Stoen Operator zakończył kolejny etap jednej z najważniejszych inwestycji realizowanych na poprzemysłowych terenach dawnej fabryki traktorów. W ramach prowadzonych prac dostawca energii elektrycznej w dynamicznie rozwijającej się dzielnicy Ursus sfinalizował likwidację drugiej Głównej Stacji Zasilającej.
Znajdujące się na obszarze dawnej Energetyki Ursus, a nabyte przez Stoen Operator urządzenia energetyczne były przestarzałe, dostosowane do dominujących niegdyś standardów przemysłowych oraz nie odpowiadały współczesnym rozwiązaniom zapewniającym odpowiednie współczynniki ciągłości i jakości dostaw energii SAIDI i SAIFI.
Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną na terenie nowych inwestycji mieszkaniowych, Stoen Operator konsekwentnie modernizuje i rozwija sieć energetyczną na każdym poziomie napięcia. Dwa lata temu spółka zmodernizowała jedną ze stacji typu GSZ, a na początku tego roku wyłączyła z użytkowania kolejny tego typu obiekt.
– Inwestycje realizowane na poprzemysłowych terenach dzielnicy Ursus są dla nas jednym z priorytetowych zadań projektowych – podkreśla rangę przedsięwzięcia Leszek Bitner, Dyrektor Pionu Zarządzania Majątkiem Sieciowym w Stoen Operator. – W 2016 roku nabyliśmy sieć elektroenergetyczną znajdującą się na terenie należącym dawniej do Energetyki Ursus (obecnie upadłej). Była to bardzo duża operacja logistyczna – wymagała od nas wielu działań eksploatacyjnych, ruchowych i inwestycyjnych. Polegały one na dostosowaniu istniejących urządzeń energetycznych do pracy w ramach naszego sieci, przy jednoczesnym zapewnieniu ciągłość i jakość dostaw energii elektrycznej. Prowadzimy także, z myślą o przyszłym rozwoju infrastruktury, prace planistyczne i modernizacyjne. Wyłączenie z użytkowania drugiej stacji GSZ jest ważnym kamieniem milowym realizowanego na tym terenie programu modernizacji sieci.
Stacja GSZ została odłączona w toku równoległych prac obejmujących przebudowę okolicznej sieci, których koszt sięga 3,5 mln zł. Obiekt zostanie zastąpiony nową, zdalnie sterowaną i monitorowaną stacją, która wraz z przebudowanymi liniami kablowymi zapewni poprawę bezpieczeństwa energetycznego i pewności zasilania tego obszaru.
Tereny pofabryczne potencjałem stołecznego zaplecza mieszkaniowego
Niespełna dziesięć lat temu władze Warszawy zdecydowały, że pofabryczny teren Ursusa zostanie objęty miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z jego założeniami, rola przemysłu miała być ograniczana, na rzecz rozwoju funkcji mieszkaniowych i biurowych. W 2016 roku przedsiębiorstwo upadłej Energetyki Ursus zostało sprzedane w toku postępowania upadłościowego. Stoen Operator nabył od podmiotu trzeciego (sukcesora Energetyki Ursus) sieć elektroenergetyczną na obszarze należącym wcześniej do upadłej spółki.
Z całej infrastruktury sieciowej zakupionej przez Stoen Operator na terenie dzielnicy Ursus pozostanie jeszcze kilka stacji transformatorowych. W kolejnych latach będą one przebudowane w ramach inwestycji przyłączeniowych lub kolizyjnych z innymi inwestycjami.