unijnej średniej dla całej grupy 27 krajów wspólnoty. Wynika to z faktu, że w naszym kraju podobnie, jak w innych państwach Europy Środkowo – Wschodniej bardzo powoli następuje renowacja nieruchomości mieszkalnych rodem z poprzednich epok. Należy podkreślić, że zaniedbane budynki znajdują się nie tylko w mniejszych miejscowościach. Również w głównych miastach Polski, jak Warszawa, Kraków, Łódź, Wrocław, czy Gdańsk można spotkać zazwyczaj położone w niszczejących kamienicach lokale mieszkalne, których standard odpowiada warunkom mieszkaniowym z początków ubiegłego wieku. Często stan techniczny takich obiektów sugerowałby, że nie nadają się one już do zamieszkania, a rozkład lokali oraz ich funkcjonalność nie pozwalają na skuteczne zaspokojenie potrzeby mieszkaniowej. Przykładem mogą być tutaj nadal spotykane budynki z jedną toaletą oraz łazienką na piętrze, przypadającą na kilka mieszkań. Niestety w takich wypadkach niejednokrotnie właściciele nie posiadają środków wystarczających na renowację tego rodzaju obiektów. Z drugiej zaś strony, mieszkającej w nich ludności często nie stać na opłatę wyższych czynszów, aby pokryć koszty przekształcenia ich do stanu zapewniającego godziwe użytkowanie. Ponadto warunkiem przeprowadzenia generalnego remontu w takich budynkach jest nieraz spełnienie wymogów konserwatora zabytków, które mogą znacznie podnieść koszta renowacji, skutecznie ją uniemożliwiając.

REKLAMA


Podsumowując trzeba wspomnieć, że zgodnie z przedstawionym zestawieniem standard polskich mieszkań ulega stopniowej poprawie, jednak tempo tego procesu pozostawia wiele do życzenia.

Emmerson S.A.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA