Kolejna duża inwestycja w Lublinie. W centrum tego liczącego ponad 330 tysięcy mieszkańców, największego miasta wschodniej Polski, powstanie duży kompleks wielofunkcyjny. Inwestor, KKL Sp. z o.o. otrzymała już pozwolenie na budowę.
Nowy projekt stanowi ostatni etap zagospodarowania całego kwartału znajdującego się w ścisłym centrum Lublina i zajmującego obszar pomiędzy ulicami Jasną, Ewangelicką oraz Jana Karskiego.
Projekt będący przedmiotem inwestycji dotyczy budowy nowych obiektów biurowo-handlowych wraz z 3-kondygnacyjnym garażem podziemnym oraz przebudowy istniejącej 4-kondygnacyjnej kamienicy z 1930 roku, w której znajdą się mieszkania oraz lokal usługowy na parterze. Teren inwestycji objęty jest ochroną konserwatorską na mocy wpisu zespołu urbanistycznego do rejestru zabytków stąd wszystkie prace wymagają uzgodnienia z Miejskim Konserwatorem Zabytków w Lublinie. Całość znajduje się w bliskiej odległości od zabytkowego Krakowskiego Przedmieścia oraz od historycznego Ogrodu Saskiego.
Za projekt architektoniczny inwestycji odpowiedzialna jest pracownia MTA Architekci z Warszawy.
Kompleks jest nowym miejscem o funkcji biurowo-handlowo-mieszkalnej i stanowi dalszą rewitalizację zaniedbanego obszaru w obrębie historycznego centrum Lublina. Cały zespół składa się z kilku części o zróżnicowanej wysokości i charakterze, natomiast tektonika budowli, artykulacja fasad i użyte materiały kreują miejski nastrój, poszukując istotnych związków z budynkami położonymi tuż obok.
Na dachu 4-kondygnacyjnego łącznika znajdującego się w centralnej części założenia, zlokalizowany został otwarty ogród z rozległym widokiem na znajdujące się nieopodal lubelskie Stare Miasto.
– Charakter projektowanej zabudowy jest prosty, elegancki i ponadczasowy. Zaprojektowano wykończenie elewacji fasadami szklanymi uzupełnionymi licznymi elementami dekoracyjnymi z paneli aluminiowych oraz kamiennych – podkreśla architekt Mateusz Tański z pracowni MTA Architekci.
Kompleks wielofunkcyjny o łącznej powierzchni 17 814 mkw. przewidziany jest do realizacji w latach 2025-2027.
WIZUALIZACJE: