Trwają prace na budowie nowego centrum dystrybucyjnego Lidl Polska na Dolnym ŚląskuMateriały prasowe

Trwają prace na budowie nowego centrum dystrybucyjnego Lidl Polska na Dolnym Śląsku

Orzech
Orzech
REKLAMA

Inwestycja Lidla w Dobroszycach (powiat oleśnicki) na Dolnym Śląsku osiągnęła najwyższy punkt konstrukcyjny, a prace budowlane zmierzają ku końcowi. Pierwsze dostawy z centrum dystrybucyjnego Lidl Polska będą realizowane w drugiej połowie 2022 roku.

Centrum dystrybucji Lidl Polska w Dobroszycach będzie 12 tego typu obiektem tej niemieckiej sieci w naszym kraju i jednym z najnowocześniejszych tego typu w portfolio sieci w Europie. Planowana powierzchnia użytkowa nowego obiektu to około 68 tys. mkw.

– Gmina Dobroszyce dzięki swojej lokalizacji blisko głównych ciągów komunikacyjnych oraz wysokiej jakości życia, cieszy się uznaniem wśród mieszkańców jak i przedsiębiorców, których liczba stale rośnie. Decyzja firmy Lidl Polska o ulokowaniu nowej inwestycji na naszym terenie, to duże wyróżnienie spośród 2 500 gmin w Polsce. 300 nowych miejsc pracy, które zaoferował inwestor, stworzyło kolejne możliwości dla mieszkańców z naszej okolicy. Liczymy na wieloletnią i owocną dla obu stron współpracę – komentuje Artur Ciosek, Wójt Gminy Dobroszyce.

Materiały prasowe

W trosce o ochronę środowiska magazyn w Dobroszycach zostanie wyposażony w instalację fotowoltaiczną, która będzie produkować rocznie prawie 1 GWh (gigawatogodzinę) energii elektrycznej, co stanowi około 20 proc całorocznego zapotrzebowania magazynu na energię elektryczną.

REKLAMA

W Dobroszycach zastosowano także instalację chłodniczą o mocy chłodniczej 4 MW, napełnioną wyłącznie naturalnym czynnikiem chłodniczym jakim jest amoniak. Jest to jedna z większych tego typu instalacji w Polsce. Wprowadzono system odzysku ciepła z instalacji chłodniczych wraz z ogrzewaniem płaszczyznowym podposadzkowym – rozwiązanie przyjęte dla wszystkich obiektów sieci Lidl Polska. Magazyn posiada własne ujęcie wody dla celów technologicznych oraz system wykorzystania wody deszczowej (tzw. "wody szarej") w instalacjach sanitarnych.

Dodatkową oszczędność energii zapewni oświetlenie LED oraz systemy ograniczające zużycie energii elektrycznej. Zastosowano także dodatkowe naświetlenia w ścianach zewnętrznych, znacznie zwiększające przyjazny dla pracowników udział światła naturalnego w magazynie. Przy nowym centrum dystrybucyjnym w Dobroszycach pojawi się także stacja do ładowania pojazdów elektrycznych.

Docelowo nowe centrum dystrybucji będzie ubiegało się o certyfikat LEED (Leadership in Energy and Environmental Design). Przy nowym centrum dystrybucji w Dobroszycach zaplanowano posadzenie łąki kwietnej. Będzie to największa łąka kwietna w Polsce, spośród tych zasadzonych przez firmę Lidl Polska. Łąki kwietne przy sklepach Lidl są niemal identyczne z naturalnymi. Sieć w ten sposób wspiera bioróżnorodność, która ma wpływ na ochronę klimatu.

Będzie praca dla około 300 osób

Docelowo zespół nowego centrum dystrybucji w Dobroszycach będzie się składać z ok. 300 osób. Kompletowanie załogi właśnie dobiega końca.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA