Trwa budowa Krakowskiego Centrum Muzyki BE DDJM Architekci

Trwa budowa Krakowskiego Centrum Muzyki

ZDJĘCIA + WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
REKLAMA

Krakowskie Centrum Muzyki to flagowa inwestycja, którą dla miasta realizuje Agencja Rozwoju Miasta Krakowa. Obiekt w przyjętych rozwiązaniach architektonicznych i funkcjonalnych będzie najnowocześniejszym kompleksem z miejscem do prowadzenia bieżącej działalności przez dwie miejskie orkiestry: Capellę Cracoviensis i Sinfoniettę Cracovię, ale również domem muzyki dla wielu innych podmiotów oraz wydarzeń, które wzbogacają życie muzyczne Krakowa.

Plany powstania w Cichym Kąciku nowoczesnej sali koncertowej z zapleczem sięgają lat 90. ubiegłego wieku. Przygotowania do obecnej inwestycji rozpoczęto w 2020 roku. Po przeprowadzonych konsultacjach społecznych, ogłoszono i rozstrzygnięto konkurs architektoniczny oraz wyłoniono w przetargu wykonawcę robót budowlanych I etapu. Dzięki temu inwestycja weszła w rzeczywistą fazę realizacji, dając nadzieję mieszkańcom stolicy Małopolski oraz całemu środowisku artystycznemu na zainaugurowanie sezonu artystycznego w nowej miejskiej filharmonii w 2025 roku.

Krakowskie Centrum Muzyki powstanie na 3 ha działce przy ul. Piastowskiej 20. Powstaje według projektu Jarosława Kutniowskiego, Marka Dunikowskiego, Aleksandry Dzienniak i Mateusza Dudka z grupy BE DDJM Architekci, który zwyciężył w międzynarodowym konkursie architektoniczno-urbanistycznym.

BE DDJM Architekci
BE DDJM Architekci
BE DDJM Architekci

Dla efektywności procesu inwestycja została podzielona na etapy: realizacja obiektu muzycznego (sale koncertowe wraz z zapleczem), realizacja otoczenia i równolegle realizowana inwestycja trzykondygnacyjnego parkingu, który ma być otwartą, ażurową konstrukcją z żywą, zieloną elewacją o powierzchni ok. 190 mkw. od południowej strony i fotowoltaiką na dachu.

Z ogólnodostępnego parkingu będą mogli korzystać nie tylko wybierający się na koncerty melomani, ale także wszyscy kierowcy przyjeżdżający w okolice Cichego Kącika.

Ażurowa konstrukcja parkingu będzie wkomponowana w otaczającą zieleń i będzie współgrała z bryłą samego Centrum. Parking ma być oddany do użytku w 2023 roku. Zapewni 195 miejsc postojowych.

BE DDJM Architekci
BE DDJM Architekci
REKLAMA
BE DDJM Architekci
BE DDJM Architekci
BE DDJM Architekci
BE DDJM Architekci
BE DDJM Architekci

Zgodnie z projektem funkcjonalno-użytkowym i założeniami konkursu na działce o powierzchni 3 ha powstanie: nowoczesna sala koncertowa z widownią na 1000 miejsc, wyposażona w scenę dla 120 muzyków i balkon mogący pomieścić 80-osobowy chór, aula na 300 osób, trzy wielofunkcyjne sale prób, garderoby oraz biura miejskich orkiestr, a także przestrzeń kreatywna z miejscem na edukację muzyczną. W obiekcie zostaną wykorzystane najlepsze światowe rozwiązania urbanistyczne, architektoniczne, akustyczne i funkcjonalne.

fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż

Wykonanie stanu surowego kompleksu muzycznego przy ul. Piastowskiej ma kosztować 116 481 000 zł, z czego 99 000 000 zł pokryje BGK w ramach Funduszu Polski Ład. Kraków otrzymał już od banku promesę finansowania budowy, a to oznacza stabilne opłacenie tej części inwestycji. Pozostałą część kwoty potrzebnej do sfinansowania budowy stanu surowego, czyli 17 481 000Gmina Miejska Kraków pokrywa ze środków własnych.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA