W Krakowie powstaje Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon Heinle, Wischer und Partner Architekci

W Krakowie powstaje Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

ZDJĘCIA
REKLAMA

W Krakowie trwa budowa Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Inwestycja realizowana jest w dzielnicy Czyżyny przy ulicy alei Bora-Komorowskiego. Koszt budowy Małopolskiego Centrum Nauki wraz z wyposażeniem to 226 mln zł. Inwestycja jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Budowa Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon ruszyła w czerwcu 2021, a zakończy się w 2023 roku. Budynek będzie liczył cztery kondygnacje nadziemne i jedną podziemną. Powierzchnia użytkowa Centrum wyniesie 12 500 mkw. Inwestorem jest Województwo Małopolskie. Generalnym wykonawcą inwestycji jest firma Hochtief Polska z Warszawy, która wygrała w przetargu z ofertą opiewającą na kwotę 172 mln zł.

fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Cogiteon
fot. Cogiteon
fot. Cogiteon
fot. Cogiteon
REKLAMA

Za projekt architektoniczny odpowiedzialne jest biuro Heinle, Wischer und Partner Architekci z Wrocławia, które wygrało w międzynarodowym konkursie na projekt architektoniczno-urbanistyczny tego obiektu. Autorami projektu są Edzard Schultz i Anna Stryszewska-Słońska, którzy współpracowali z Dominiką Niewczas, Joanną Pittner, Katarzyną Woszczyną, Tomaszem Padło i Małgorzatą Oleśkowską.

Heinle, Wischer und Partner Architekci

Małopolskie Centrum Nauki powstaje na 4-hektarowym terenie w sąsiedztwie Muzeum Lotnictwa Polskiego. Projekt uwzględnia zarówno wystawę stałą, jak i czasowe ekspozycje. Centrum będzie obiektem w obrysie trójkąta, który symbolizuje "naukę".

Heinle, Wischer und Partner Architekci
Heinle, Wischer und Partner Architekci

Na dachu budynku projektanci zaplanowali spacerowy ogród o powierzchni prawie 10 000 mkw., gdzie mieściły się będą rośliny imitujące krajobrazy różnych zakątków świata.

Heinle, Wischer und Partner Architekci

W Małopolskim Centrum Nauki znajdzie się wystawa stała o człowieku, która obejmować będzie około 100 interaktywnych eksponatów. Dodatkowo odwiedzający centrum będą mogli korzystać z licznych laboratoriów i pracowni. Na ekspozycję złoży się łącznie pięć sal, w których będą przedstawione wyobrażenia m.in. neuronów, helisDNA i ludzkich tkanek.

dodał Orzech

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA