Warszawa konsekwentnie realizuje metamorfozę centrum. Kolejne na liście przemian są trzy place: Żelaznej Bramy, Bankowy i Teatralny. Miasto ma gotowe koncepcje ich rewitalizacji od MAU Mycielski Architecture & Urbanism, które wypracowano na warsztatach projektowych z ekspertami, mieszkańcami oraz mieszkankami miasta.
W czerwcu, listopadzie i grudniu 2023 r. odbyły się warsztaty projektowo-konsultacyjne dotyczące wizji przyszłego zagospodarowania trzech placów: Teatralnego, Bankowego i Żelaznej Bramy w Warszawie.
Głównym celem warsztatów było uzyskanie wizji reprezentacyjnych przestrzeni publicznych, które mają pełnić rolę miejsc spotkań, spacerów, odpoczynku i organizacji kameralnych wydarzeń kulturalnych. Place, w szczególności Teatralny i Bankowy są obecnie zdominowane przez układ drogowy. Pełnią przede wszystkim funkcję parkingową, w przypadku Placu Bankowego to również ważny węzeł komunikacyjny i przesiadkowy. Głównym mankamentem pl. Żelaznej Bramy jest z kolei brak bezpośredniego połączenia pieszego i rowerowego z Ogrodem Saskim, co powoduje, że dostępność tego placu jest ograniczona.
Priorytetem jest oddanie jak największej przestrzeni placów pieszym i rowerzystom i wprowadzenie zieleni, w tym zieleni wysokiej, jako niezbędnego elementu infrastruktury łagodzącej zmiany klimatu w obszarze miejskim.
Nowe Centrum Warszawy
Warsztaty projektowe dla trzech placów to kolejny etap zmian w ramach Nowego Centrum Warszawy. NCW to wieloletni program przebudowy stołecznego Śródmieścia zainicjowany przez Prezydenta Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, dzięki któremu centrum miasta zmieni się w wygodną sieć komfortowych przestrzeni publicznych. Warszawa chce to zrobić za pomocą zarówno większych projektów, jak i mniejszych ingerencji.
Po warsztatach projektanci przez kilka miesięcy uszczegóławiali i dopracowywali koncepcje w porozumieniu m.in. z ekspertami z biur i jednostek Urzędu m.st. Warszawy oraz instytucji opiniujących. Stworzyli także raporty opisujące analizy przedprojektowe i rozwiązania zawarte w koncepcjach.
Nowy Plac Teatralny zyska zieleń, a ograniczy samochody
Plac Teatralny zyska zielone przestrzenie rekreacyjne z elementami przypominającymi o historii tego miejsca, fontannę naprzeciwko głównego wejścia do Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i rząd drzew wzdłuż ul. Senatorskiej. Ograniczony zostanie ruch samochodowy do minimum (obsługa transportowa gmachu Opery i kościoła św. Andrzeja Apostoła i Brata Alberta).
Mieszkańcy wskazali, że brakuje im tutaj miejsc do relaksu i odpoczynku, także z dziećmi, przestrzeni na sztukę, czy teatr w plenerze.
Nowy plac Bankowy bez parkingu, ale z zielenią i ogródkami gastro
Z placu Bankowego zniknie parking, a pomnik Słowackiego zyska zielone otoczenie z ławkami. Po wschodniej stronie zostanie uporządkowany skwer przed lokalami usługowymi a przestrzeń przy Błękitnym Wieżowcu zyska przestrzeń na ogródki gastronomiczne. Ważną zmianą ma być brakujące przejście naziemne przez al. „Solidarności”. Nie zabraknie dróg rowerowych i dodatkowej przestrzeni dla pieszych - właśnie tego oczekiwali mieszkańcy.
Nowy Plac Żelaznej Bramy z większą ilością zieleni
Plac Żelaznej Bramy zyska dodatkowe szpalery drzew i efektowną pergolę, zmieni się jego nawierzchnia na przepuszczalną. Pod pomnikiem Kościuszki nadal będzie miejsce na naukę tango w letnie wieczory. Co najważniejsze będzie można przejść do Ogrodu Saskiego na wprost bez konieczności pokonywania dłuższej drogi do istniejącego teraz przejścia ze światłami przy ul. Królewskiej.
Mieszkańcy postulowali również przekształcenie parkingu przed pałacem w reprezentacyjną i atrakcyjną przestrzeń z małą architekturą, ciekawymi i wygodnymi siedziskami, umożliwiającymi spędzanie czasu w większych grupach.
Źródło: UM Warszawa