W Krakowie powstanie trzecia tężnia solankowaZZM

W Krakowie powstanie trzecia tężnia solankowa

Orzech
Orzech
REKLAMA

Niedaleko Łąk Nowohuckich, przy ul. Padniewskiego, powstanie nowa tężnia solankowa. Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na jej budowę i szuka wykonawcy robót. Oferty można składać do 6 maja do godz. 11:00. O realizacji tego zadania zdecydowali mieszkańcy w ramach budżetu obywatelskiego.

Tężnia solankowa, która powstanie przy ul. Padniewskiego, będzie trzecią taką konstrukcją w naszym mieście. Obecnie można korzystać z tych nad Bagrami i Zalewem Nowohuckim. O ich dobroczynnych właściwościach chyba nie musimy już nikogo przekonywać, zwłaszcza jeżeli takie projekty pojawiają się wśród zadań budżetu obywatelskiego. Zdrowotne właściwości tężni są powszechnie znane. Mikroklimat przez nie wytwarzany jest zbliżony do tego, który zażywamy podczas nadmorskich podróży. Godzinny spacer przy tężni solankowej to dawka jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Kuracja szczególnie wskazana jest dla osób w czasie rekonwalescencji po ciężkiej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w zapylonej przestrzeni i wysokiej temperaturze. Pozytywny wpływ odczują również osoby na co dzień pracujące głosem.

Jak działa tężnia solankowa?

Tężnia jest konstrukcją drewnianą wznoszoną metodami tradycyjnymi z wypełnieniem ram krzakami tarniny. Przeznaczona jest do naturalnego wytwarzania „mgły wodnej” z roztworu solanki. Mgła wodna zawiera krople wody solankowej wraz ze zjonizowanym przez nie powietrzem, wchłanianym podczas oddychania w celach leczniczych.

REKLAMA

W celu uzyskania zamierzonego efektu, tarnina (stanowiąca wypełnienie konstrukcji drewnianej tężni) oblewana jest wodą solankową, tłoczoną przez agregat pompowy zainstalowany w części technicznej tężni. Rozpylona solanka, na skutek nasłonecznienia i działania wiatru, tworzy unoszące się aerozole zawierające m.in.: jod, brom, magnez, wapń, krzem, potas, żelazo.

Do końca kwietnia, po przerwie zimowej, zostaną uruchomione tężnie solankowe na Bagrach i przy Zalewie Nowohuckim.

Źródło: UM Kraków

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA