Trwa budowa Trasy Łagiewnickiej w Krakowie fot. Damian Daraż

Trwa budowa Trasy Łagiewnickiej w Krakowie

FILM + ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA

W stolicy Małopolski trwa budowa Trasy Łagiewnickiej, która zostanie drogą szybkiego ruchu przebiegającą od skrzyżowania ulic Witosa, Beskidzkiej i Halszki do ulicy Grota-Roweckiego. Trasa będzie miała po dwa pasy ruchu w obu kierunku. Obecnie zaawansowanie prac szacuje się na ponad 90 proc. Mimo zimowej aury wykonawcy starają się prowadzić roboty tam, gdzie nie przeszkadzają warunki atmosferyczne.

W ramach budowy Trasy Łagiewnickiej powstaje m.in. sześć tuneli, kładka pieszo-rowerowa nad Trasą Łagiewnicką (obiekt połączy ulice Ruczaj i Pszczelną) oraz torowisko tramwajowe, które umożliwi uruchomienie linii tramwajowych między Kurdwanowem a ul. Zakopiańską. Częściowo będzie ono poprowadzone w tunelu, w którym znajdzie się podziemny przystanek tramwajowy. Przystanek ten został zlokalizowany między sanktuariami Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II. Tam również trwają prace wykończeniowe.

W tunelach zaprojektowano dodatkowe pasy dla autobusów komunikacji zbiorowej, tzw. buspasy. Ponadto na węzłach będą jeszcze pasy do wjazdu i wyjazdu z trasy. Długość Trasy Łagiewnickiej wyniesie około 3,5 kilometra. Inwestycja wraz ze spłatą kredytu kosztować będzie ok. 1,2 mld zł.

Budowana w ramach Trasy Łagiewnickiej nowa linia tramwajowa ma mieć długość ok. 1,7 km (podwójnego toru). Na odcinku ok. 700 metrów tramwaje będą przejeżdżać w tunelu między sanktuariami. Na trasie przejazdu tramwaju zaplanowano pięć przystanków: przy ul. Beskidzkiej (w rejonie pętli tramwajowej w Kurdwanowie), przy ul. Witosa, w rejonie ul. Do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, przy kładce łączącej sanktuaria Bożego Miłosierdzia i św. Jana Pawła II (podziemny przystanek, który mają obsługiwać dwie windy o pojemności 14 osób) i przy ul. Zakopiańskiej.

fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
REKLAMA
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż

Wraz z budową drogi powstanie linia tramwajowa, która przebiegać będzie od pętli "Kurdwanów" wzdłuż rzeki Wilgi oraz tunelem pomiędzy Sanktuariami św. Jana Pawła a Bożego Miłosierdzia do ulicy Zakopiańskiej. Tunel tramwajowy będzie miał długość ok. 700 metrów. Na trasie przejazdu tramwaju zaprojektowano pięć przystanków.

Równolegle do tunelu tramwajowego przebiegać będzie najdłuższy z tuneli drogowych na Trasie Łagiewnickiej, o długości 680 metrów. W ramach inwestycji zaplanowano mosty i inne tunele dla samochodów. Nad tunelem w okolicy ulic Ludwisarzy oraz Turonia zaprojektowano miejsca rekreacyjne z parkiem oraz boiskami.

Inwestorem jest Zarząd Inwestycji Miejskich w Krakowie. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Budimex S.A. z Warszawy.

Materiały inwestora
Materiały inwestora
dodał Damian Daraż

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA