W centrum Warszawy powstanie nowy, 240-metrowy wieżowiec?Foto: Adrian Grycuk - licencja CC BY-SA 3.0-pl / Wikimedia Commons - pl.wikipedia.org

W centrum Warszawy powstanie nowy, 240-metrowy wieżowiec?

Orzech
Orzech
REKLAMA

Czy u zbiegu ulic Chałubińskiego i Nowogrodzkiej na warszawskim Śródmieściu powstanie nowy, 240-metrowy wieżowiec? Do stołecznego ratusza wpłynął wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla budowy właśnie tak wysokiego budynku, który miałby powstać w sąsiedztwie Oxford Tower czyli dawnego Intraco II.

Inwestor ma w planach remont i powiększenie 138-metrowego biurowca Oxford Tower oraz budowę nowego Podium. Powierzchnia 240-metrowego wieżowca ma mieć około 96 100 mkw. Jeżeli miasto wyda pozwolenie na realizację tej inwestycji, to planowany wieżowiec byłaby drugim najwyższym budynkiem w Warszawie, po Varso Tower.

Wysokość planowanych do realizacji budynków będzie wynosiła: około 140 m dla budynku Oxford Tower I (istniejący wieżowiec, który miałby zostać wyremontowany); około 240 m dla budynku Oxford Tower II (nowy wieżowiec) i około 30 m dla budynku Podium. Powierzchnia poszczególnych budynków ma wynosić odpowiednio: około 52,9 tys. mkw., około 96,1 tys. mkw. i około 35,9 tys. mkw.

Czy jednak inwestor otrzyma zgodę na realizację tego przedsięwzięcia? We wniosku do ratusza deweloper zaproponował także budowę olbrzymiego parkingu o powierzchni 63,5 tys. mkw. Czyli na około dwa i pół tysiąca samochodów. Czy ratusz na to pozwoli?

REKLAMA

Aktualnie do wydziału architektury warszawskiego magistratu wpłynął wniosek o uzyskanie decyzji środowiskowej dla planowanej do realizacji inwestycji. Jest to pierwszy krok w kierunku ewentualnego rozpoczęcia budowy. Miasto może już na tym etapie zablokować ten projekt. Kolejny raz może zatrzymać tę inwestycję przy wniosku o pozwolenie na rozbiórkę, przebudowę i rozpoczęcie budowy.

Nie jest to pierwsza próba realizacji nowej inwestycji w tym miejscu. W 2015 roku inwestor zaproponował podwyższenie wieżowca Oxford Tower I do wysokości 160 metrów i budowę obok zupełnie nowego budynku o wysokości 220 metrów. Wtedy inwestorom w realizacji tego projektu przeszkodziły prowadzone wówczas prace nad planem miejscowym dla tego terenu. Plan uchwalono 2 lata później. Pojawiła się w nim zgoda na realizację nowych wieżowców. Został on jednak zakwestionowany przez wojewodę i cały plan miejscowy trafił do kosza. Czy tym razem inwestorowi uda się zrealizować swoje plany?

Foto: Adrian Grycuk - licencja CC BY-SA 3.0-pl / Wikimedia Commons - pl.wikipedia.org, / Oxford Tower

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA