W I kwartale 2023 roku zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny na odbudowę Pałacu Saskiego w WarszawieMateriały prasowe

W I kwartale 2023 roku zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny na odbudowę Pałacu Saskiego w Warszawie

Orzech
Orzech
Pałac Saski
adresWarszawa, plac Piłsudskiego
inwestorPałac Saski Sp. c.
projektantWXCA Sp. z o.o.
REKLAMA

W pierwszym kwartale przyszłego roku zostanie ogłoszony konkurs architektoniczny na odbudowę Pałacu Saskiego według koncepcji z sierpnia 1939 roku. Budowa powinna ruszyć w 2024 r., a prace potrwają do 2030 r. Koszt inwestycji rozłożony na osiem lat to 2,5 mld zł. Wcześniej, bo już w sierpniu br. ruszą prace archeologiczne.

16 sierpnia, czyli zaraz po zakończeniu uroczystości związanych ze Świętem Wojska Polskiego, część terenów w okolicy pl. Piłsudskiego w Warszawie, na których przed wojną stał Pałac Saski, ma zostać ogrodzona. Rozpoczną się badania archeologiczne.

Przedstawiciele spółki Pałac Saski liczą, że prace badawcze wyjaśnią kilka tajemnic. W trakcie wstępnych badań prowadzonych z wykorzystaniem georadaru natrafiono na dwa tunele, które nie są ujęte w planach. Jeden z nich znajduje się pod Pałacem Saskim i łączy dwa skrzydła budynków, drugi natomiast już pod Pałacem Brühla i prowadzi w kierunku ul. Fredry.

Planowane jest odkrycie zabytkowych piwnic Pałacu Saskiego – czyli terenu, który został już poddany badaniom archeologicznym w latach 2006-2008 oraz przeprowadzenie prac konserwatorskich, dzięki realizacji których możliwe będzie udostępnienie wskazanych przestrzeni dla zwiedzających.

Kolejny etap ma polegać na odkryciu piwnic Pałacu Brühla oraz piwnic znajdujących się pod kamienicami przy ul. Królewskiej. Wykonane zostaną prace archeologiczne, gdyż są to miejsca, które do tej pory nie były przebadane przez archeologów. Pod Pałacem Brühla jeszcze nigdy nie prowadzono badań archeologicznych, więc można spodziewać się wielu ciekawych odkryć i niespodzianek archeologicznych i historycznych.

Bardzo ważnym etapem będzie ogłoszenie konkursu na projekt architektoniczny, który spółka celowa Pałac Saski planuje ogłosić na początku 2023 roku. Zwycięzca będzie miał rok na jego wykonanie, tak aby w 2025 roku wyłoniony w przetargu generalny wykonawca mógł rozpocząć pierwsze prace budowlane.

REKLAMA

Koszt inwestycji rozłożony na osiem lat to 2,5 mld zł. Ostateczny koszt tego wielkiego przedsięwzięcia poznamy po wyłonieniu generalnego wykonawcy.

Jak podkreśla w rozmowie z PAP, prezes zarządu inwestora, spółki celowej Pałac Saski, Jan Edmund Kowalski – "[...] Mówiąc o odbudowie, należy pamiętać, że dotyczy ona całego kompleksu reprezentacyjnych gmachów zachodniej pierzei placu Piłsudskiego: Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz trzech kamienic przy ul. Królewskiej. [...]"

Dzięki realizacji tego wielkiego i prestiżowego projektu, możliwe będzie przywrócenie części historycznego układu urbanistycznego centrum Warszawy.

Jak zaznacza prezes Kowalski, punktem odniesienia do odbudowy zachodniej pierzei placu Piłsudskiego będzie stan Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej z ostatniego dnia sierpnia 1939 roku.

Materiały prasowe
Materiały prasowe

W odbudowanej pierzei pałacu znajdą lokalizację trzy instytucje: Mazowiecki Urząd Wojewódzki, Senat oraz przestrzeń kulturalna współtworzona przez instytucje podległe Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA