[Polska] Polska na drodze do osiągnięcia najwyższego wolumenu inwestycji w nieruchomości komercyjne od 2006 roku

[Polska] Polska na drodze do osiągnięcia najwyższego wolumenu inwestycji w nieruchomości komercyjne od 2006 roku

Kajtman
Kajtman
REKLAMA

Według najnowszego raportu Savills, dotyczącego rynku inwestycyjnego w Polsce, wartość transakcji inwestycyjnych w nieruchomości komercyjne na koniec roku może wynieść € 3,0 mld, co byłoby rekordowym wynikiem od 2006 roku. Savills prognozuje, że nawet 70% tej wartości mogą stanowić transakcje zawarte na rynku nieruchomości handlowych. Międzynarodowy doradca na rynku nieruchomości podaje, że w pierwszej połowie 2013 roku odnotowano 28 transakcje o łącznej wartości € 1,26 mld, w porównaniu z jedynie 12 transakcjami  w pierwszej połowie 2012 roku. Dodatkowo, od początku roku podpisano umowy przedwstępne kupna – sprzedaży nieruchomości o łącznej wartości około € 850 mln, co w połączeniu z negocjowanymi obecnie transakcjami, powinno istotnie wpłynąć na wolumen inwestycyjny w 2013 r.


Chociaż analitycy Savills uważają rynek powierzchni handlowych za najbardziej popularny, o czym świadczy wartość zawartych transakcji z pierwszej połowy roku na poziomie około € 475 mln oraz przewidywany znaczny wzrost wolumenu w drugiej połowie 2013 roku, 51% transakcji w pierwszej połowie 2013 roku dotyczyło nieruchomości biurowych. Savills oczekuje jednak, że te proporcje ulegną zmianie do końca roku. Co ciekawe, transakcje w sektorze powierzchni magazynowych, których najwyższy wolumen w ostatnich latach przypadł na 2012 rok z 17% udziałem w rynku, według prognozy agencji utrzymają się na poziomie powyżej średniej (6,2% w latach 2002-2011) i wyniosą 10-12% do końca roku.


Michał Ćwikliński, dyrektor Działu Inwestycyjnego w Savills Polska, mówi: "Oczekujemy, że całkowita wartość transakcji inwestycyjnych na rynku magazynowym na koniec roku osiągnie udział w rynku około 10-12%, niemal dwukrotnie więcej niż długoterminowa średnia. Nieruchomości handlowe będą odpowiadały za niemal 70% rocznej wartości zawartych transakcji inwestycyjnych, co przełoży się na zmniejszający się udział atrakcyjnych obiektów biurowych w rynku inwestycyjnym. W rezultacie przewidywany udział sektora biurowego w całkowitym wolumenie w 2013 wyniesie 20-30%".


Pod względem lokalizacji, Warszawa pozostaje preferowanym miejscem transakcji biurowych, o czym świadczy 11 spośród 14 transakcji zawartych w pierwszej połowie 2013 roku. Analitycy Savills podają też, że ​​niektóre obszary miasta, jak np. Mokotów, cieszyły się nieco mniejszym zainteresowaniem, głównie dlatego, że wielu inwestorów posiada już tam swoje aktywa. Według raportu Savills, stopy kapitalizacji w centrum Warszawy wynoszą obecnie 6,0%, a stopy kapitalizacji za najlepsze nieruchomości w Centralnym Obszarze Biznesu w porównaniu z pozacentralnymi lokalizacjami, zwiększyły się ostatnio do około 150 punktów bazowych. Według prognozy Savills, różnica ta powinna się zmniejszać w nadchodzących miesiącach i ustabilizować w długim okresie na poziomie 50-70 punktów bazowych. Poza Warszawą, w pierwszej połowie 2013 roku, inwestorzy byli aktywni we Wrocławiu i Trójmieście, a wśród preferowanych lokalizacji znalazły się również Kraków i Poznań. Stopy kapitalizacji dla najlepszych nieruchomości biurowych dla tych rynków szacowane są na poziomie 7.50-7.75%.


Według analityków Savills, na rynku nieruchomości handlowych, inwestorzy koncentrują się na dwóch rodzajach aktywów – dominujących centrach handlowych zlokalizowanych w największych miastach regionalnych oraz starszych, ale dobrze prosperujących i znanych centrach handlowych zlokalizowanych w średnich i małych miastach. Najwyższe osiągalne stopy kapitalizacji wynoszą obecnie 5,75% dla najlepszych centrów handlowych w Warszawie, 6% dla dominujących centrów w największych miastach regionalnych i 7,5-8% dla wiodących obiektów handlowych w mniejszych miastach.

Savills odnotował też, że najlepsze osiągalne stopy kapitalizacji dla obiektów magazynowych wynoszą obecnie 7,5% dla nowoczesnych magazynów w całości wynajętych jednemu najemcy na co najmniej 10 lat W przypadku nieruchomości magazynowych wynajętych na rzecz wielu najemców, najlepsze osiągalne stopy kapitalizacji wynoszą 8,25%.
Tagi:

Komentarze (0)

Napisz komentarz

Najnowsze artykuły

Wzgórze Partyzantów gotowe do I etapu remontu. Miasto czeka na rządową promesę [FILM + ZDJĘCIA]
Jest już gotowa dokumentacja projektowa rewaloryzacji części Bastionu Sakwowego (Wzgórza Partyzantów...
Rząd zwiększy dotację do budowy trasy autobusowo-tramwajowej na Nowy Dwór
Bardzo dobre informacje dla Wrocławia. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej zadecydowało o z...
Polska firma z branży technologicznej otwiera swoje biuro w Gdyni
Będą nowe miejsca pracy w Gdyni. Polska firma technologiczna Future Processing, z główną siedzibą w...
Trei Real Estate otworzył park handlowy w Chorzowie
Trei Real Estate Poland otworzył park handlowy przy ul. Szpitalnej w Chorzowie. W obiekcie o powierz...
Osiedle Via Flora powstanie na gdańskim Chełmie
Via Flora, nowa propozycja Develii w Gdańsku, powstanie przy ul. Ptasiej, w obrębie zielonej i spoko...
Na budynku D w kompleksie Quorum zawisła wiecha. Trwa również budowa dwóch wieżowców [FILM]
Na budynku D największego wrocławskiego projektu mixed-use Quorum przy ul. Sikorskiego zawisła wiech...
Real Logistics otwiera biuro w West Forum
Real Logistics, to polska firma spedycyjno-transportowa, specjalizująca się w transporcie lądowym, k...
W Krakowie trwa budowa estakady kolejowej Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej [FILM + ZDJĘCIA]
Międzynarodowa trasa kolejowa E30 zwiększy możliwości podróży w regionie i w połączeniach dalekobież...
Kolejna zagraniczna firma inwestuje w Sosnowcu
Firma Antwerk, zajmująca się pełnym cyklem logistyki oraz usługami dla e-commerce, wynajęła ponad 8....
Mocna końcówka roku, Archicom podsumowuje III kwartał
Przychody Grupy Archicom wyniosły 279 mln zł, a marża brutto ze sprzedaży 34,6%. Archicom na pierwsz...