W Kielcach otwarto Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar Fot. Główny Urząd Miar

W Kielcach otwarto Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar

ZDJĘCIA
REKLAMA

To dzięki naukowcom Głównego Urzędu Miar nie spóźniamy się na pociąg, wiemy, że waga nie kłamie, a poziom hałasu naszej nowej zmywarki będzie ledwo słyszalny. W Kielcach powstało unikatowe miejsce na mapie Polski, w którym spotykają się badacze omawiający nowe wyzwania naukowe i techniczne. W poniedziałek 9 września oficjalnie otwarto Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar, u zbiegu al. Popiełuszki i Wrzosowej. 14 września chętni mieszkańcy Kielc będą mogli od środka zobaczyć laboratoria. Dzień później przed Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się Naukowy Piknik Metrologiczny.

Projekt realizowany przez Główny Urząd Miar wspólnie z Politechniką Świętokrzyską (konsorcyjnym partnerem) zmienia panoramę Kielc. Kampus nie bez powodu stanął właśnie u podnóża Góry Hałasa w Kielcach. Początkowo w Kielcach ma zostać zatrudnionych 30 metrologów.

Generalnym wykonawcą inwestycji była kielecka Firma Budowlana ANNA-BUD sp. z o.o. Projekt architektoniczny przygotowała BDM Architekci Sp. z o.o. z Warszawy.

Fot. Główny Urząd Miar
Fot. Główny Urząd Miar

W środę, 4 września odbyła się konferencja prasowa dotycząca otwarcia Świętokrzyskiego Kampusu Laboratoryjnego Głównego Urzędu Miar.

– To miejsce jest bardzo stabilne pod względem sejsmicznym. Tego wymaga praca w laboratoriach metrologicznych, w których można osiągać ciekawe wyniki nie tylko wykorzystując nowoczesną aparaturę, ale także zapewniając stabilne warunki pracy – powiedział prezes Głównego Urzędu Miar prof. dr hab. Jacek Semaniak

Działkę o wartości 30 mln zł pod budowę Kampusu przekazało Miasto Kielce.

– Kampus Głównego Urzędu Miar to przykład doskonałej współpracy ponad podziałami wielu instytucji i podmiotów w istotnym dla miasta celu. Laboratoria będą w pewnym sensie kołem zamachowym dla Kielc – mówiła prezydentka Kielc Agata Wojda.

Jej zdaniem inwestycja wpłynie na postrzeganie Kielc i ich wizerunek, jako miasta, które potrafi realizować ambitne cele i potrafi współpracować ze wszystkimi.

– Jednak najważniejszym efektem tej inwestycji jest połączenie świata nauki i świata biznesu. Tu już pracują naukowcy rekrutowani także spośród młodych zdolnych ludzi pochodzących z Kielc i regionu, ale też specjaliści z najlepszych ośrodków w kraju. To tutaj będą mieli szansę na swój rozwój. Warto podkreślić, że przedsiębiorcy będą mieli właśnie w Kielcach, dzięki laboratoriom Głównego Urzędu Miar, dostęp do bardzo istotnych usług. Myślę, że będzie to miejsce, w którym wiele osób z Polski i ze świata będzie chciało prowadzić badania – zaznaczyła Agata Wojda.

Fot. Główny Urząd Miar
REKLAMA
Fot. Główny Urząd Miar

Kampus jest przyjazną przestrzenią do współpracy pomiędzy profesjonalną i innowacyjną metrologią laboratoryjną GUM a gospodarką. Składa się na niego kompleks sześciu laboratoriów (Akustyki, Czasu i Częstotliwości, Masy, Długości, Termometrii, Informatyki Metrologicznej), zaplecze konferencyjno-edukacyjne oraz powierzchnie biurowo-usługowe. Do dyspozycji naukowców są nowocześnie wyposażone pomieszczenia laboratoryjne o powierzchni blisko 2,5 tysiąca metrów kwadratowych, z których niektóre wybudowane zostały także pod ziemią. Do tego dodajmy kolejne blisko 800 metrów kwadratowych pomieszczeń pomocniczych i warsztatów.

– Takie instytucje jak Główny Urząd Miar są bardzo ważne. Są odpowiedzialne za funkcjonowanie zabezpieczenia metrologicznego całej gospodarki, całego życia społecznego. Wypracowują nowe rozwiązania dla tego co pojawia się w przestrzeni. Przykładem mogą być zagadnienia związane z elektromobilnością, gospodarką wodorową czy energetyką jądrową – mówił profesor Jacek Semaniak.

To pracownicy Urzędu sprawują nadzór nad właściwym funkcjonowaniem tysięcy urządzeń, z których korzystamy i które mają realny, ważny wpływ na nasze życie i portfele. Zegary, tachografy, wagi, fotoradary, termometry, ciśnieniomierze, wodomierze, gazomierze, urządzenia do lokalizacji GPS i wiele innych.

Fot. Główny Urząd Miar

A już 14 września wszyscy chętni mieszkańcy Kielc będą mogli zwiedzić Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar. Pierwsza Noc Metrologa rozpocznie się o godz. 17:00. Do godz. 22:00 będzie można zajrzeć w różne zakamarki Kampusu, ale przede wszystkim porozmawiać z naukowcami. Zaznaczamy, że nie ma ograniczeń wiekowych, dlatego Kampus tego dnia będzie dostępny także dla najmłodszych.

– 15 września zapraszamy przed Kieleckie Centrum Kultury na Naukowy Piknik Metrologiczny. To wydarzenie dla całych rodziny. Dzień wypełnią różne atrakcje i eksperymenty – poinformował Jacek Kowalczyk, dyrektor Wydziału Promocji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Kielce.

Będzie można poćwiczyć rękę w lustrzanym pisaniu, siłą własnych mięśni wygenerować prąd, zabawić się w głuchy telefon, wystawić na próbę zręczność i cierpliwość w elektrycznym labiryncie, a głowę poddać magii iluzji. Piknik rozpocznie się o godz. 12:00 i potrwa do 17:00.

Tytuł projektu: "Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar – Etap 1 (KAMPUS)":

Wartość projektu: 188 821 329,05 PLN

Wysokość dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego: 165 286 784,64 PLN

Źródło: UM Kielce

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA