Tak będzie wyglądał wielki Nowy Szpital Onkologiczny we Wrocławiu Materiały inwestora

Tak będzie wyglądał wielki Nowy Szpital Onkologiczny we Wrocławiu

WIRTUALNY SPACER
REKLAMA

Powierzchnia 14 pełnowymiarowych boisk piłkarskich i objętość 3 Hal Stulecia – Nowy Szpital Onkologiczny, który powstanie przy ul. Kosmonautów, to największa inwestycja w zdrowie mieszkańców w historii samorządu województwa. Podczas dzisiejszej (wtorek, 26 marca) konferencji prasowej zaprezentowano wirtualny spacer ścieżką pacjenta po planowanym kompleksie szpitalnym.

– Tworzymy największą w historii regionu inwestycję w ochronę zdrowia Dolnoślązaków! Gotowy jest już projekt Nowego Szpitala, teraz występujemy o pozwolenie na budowę. Po jego uzyskaniu jesteśmy gotowi niezwłocznie rozpocząć prace budowlane w terenie – mówi marszałek Cezary Przybylski.

– Zdrowie Dolnoślązaków jest dla mnie jako Marszałka Województwa priorytetem. Wszystkie ośrodki onkologiczne, które stworzyliśmy dotychczas w całym regionie - w Legnicy, Wałbrzychu, Jeleniej Górze będziemy nadal rozwijać – dodaje marszałek.

Za nami okres projektowania Nowego Szpitala Onkologicznego. Przeprowadzono go z użyciem najnowszych technik modelowania BIM – czyli przestrzennego przedstawienia informacji o budynku. Umożliwia ona dokładną koordynację procesów projektowych i realizacyjnych oraz znacznie ułatwia późniejsze zarządzanie inwestycją.

– Mieszkam obok placu budowy nowego szpitala, więc codziennie pilnuję i będę pilnował postępu prac na budowie. To ważna inwestycja, nie tylko ratująca życzę, ale też dająca nadzieję tym, którzy na nowotwór zachorują. Szeroki program profilaktyki, badań. Spory o szpital się nareszcie skończyły, teraz przechodzimy do fazy budowy, aby jak najszybciej można było leczyć pacjentów w komfortowych warunkach z najlepszym sprzętem i kadrą – dodaje Krzysztof Maj, członek zarządu województwa.

Działka, na której stanie szpital jest powierzchnią równa wrocławskiemu Parkowi Południowemu. W ostatnich miesiącach prowadzone były tam prace polegające na wykonaniu przesłon przeciwfiltracyjnych, zabezpieczających napływ wody podczas trwających prac archeologicznych.

Docelowo placówka będzie działała w ramach 9 unitów, obejmujących kompleksowe centra diagnostyki i leczenia Pacjenci będą mieli do dyspozycji 671 łóżek w pokojach jedno- i dwuosobowych. Szpital będzie dysponował 14 salami operacyjnymi, które umożliwią przeprowadzenie nawet 10 tysięcy zabiegów rocznie. Szpital został zaprojektowany tak, aby zapewnić mieszkańcom regionu najwyższy poziom leczenia onkologicznego, hematologicznego i pulmonologicznego.

WITRUALNY SPACER PO SZPITALU:

Materiały inwestora
Materiały inwestora
REKLAMA
Materiały inwestora
Materiały inwestora
Materiały inwestora
Materiały inwestora

Jest generalny wykonawca

22 maja 2023 roku podpisano umowę na budowę. Inwestorem tego kompleksu jest Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Generalnym wykonawcą inwestycji o wartości 1,055 mld zł jest firma PORR.

Nowy szpital będzie miał powierzchnię 100 502,79 mkw. – 4 kondygnacje naziemne oraz 1 podziemną. Będzie mieściło się w nim 26 oddziałów stacjonarnych i 30 jednostek leczenia ambulatoryjnego. Liczba gabinetów w przychodni zwiększy się z 33 do 73. Pacjenci nowego szpitala będą mieli do dyspozycji pokoje 2-osobowe – w sumie 671 łóżek. Wzrośnie także liczba sal operacyjnych – z 8 do 14, dzięki temu będzie można wykonywać nawet 10 tysięcy zabiegów rocznie. Szpital w całości będzie funkcjonował w ramach 9 unitów, czyli kompleksowych centrów diagnostyki i leczenia.

Przy budynku zostanie zorganizowany parking z 1026 miejscami postojowymi. Plan budynku oparty jest na kształcie litery Y, uwzględnia ścieżkę pacjenta tak, aby miał on możliwość jak najszybszego dostania się do lekarza, laboratorium czy na oddział.

Nowy Szpital Onkologiczny będzie skupiał w jednym miejscu zakresy lecznictwa onkologicznego, hematologicznego wraz z Krajowym Bankiem Dawców Szpiku oraz chorób płuc, realizowanych dotychczas w trzech szpitalach: Dolnośląskim Centrum Onkologii, Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych.

To największa inwestycja w zdrowie Dolnoślązaków w historii regionu, współfinansowana przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz rząd RP.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA