W centrum Katowic, przy ul. Warszawskiej 7 (u zbiegu u zbiegu ulic Warszawskiej i Mielęckiego), powstaje "Pałac Kota". Chodzi o dawny, zabytkowy, okazały gmach, w którym w ostatnich latach znajdowała się siedziba banku PKO BP.
Dlaczego nazwa Pałac Kota? Prawdopodobnie nazwa nawiązuje do jednego z wcześniejszych właścicieli tego budynku - Ludwiga Katza, który był niegdyś właścicielem wielkiej katowickiej wytwórni papy dachowej.
Po gruntownej modernizacji ten zabytkowy budynek ma pełnić funkcję hotelową wraz z biurami coworkingowymi oraz restauracjami.
– "Budynek składa się z części historycznej, w której proponowane jest odrestaurowanie ważnych historycznych ornamentów oraz pozostawienie podziałów pomieszczeń zgodnie z pierwotnymi planami, a także części nowoprojektowanej, w której zaprojektowane pomieszczenia i funkcje nawiązują swoim stylem do modernistycznego charakteru dobudowy. Elewację dobudowy zaprojektowano z betonu i szkła." – informuje lokalny portal wkatowicach.eu
Pałac Kota, ma powierzchnię 4400 metrów kwadratowych. Remont budynku przy ul. Warszawskiej 7 ma się zakończyć w połowie 2025 roku. Więcej szczegółów dotyczących tej inwestycji zostanie podane już wkrótce. Pracę w Pałacu Kota znajdzie około 250 osób.
Inwestorem jest Apricot Capital Group Sp. z o.o. z Warszawy. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Apritech. Za projekt architektoniczny odpowiedzialna jest pracownia Studio20.
W budynku pierwotnie znajdował się dom założyciela pierwszego w Katowicach domu bankowego Eliasa Sachsa. Następnie budynek ten należał do właściciela wytwórni papy dachowej Ludwiga Katza. W kolejnych latach znajdowała się w nim pierwsza siedziba Polskiego Radia Katowice. W ostatnim była to siedziba banku PKO BP w Katowicach.
WIĘCEJ WIZUALIZACJI: