Stara przędzalnia Scheiblera na Księżym Młynie w Łodzi przejdzie rewitalizację Materiały inwestora

Stara przędzalnia Scheiblera na Księżym Młynie w Łodzi przejdzie rewitalizację

WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
REKLAMA

Rewitalizacja czeka niezagospodarowaną dotąd część imperium Karola Scheiblera na Księżym Młynie – niszczejącą od lat przędzalnię przy ul. Przędzalnianej 71. Do użytku przywrócone mają zostać także zabudowania ją otaczające, w tym zabytkowy dom Wendischa, jeden z najstarszych budynków mieszkalnych w Łodzi.

Generalny remont konserwatorski oraz ponowne zagospodarowanie tych obiektów zapowiedziała spółka Money Square Investment, która 14 listopada kupiła je od poprzedniego właściciela. Projekt metamorfozy jest przygotowany. Inwestor ma już akceptację służb konserwatorskich, oczekuje na wydanie pozwolenia na budowę.

– Na mapie Łodzi powstanie nowe, tętniące życiem miejsce, w którym zachowany będzie duch historii – zapowiada pochodzący z Pabianic Dariusz Jagusiak, członek zarządu Money Square Investment, który mieszkając po sąsiedzku przy ul. Tymienieckiego przez siedem lat z żalem patrzył na niszczejącą część pofabrycznego kompleksu planując jej zakup i metamorfozę.

– Stara fabryka przeznaczona będzie głównie na mieszkania, ale w mniejszej części także na lokale usługowe. W domu Wendischa, ambulatorium i garażu planujemy lokale gastronomiczne, a na terenie między nimi lokalny ryneczek. Poszukujemy już najemców. Zależy nam, aby charakter ich działalności był spójny z klimatem miejsca i potrzebami mieszkańców. Nie zamykamy się przy tym też na niszowe usługi, jak np. pracownie krawieckie czy szewskie, które podkreślałyby szczególną historię tego miejsca i promowały usługi lokalnych przedsiębiorców – dodaje Jagusiak.

Materiały inwestora
Materiały inwestora
Materiały inwestora

Dawna przędzalnia wraz z otaczającymi ją niższymi budynkami będzie kolejnym w Łodzi kompleksem mixed-use, a więc mieszanej funkcjonalności, w którym przenikać się będą funkcje mieszkaniowe i usługowo-handlowe oraz gastronomia.

Zwraca uwagę także spora ilość zieleni, która ma wypełnić publicznie dostępną przestrzeń między zabudowaniami.

Materiały inwestora
Materiały inwestora
REKLAMA
Materiały inwestora
Materiały inwestora

Miejsce z historią

Zaniedbany obecnie gmach dawnej przędzalni wzniósł w 1827 r. Krystian Wendisch, pierwszy gospodarz tego terenu (Karol Scheibler wszedł w jego posiadanie dopiero w latach 70. XIX w.), który na działce przy obecnej ul. Przędzalnianej wybudował też kilka innych zabudowań, w tym swój dom, jeden z najstarszych budynków mieszkalnych w Łodzi. Jak cała ta część dawnego imperium Scheiblera, niewielki budyneczek przypominający nieco szlachecki dworek od lat pozostawał niezagospodarowany.

Źródło: Urząd Miasta Łodzi

fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula
fot. Jakub Zazula

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA