Według najnowszego raportu Savills, stopy kapitalizacji za najlepsze nieruchomości na wielu rynkach europejskich osiągnęły rekordowo niskie poziomy. Taka sytuacja ma związek z dużą konkurencją wśród inwestorów poszukujących najlepszych nieruchomości, co może przyczynić się do dalszego spadku stóp kapitalizacji, na co pozwala obecnie niski zwrot z obligacji i niskie stopy procentowe. Średnia stóp kapitalizacji dla budynków biurowych znajdujących się w najlepszych lokalizacjach w krajach objętych badaniem, spadła w maju 2015 r. o 7 punktów bazowych w porównaniu z pierwszym kwartałem.
Marcus Lemli, dyrektor Działu Inwestycyjnego na Europę w Savills, komentuje: "W związku z zainteresowaniem nowych inwestorów, ogrom gotówki w Europie rośnie, co prowadzi do dalszego spadku stóp na rynkach. Inwestorzy poszerzają kręgi zainteresowania, w związku z czym poziom ich aktywności rośnie zarówno na głównych rynkach, jak i na rynkach peryferyjnych, a także w segmentach o wyższych stopach zwrotu."
– „W Polsce wolumen inwestycji w pierwszej połowie roku był relatywnie niewielki i przekroczył nieznacznie poziom 800 mln euro, co oznacza blisko 45% spadek w porównaniu z pierwszą połową roku ubiegłego. Ostatnie lata potwierdziły jednak, że w drugiej połowie roku dokonuje się znacznie więcej transakcji. Biorąc pod uwagę wolumen transakcji w toku oraz wartość nieruchomości, na które inwestorzy złożyli już oferty zakupu lub nieruchomości będących na etapie marketingu, jak również ilość nowego kapitału inwestycyjnego napływającego do Polski wiemy, że podobna sytuacja będzie miała miejsce również w tym roku. Spodziewamy się, że na całoroczny wolumen transakcji będzie zbliżony do roku poprzedniego (3,1 mld euro), a jedyną barierą do znacznego przekroczenia tej wartości jest ograniczona ilość transakcji o dużym wolumenie” – mówi Michał Stępień, starszy konsultant w Dziale Doradztwa Inwestycyjnego Savills.
Analitycy Savills podają, że średnia osiągalna wartość stóp kapitalizacji dla najlepszych regionalnych centrów handlowych spadła z 5,34% w pierwszym kwartale do 5,25% w maju. Rynek centrów handlowych zyskuje, i będzie nadal zyskiwał, na wzrastającej konkurencji w sektorze biurowym, a potencjalni sprzedający mogą zyskać na silnym zainteresowaniu kupujących. W sektorze logistycznym, w którym stopy kapitalizacji są zwykle najwyższe, również nastąpił spadek z 7,1% w pierwszym kwartale 2015 r. do 6,9% w maju.
Zgodnie z prognozą firmy Savills, łączne wartość transakcji inwestycyjnych przekroczy ubiegłoroczny wolumen, który na koniec 2015 roku wyniósł 210 mld euro. Według analityków Savills, udział inwestorów zagranicznych w Europie nadal rośnie. Inwestorzy z USA, Kanady i Bliskiego Wschodu są obecnie najbardziej aktywni i odpowiadają za 45% wszystkich transakcji. Inwestorzy z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec i Szwecji nadal poszukają okazji w Europie. Savills podaje, że Londyn, Paryż i duże niemieckie miasta, jak Berlin, Monachium i Frankfurt to wciąż jedne z najbardziej pożądanych lokalizacji wśród inwestorów. Z kolei takie peryferyjne rynki, jak Dublin, Madryt i Mediolan także uplasowały się w czołówce najlepszych lokalizacji.