źródło: LAX (Laboratory for Architectural Experiments)

Uniwersytet Wrocławski nie rezygnuje z rozbudowy Bulwaru Fizyków nad Odrą [WIZUALIZACJE]

Orzech
Nie powiodła się  próba zdobycia dofinansowania tej inwestycji w ramach tegorocznej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego (WBO 2020). Jednak władze Uniwersytetu Wrocławskiego nadal chcą realizować ten projekt.
W piątek, 16 października podpisany został list intencyjny w sprawie rozbudowy Bulwaru Fizyków przy gmachu Wydziału Fizyki i Astronomii. List intencyjny w sprawie dalszej rozbudowy Bulwaru Fizyków na Bulwarze Zwierzyckiego podpisały Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Uniwersytet Wrocławski, miasto Wrocław i Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu. Zakłada on aktywną współpracę przy rozwoju Bulwaru i zlokalizowanego tam Ogrodu Doświadczeń. W ten sposób wszystkie strony porozumienia chcą przyłączyć się do inicjatywy Senatu RP, który z okazji w 100-lecia powstania Polskiego Towarzystwa Fizycznego ustanowił 2020 rok Rokiem Fizyki.
LAX (Laboratory for Architectural Experiments)
Po tym, jak pierwszy etap inwestycji udało się zrealizować w ramach WBO 2016, naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego zgłosili do tegorocznej edycji kolejny projekt dotyczący realizacji drugiego etapu. Projekt otrzymał jednak na tyle mało głosów, że nie otrzyma z WBO 2020 ani złotówki. Teraz instytucje, które podpisały list intencyjny, będą szukać nowych rozwiązań.
LAX (Laboratory for Architectural Experiments)
Ogród Doświadczeń znajduje się na Bulwarze Fizyków przy gmachu Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest to unikatowy projekt, który realizowany jest w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego (WBO). W pierwszym etapie na Bulwarze Zwierzyckiego, zlokalizowanym nad Odrą, pomiędzy ul. Pomorską i pl. Maksa Borna, zamontowane zostały specjalne zwierciadła akustyczne, które pozwalają na rozmowę na odległość, wykorzystując zjawisko rozchodzenia się fal dźwiękowych oraz skupiania fali dźwiękowej w ognisku zwierciadła. Urządzenia stanęły na bulwarze ponad rok temu. 


Przy Bulwarze Zwierzyckiego znajdują się również dwa muzea: Mineralogiczne i Geologiczne. Obecnie wejście do nich od strony bulwaru jest zamknięte, przede wszystkim ze względu na jego zaniedbany stan.

- Koncepcja całej inwestycji jest gotowa. Realizacja projektu zrewitalizuje to miejsce, przyciągnie zarówno mieszkańców jak i turystów, będzie też miała istotny wpływ na edukację dzieci i młodzieży - mówi dr Remigiusz Durka wraz z dr Maciejem Matyką z Instytutu Fizyki Teoretycznej UWr odpowiadający za ten projekt. 

– Chcielibyśmy otworzyć budynek na odnowiony bulwar i sprawić, że to miejsce znowu zacznie tętnić życiem – podkreśla Matyka.

Projekt Ogrodu Doświadczeń przygotowali wrocławscy architekci - Anna Grajper i Sebastian Dobiesz z firmy LAX (Laboratory for Architectural Experiments). Za konstrukcję zwierciadeł odpowiedzialny był inż. bud. Paweł Rogała, a za ich wykonanie - firma LCM Wilbik. Inwestorem był wrocławski Zarząd Zieleni Miejskiej.