REKLAMA

Opinie o [Świdnica] Centrum Przesiadkowe (264)

Napisz komentarz
kysy
Jest przetarg na opracowanie dokumentacji... czegoś co nazwałbym pkp+pks+taxi+parking+Biura Strefy Płatnego Parkowania w jednym. Nie wiem czy uda się zachować zabytkowy charakter peronów - raczej nie, ale pomysł niezły. Przypominam, że wcześniej wiceprezydent WS marzył jeszcze o schowaniu torów do tunelu by nie było 2 przejazdów kolejowych. Pomysł też niezły, tylko ciężko z kasą, nie ma trakcji i mamy za mało pociągów na to. Zobaczymy co wyjdzie z powyższego. Mam nadzieję, że dużo, bo kasa już poszła niezła, pójdzie jeszcze i mam nadzieję, że nie na marne.

2.4.1/ Dokumentacja „Budowy centrum przesiadkowego …” składać się będzie z czterech oddzielnych i kompletnych części odpowiadających zakładanym etapom prac:

Etap I – projekt „Budowy dworca autobusowego w Świdnicy przy ul. Kolejowej” obejmujący rozbiórkę 2-ch istniejących budynków (usługowo - biurowy budynek dwupiętrowy i magazynowy budynek parterowy), rozbiórkę nieczynnych torów kolejowych nr 6 i 8, wykonanie wiaty dworcowej z WC, peronami dla autobusów, z placem manewrowym i postojowym dla autobusów, z miejscami postojowymi dla autobusów i samochodów osobowych, wykonanie zatoki postojowej TAXI i przebudowę nawierzchni ulicy Kolejowej (drogi i chodników) – teren działek 1/1 i 1/2 (ul. Kolejowa) i część działki 22 (ul. Spacerowa) w obr. 005 oraz teren działek 1/1 ; 1/5; 1/7 i 1/9 AM10 w obr. 004 w Świdnicy.

Etap II – projekt „Przebudowy i rewaloryzacji budynku dworca PKP i Pl. Grunwaldzkiego w Świdnicy” obejmujący rewaloryzację zabytkowego budynku dworca PKP Świdnica – Miasto” z przebudową (adaptacją) i wydzieleniem części budynku dla potrzeb: Centrum Przesiadkowego, Biura Strefy Płatnego Parkowania, pomieszczeń do wynajmu, biura obiektu , pomieszczeń technicznych (np. dla szaf krosowniczych) oraz pomieszczeń dla obsługi ruchu kolejowego wraz z zagospodarowaniem terenu (z małą gastronomią i parkingiem) oraz przebudową nawierzchni ul. Dworcowej (droga i chodniki) – teren działek nr 1(ul. Dworcowa) i nr 1/8 i 14/3 (Pl. Grunwaldzki) obręb 004 w Świdnicy.

Etap III – projekt „Budowy przejścia podziemnego pod torami kolejowymi dworca PKP w Świdnicy” obejmujący projekt budowy przedłużenia istniejącego przejścia podziemnego między peronami stacji kolejowej do projektowanej wiaty dworca autobusowego z projektem przebudowy części istniejącej przejścia, budową wind dla osób niepełnosprawnych – część działki 1/10 obręb 004 w Świdnicy.

Etap IV – projekt „Przebudowy peronów kolejowych w obrębie Centrum Przesiadkowego w Świdnicy” obejmujący przebudowę nawierzchni i zadaszenia peronów – część działki 1/10 i działka 1/6 obręb 004 w Świdnicy.
Dokumentacja dla każdego z w/w etapów zostanie opracowana jako dokumentacja odrębna, ale dokumentacje etapów będą wzajemnie skoordynowane pod względem zastosowanych rozwiązań projektowych i będą kompletne (dla każdego z etapów oraz jako całość składająca się z tych etapów) z punktu widzenia celu, któremu mają służyć.
kysy
- zaprojektować należy Biuro Strefy Płatnego Parkowania (z dostępem do hollu dworca, o szacunkowej pow. ok. 200m2) obejmujące:
; pomieszczenia do pracy dla 7 zatrudnionych kontrolerów,
; pomieszczenie do przeliczania pieniędzy (bilonu z parkometrów) z kasami pancernymi,
; pomieszczenie dla obsługi klienta z 2-ma kasami: 1 kasa dla sprzedaży biletów MPK, 1 kasa dla strefy płatnego parkowania,
; pomieszczenie do windykacji i egzekucji należności,
; pomieszczenie biura kierownika strefy,
; pomieszczenie socjalne dla pracowników biura strefy,
; pomieszczenia sanitarne dla biura strefy.


z tym to przegięli, teraz się na 40m2 mieszczą jakoś, kontrolerzy chyba mają łazić po mieście a nie siedzieć. oddzielne kasy, juz widze te kolejki po bilet roczny.
please delete this account
kysy
Faktycznie nie zauważyłem, ale warto zrobić dla tego projektu osobny wątek.
please delete this account
Świdnica to nie moja działka :P
Gregs
Do tej budowy jeszcze spora droga proceduralna niestety, to nadal Polska :evil:
kysy
Tak to na planach wygląda.

centrumprzesiadkowe.jpg

http://kysy.rst.com.pl/pics/centrumprzesiadkowe.jpg - oglądane w osobnym oknie

Admini. Od miesiąca forum krzyczy: Przepraszamy, skończyło sie miejsce na załączniki. Umieściłem gdzieś indziej póki co.
please delete this account
Ale kiepski ten san ;/ Zapewne kysy to nie toja wina.
kysy
Mapka jest sama w sobie nieczytelna. Mogę dać najwyżej większy rozmiar, ale to niewiele zmieni. Chodziło raczej o ogólny rzut jak to miałoby być rozplanowane. Mi PROJEKT TEN się podoba i bardzo fajnie jakby się udał.

Nie wiem, czy w innym miejscu jest o tym informacja, ale na wszelki wypadek informuję, że Świdnica ma od jutra mieć działający bilet miejski i parkingowy mobilet.pl.
please delete this account
Jak możesz wrzucić większy na np. www.wrzuta.pl lub www.rapidshare.com. To by było dobrze. A coś o tym bilecie słyszałem. Ciekawe jak będzie.
Gregs
[size=150:3ir5jsml]Zmiany na świdnickim dworcu autobusowym[/size:3ir5jsml]

Odjazdy autobusów w tym samym kierunku z jednego stanowiska, stałe kursy, nowe wiaty przystankowe, to zmiany, które wprowadzano etapami na terenie dworca PKS w Świdnicy przy ul. Kolejowej.

– Doprowadziliśmy do porozumienia PKS i prywatnych przewoźników, dzięki czemu sukcesywnie wprowadzamy zmiany korzystne dla podróżnych – mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.

Zgodnie z ustaleniami PKS został administratorem wszystkich miejsc odjazdów autobusów w rejonie ul. Kolejowej. Zarówno tych, którymi do tej pory zajmował się PKS, jak i miejscami, z których korzystają pozostali przewoźnicy. W związku z tym obowiązuje zmieniony ujednolicony rozkład jazdy. Wprowadzono również zasadę, że w tym samym kierunku autobusy nie będą odjeżdżały z odległych stanowisk.

– Chcieliśmy uniknąć dublowania kursów, bo do tej pory zdarzało się tak, że w pewnych godzinach autobusów i busów było za dużo, a później były luki w odjazdach. Dodatkowo wprowadziliśmy zasadę, że jeden podmiot będzie się zajmował utrzymaniem czystości oraz odśnieżaniem miejsc – dodaje Maciej Gleba, dyrektor Departamentu Komunikacji Urzędu Miejskiego w Świdncy.

Na ul. Kolejową po wakacjach przeniesie się również prywatny przewoźnik( "Guliwer" przyp Admin), którego przystanek startowy usytuowany jest przed dworcem kolejowym Świdnica Miasto.

PKS rozebrał już starą wiatę przystankową, która wyłożona była płytami eternitowymi. Zadanie to zostało dofinansowane z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w wys. 7,7 tys. zł. W miejsce poprzedniego zadaszenia, postawionych zostało pięć nowych wiat przystankowych. Za trzy zapłacił PKS, za dwie miasto (ponad 8,4 tys. zł). 85 tys. zł z miejskich funduszy przekazano na instalację wolnostojącej toalety, która dostępna jest już dla podróżnych przy ul. Kolejowej. W ramach tych pieniędzy zakupiono szalet, doprowadzono wodę i kanalizację oraz prąd.

UM Świdnica
Gregs
Odnośnie centrum przesiadkowego jeszcze mój stary post trąci trochę si fiction ;)

Kolej podziemna w Świdnicy ?

Czy da się zwiększyć powierzchnie pod zabudowę, liczbę miejsć parkingowych kosztem linii kolejowej ?


Okazuje się, że tak władze miasta Świdnicy przygotowały wstępną koncepcję projektową autorstwa Waldemara Skórskiego. Podziemnej linii kolejowej w centrum miasta, która bazuje na niemieckiej koncepcji. Niemcy zamierzali cały odcinek poprowadzić w wykopie, natomiast obecna koncepcja przewiduje przykrycie jedynie 900 mb płyta żelbetową

Dzięki takiemu rozwiazaniu uzyskujemy w ten sposób na terenach kolejowych funkcję mieszkalno - usługową z przestrzenią publiczną placów i ciągów pieszo - rowerowych, wraz z przebudową systemu komunikacji samochodowej (ronda w miejscach
obecnych przejazdów kolejowych na ul.Wałbrzyskiej i na ul. Komunardów oraz przedłużenie ul. Wałowej do ul. Bocznej).

Podstawowe parametry projektu:

1) wykop - 1,76 km,
2) przekrycie płytą - 0,87 km,
3) ilość uzyskanych miejsc parkingowych - 541 m.p.
4) ilość uzyskanych mieszkań średnio po 50 m2 - 432,
5) ilość uzyskanej powierzchni terenu pod sprzedaż pod obiekty handlowo
usługowe - 10.775 m2 (w tym hala targowa dla kupców z ul. Wałbrzyskiej),

Obecnie władze miasta rozmowy z PKP PLK o ewentualności zawiązania spółki celowej i zgromadzenia środków na przygotowanie studium wykonalności i wniosku o środki do Sektorowych Programów Operacyjnych.

[galeria:205gbwoy]http://img247.imageshack.us/img247/1993/archicadkopiayp0.jpg[/galeria:205gbwoy]
[color=#FF0000:205gbwoy]Czerwony[/color:205gbwoy]- Powierzchnie pod zabudowę, [color=#FFFF00:205gbwoy]żółty [/color:205gbwoy]- ciągi komunikacji pieszej, [color=#40BF00:205gbwoy]zielony[/color:205gbwoy]- tereny zielone

(GK) InvestMap.pl
kysy
"89paparazzi" napisał:
Jak możesz wrzucić większy na np. http://www.wrzuta.pl lub http://www.rapidshare.com. To by było dobrze. A coś o tym bilecie słyszałem. Ciekawe jak będzie.


Lepiej podam namiary na calutką dokumentację, skoro to kogoś interesuje: http://www.swidnica.bip-gov.info.pl/bip/glowna
po lewej w menu Przetargi publiczne i potem pozycja: Przetarg nieograniczony :na Wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania pn.: "Budowa centrum przesiadkowego przy ulicy Dworcowej i Kolejowej w Świdnicy. Na samym dole linki do plików.

Co do mobiletu to fajnie będzie, szczególnie w funkcji parkometru. Jeśli chodzi o autobus to widzę możliwości nadużyć. W poniedziałek na przystankach pojawiły się już plakaty z informacją o sposobie działania nowej usługi. Warto podkreślić, że Świdnica jest jednym z nielicznych miast wprowadzających taką usługę i pierwszym, w której działa ona i jako bilet autobusowy i jako parkingowy. Jedyna niewygoda jaką tu widzę, to forma płatności - trzeba prepaidem przelać lub polecenie przelewu zdefiniować. Źle też, że taki bilet kosztuje dokładnie tyle samo co w kiosku i automacie. moBILET bierze za swoją usługę pewnie tyle co druk i kolportaż biletu, ale miasto powinno zrobić te bilety chociaż 10 gr taniej by zachęcić ludzi to przejścia na tę usługę - potem już się przyzwyczają.

Pomysł wkopania torów od razu mi się podobał i trzeba przyznać, że prezydent Skórski ma łeb i rzutkość do tematów inżynieryjnych jak mało kto. Kolega mój się śmiał, że w moim mieście tory przechodzą przez rynek :) i w dobie tworzących się korków na ul. ofiar oświęcimskich miał rację. Świdnica zamiast tych dwóch przejazdów kolejowych mogłaby mieć takie fajne ronda jak przedstawiono na koncepcji.

Nie wiem tylko czy wzięto pod uwagę fakt, że nie mam linii trakcyjnej i jeżdżą u nas same spalinowozy. To oznacza problem z odprowadzaniem spalin. Jako ciekawostkę powiem, że w Londynie gdzie jako pierwszym mieście wkopywano tory pod ziemię robiąc metro, rozwiązywano to w ten sposób, że niektóre z kamienic stojące nad torami były atrapami. Front miały ładny, z oknami i drzwiamy, ale poza tą frontową ścianą w środku nie było nic - dziura aż do torów by spaliny miały jak uchodzić. Nie pamiętam tylko czy lokomotywy nie miały też czasem specjalnej konstrukcji pozwalającej na gromadzenie spalin i wydalanie w określonych miejscach. W każdym razie jeśli to przykrycie byłoby tylko na krótkich odcinkach koło przejazdów, a sama stacja byłaby zakopana ale odkryta to problemu by chyba nie było.
stv
To ja podrzucę linki do większych planów z dokumentacji, pewnie nie każdy chce ściągać pliki pdf na 5MB. ;)
http://tools.wikimedia.pl/~stv/inv/ZPU01.gif (1,1MB)
http://tools.wikimedia.pl/~stv/inv/ZPU02.gif (0,6MB)
http://tools.wikimedia.pl/~stv/inv/ZPU03.gif (0,2MB)

Może jeszcze trochę zdjęć stanu obecnego...
[galeria:33cnv2rp]http://tools.wikimedia.pl/~stv/inv/20090729/k1.JPG[/galeria:33cnv2rp] [galeria:33cnv2rp]http://tools.wikimedia.pl/~stv/inv/20090729/k2.JPG[/galeria:33cnv2rp] [galeria:33cnv2rp]http://tools.wikimedia.pl/~stv/inv/20090729/k5.JPG[/galeria:33cnv2rp] [galeria:33cnv2rp]http://tools.wikimedia.pl/~stv/inv/20090729/k6.JPG[/galeria:33cnv2rp] [galeria:33cnv2rp]http://tools.wikimedia.pl/~stv/inv/20090729/k3.JPG[/galeria:33cnv2rp] [galeria:33cnv2rp]http://tools.wikimedia.pl/~stv/inv/20090729/k4.JPG[/galeria:33cnv2rp]
please delete this account
Witamy, na forum, dzięki za foty i przyklejenie projektu. Wygląda ciekawie i imponująco. Szkoda, że nie ma wizualizacji budynku dworca, ale ciesza mnie ułatwienia dla nie pelnosprawnych. Przydałby się windy. I gdzie wiata dla rowerów :P
Gregs
DOKUMENT

Postanowienie nr 196/09 Państwowego Powiatowego Inspektora sanitarnego w Świdnicy
postanowienie w sprawie braku potrzeby przeprowadzania oceny oddziaływania na środowisko dla przedsięwzięcia " Budowa centrum przesiadkowego w Świdnicy przy ul.Kolejowej i Dworcowej".

http://www.swidnica.bip-gov.info.pl/zal ... ika=439753
http://www.swidnica.bip-gov.info.pl/zal ... ika=439754
kerims
Co dalej z budynkiem dworca kolejowego Świdnica Miasto?
W dniu 6 grudnia 2008 roku PKP S.A. uroczyście przekazało UM w Świdnicy budynek dworca kolejowego Świdnica Miasto. Była wielka czerwona wstęga, która opasała fasadę zabytkowego budynku niczym prezent pod choinkę. Na uroczystości nie zabrakło przedstawicieli władz lokalnych: był prezydent, wiceprezydent Świdnicy, starosta Powiatu Świdnickiego i inne znakomitości. Była radość, hura optymizm i podobno pomysł na zagospodarowanie budynku. Później pojawił się problem ze sprzątaniem holu poczekali dworca, następnie wymówiono umowy dzierżawcą wewnętrznych pomieszczeń aż wreszcie Dolnośląski Zakład Przewozów Regionalnych od 1 marca zlikwidował ostanie swoje dwie pary pociągów i również swoją kasę biletową... Wtedy władzę miasta zamknęły dworzec na głucho. Nasuwa się pytanie dlaczego dworzec jest zamknięty? Po co władzę miasta chciały przejąć dworzec stacji Ś-ca Miasto? Aby go zamknąć? Komu teraz służy? Sytuacja pasażerów komunikacji kolejowej zamiast polepszeniu uległa pogorszeniu... W zimie ludzie czekając na pociąg stali na zewnątrz i marzli. Również kiedyś w kasie na dworcu kolejowym można było kupić bilet na dowolny pociąg w Polsce...
Z drugiej strony władze miasta wydają nie małe pieniądze na szalety, które tak są potrzebne w centrum miasta. W ślamazarnym tempie zbudowano kompaktowy szalet przy ulicy Kolejowej wydając na ten cel blisko 85 tyś zł. Teraz UM ogłosił przetarg na adaptację pomieszczeń w Klubie "Bolko" przy Pl. Grunwaldzkim na szalet miejski (prawie 130 tyś zł). A ja się pytam po co? Można było to zrobić prościej i taniej. Wystarczy pomyśleć... Można było znów przywrócić funkcję użytkowe dworca kolejowego i tam wyremontować szalet! A w związku z małą ilością korzystających z szaletu przy ul. Wrocławskiej przenieść jego obsługę do szaletu na dworcu kolejowym.
A w związku z tym, iż na trasie kolejowej Legnica - Kamieniec Ząbkowicki przewozy kolejowe pasażerskie prowadzą jedynie Koleje Dolnośląskie S.A. można zaproponować temu przewoźnikowi utworzenie kasy biletowej na terenie dworca. Pozostałe pomieszczenia można zagospodarować poprzez dzierżawę podmiotą gospodarczym, które zainteresowane by były otwarciem tam sklepików czy punktów małej gastronomi.
W czerwcu 2009 roku miasto ogłosiło przetarg nieograniczony na Wykonanie dokumentacji projektowej dla zadania pn.: "Budowa centrum przesiadkowego przy ulicy Dworcowej i Kolejowej w Świdnicy". Super! Ale przetarg został unieważniony: [i:3tmsc1nq]postępowanie przetargowe zostało przez Zamawiającego unieważnione zgodnie z art.93 ust1 p 4 ustawy pzp (Dz.U. Nr 223, poz.1655zezm.) z tego powodu iż cena najkorzystniejszej oferty nie podlegającej odrzuceniu wynosi 915 000 zł i tym samym przewyższa kwotę jaką Zamawiający może przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. [/i:3tmsc1nq]
I znów nasuwa się pytanie: co dalej?
Gregs
Świdnica stara się o unijną dotację na budowę centrum przesiadkowego. Projekt ma kosztować 24 mln zł. Zaprezentowano go dziś podczas konferencji prasowej z udziałem m. in. prezydenta Świdnicy, Wojciecha Murdzka i członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego, Zbigniewa Szczygła. Przy okazji podsumowano dotychczasową współpracę miasta z władzami województwa przy projektach komunikacyjnych. Dzięki niej w Świdnicy zrealizowano np. przebudowy: pl. Wolności, skrzyżowania ul. Głowackiego z Wałbrzyską, skrzyżowania ul. Westerplatte z Jodłową. W planie są kolejne przedsięwzięcia m. in. przebudowa ul. Wałbrzyskiej, skrzyżowania ul. Wrocławskiej z Rzeźniczą.

– Zrealizowanie takich zadań tylko z budżetu miasta byłoby niezwykle trudne i rozłożone w czasie. Wsparcie w tych działaniach jest konieczne, bo z poprawy bezpieczeństwa i płynniejszego ruchu cieszą się zarówno piesi, jak i kierowcy – mówi Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy.

– Świdnica jest na skrzyżowaniu dwóch ważnych projektów drogowych łączących miasto z autostradą A4 oraz podsudecką drogą z kierunku Strzegomia w stronę Ząbkowic, co ma korzystny wpływ na rozwój miasta. Współpraca władz województwa z władzami miasta pokazuje, że skutecznie potrafimy poprawiać stan dróg i dzięki różnym źródłom finansowania udaje się to robić szybko – ocenia Zbigniew Szczygieł, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Przed świdnickim samorządem stoi realizacja sztandarowej inwestycji – budowa centrum przesiadkowego, które ma powstać na bazie dworca kolejowego i autobusowego. Projekt opiewa na 24 mln zł. Świdnica stara się pozyskać 15,75 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, którym zawiadują władze województwa dolnośląskiego. Wydatki miasta na budowę centrum przesiadkowego szacowane są na 8,25 mln zł.

– Realizacja tego projektu ma sens tylko wtedy, gdy pasażerowie będą mogli korzystać z regularnych połączeń kolejowych, którymi zarządza Urząd Marszałkowski. Szacujemy, że z autobusowego i kolejowego centrum przesiadkowego w Świdnicy może korzystać 460 tysięcy podróżnych rocznie. To duża liczba co pokazuje wagę i skalę tego przedsięwzięcia – mówi Ireneusz Pałac, zastępca prezydenta Świdnicy.

Świdnica złożyła już wniosek na dofinansowanie.


– Na koniec stycznia będziemy mieć gotowy projekt budowlany i wniosek o pozwolenie na budowę. W marcu gotowy będzie projekt wykonawczy, a pod koniec marca powinniśmy już otrzymać pozwolenie na budowę centrum. Realizacja projektu zależy jednak od dofinansowania. Gdybyśmy je otrzymali, to realne jest, że w połowie 2012 r. z centrum przesiadkowego skorzystaliby pierwsi podróżni. Jeśli się okaże, że budowę musimy finansować tylko z budżetu miasta, to realizacja inwestycji się przedłuży – dodaje wiceprezydent Pałac.

Budowę centrum przesiadkowego podzielono na trzy etapy:

* I etap – przebudowa i rewaloryzacja budynku dworca PKP i ul. Dworcowej. W odnowionym obiekcie znajdzie się miejsce na duże centrum obsługi podróżnych, lokale usługowe i gastronomiczne, a także letni ogródek. Po remoncie do części budynku dworca przeniesione zostałaby Biuro Strefy Płatnego Parkowania;
* II etap – budowa dworca autobusowego. Perony, z których dziś odjeżdżają autobusy przy ul. Kolejowej zostałyby przeniesione pod nowe wiaty przy dworcu PKP. W ich miejsce powstaną parkingi;
* III etap – budowa przejścia podziemnego pod torami kolejowymi dworca PKP. Przejście podziemne umożliwi połączenie ul. Kolejowej z dworcem PKP, co będzie stanowiło dogodne przejście dla podróżnych.

– W mojej ocenie projekt ma znaczenie regionalne, bo pozwoli na połączenie z aglomeracją wrocławską, więc ma dużą szansę na dofinansowanie, chociaż konkurować będzie z projektami przygotowanymi przez inne samorządy. Centrum przesiadkowe to projekt ciekawy i wzorcowy. Decyzje w sprawie dofinansowania Zarząd Województwa Dolnośląskiego podejmie po ocenie formalnej i merytorycznej – mówi wicemarszałek Szczygieł.

Jak dodaje członek zarządu województwa w czerwcu bądź lipcu 2010 r. władze Dolnego Śląska przejmą linię kolejową, która wiedzie przez Świdnicę. Co oznacza, że jest szansa na powrót bezpośredniego połączenia pasażerskiego z Wrocławiem w 2011 r.

UM Świdnica

Źródło: http://swidnica24.pl/powiat/swidnica-po ... dkowe.html
Gregs
Wizualizacje projektu nowego centrum przesiadkowego w Świdnicy


2263_1000x.jpg2264_1000x.jpg2265_1000x.jpg2266_1000x.jpg2267_1000x.jpg2268_1000x.jpg2269_1000x.jpg
please delete this account
yyyyyy... Bardzo ciekawe rendery - czekamy na realizację. Tylko nikt nie zauważył, że Panowie z linii 31 etc. więcej czasu przeczekują w tym miejscu, traktując owe miejsce jak zajezdnię. Czy korzystanie z centrum przesiadkowego będzie płatne dla prywatnych przewoźników?
REKLAMA