W Krakowie powstanie wielofunkcyjny kompleks sportowy Nowa Clepardia ARP Autorska Pracownia Projektowa Manecki

W Krakowie powstanie wielofunkcyjny kompleks sportowy Nowa Clepardia

WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
REKLAMA

W stolicy Małopolski planowana jest budowa nowego, dużego wielofunkcyjnego kompleksu sportowego, który powstanie w miejscu nieczynnego basenu Clepardia na Prądniku Białym. Po nowohuckiej „Wandziance” będzie to dopiero drugi publiczny basen odkryty w Krakowie.

Nowa Clepardia będzie czymś znacznie więcej niż basenem, powstanie tu bowiem nowoczesny ośrodek sportu i rekreacji. Przetarg na wykonawcę I etapu tej inwestycji ma zostać ogłoszony jeszcze w tym roku. Nowa Clepardia będzie jedynym tego typu obiektem o charakterze gminnym w Krakowie.

Obiekt realizowany będzie w trzech etapach, a pierwszy z nich powinien być gotowy do 2026 roku. W ramach pierwszego etapu inwestycji mają powstać dwa baseny wewnętrzne, zespół boisk do squasha, siłownia, sale fitness wraz z zapleczem szatniowym, a także 4-torowa kręgielnia, pomieszczenia biurowe oraz restauracja.

– Wykonana została dokumentacja projektowa dla inwestycji, a jeszcze w tym roku planowane jest ogłoszenie przetargu, który wyłoni wykonawcę I etapu – deklaruje Krzysztof Kowal, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Projekt architektoniczny inwestycji przygotowała ARP Autorska Pracownia Projektowa Manecki Sp. z o.o.

Głównym założeniem projektowym zagospodarowania terenu było stworzenie interesującej i atrakcyjnej przestrzeni zapewniającej jak najlepsze warunki do rekreacji i sportu, przeznaczonej dla wszystkich użytkowników niezależnie od wieku i ograniczeń wynikających z niepełnosprawności.

– Ponadto w Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Krakowa zapisane zostały już środki na tę inwestycję. Do zakończenia pierwszego etapu, a więc do 2026 roku, zarezerwowano na ten cel 26 mln zł – mówi dyrektor instytucji.

ARP Autorska Pracownia Projektowa Manecki
ARP Autorska Pracownia Projektowa Manecki
ARP Autorska Pracownia Projektowa Manecki

Fundusze przeznaczone na pierwszy etap inwestycji nie zostały rozłożone równomiernie. Oznacza to, że w roku bieżącym wydany ma być pierwszy milion, a pozostałych 25 mln dopiero w trzech następnych latach. Po wyburzeniu dawnego budynku Clepardii w pierwszej kolejności powstaną dwa baseny wewnętrzne, zespół boisk do squasha, siłownia, sale fitness wraz z zapleczem szatniowym, 4-torowa kręgielnia, pomieszczenia biurowe oraz restauracja. Styl budynku będzie minimalistyczny, z przeszkleniem w parterze, co doda całej bryle lekkości.

– W części podpiwniczonej projektowana jest wrotkarnia z zapleczem szatniowym oraz parking na 41 miejsc, których wraz z tymi na istniejącym już parkingu zewnętrznym będzie blisko 100. Pomieszczenia techniczne i technologiczne znajdować się będą w części podziemnej – wylicza Krzysztof Kowal.

ARP Autorska Pracownia Projektowa Manecki
REKLAMA
ARP Autorska Pracownia Projektowa Manecki
ARP Autorska Pracownia Projektowa Manecki
ARP Autorska Pracownia Projektowa Manecki

Cała wymieniona infrastruktura ma powstać już w ramach pierwszego etapu inwestycji. Na etap II przewidziana została budowa dalszej części budynku głównego, zawierająca kasy do basenów zewnętrznych, zaplecze socjalno-szatniowe i boisko wewnętrzne, a także elementy zagospodarowania terenu i małej architektury, dojścia i dojazdy, szatnie zewnętrzne oraz amfiteatr.

Z punktu widzenia przyszłych odwiedzających najważniejszymi elementami tego etapu będą z pewnością dwa baseny zewnętrzne (o tych samych wymiarach i kształcie co obecne) oraz wodny plac zabaw. Basen sportowy o wymiarach 50x20m zlokalizowany będzie w podobnym miejscu co dotychczasowy, lecz lekko przesunięty w zachodnią stronę działki, zaś basen rekreacyjny o wymiarach 28x21 umieszczony zostanie dokładnie w tym samym miejscu co istniejący.

W basenie rekreacyjnym wydzielone będą dwie strefy, z czego jedna przeznaczona zostanie dla najmniejszych użytkowników, a druga strefa rekreacji będzie zawierała leżaki, hydromasaż itd. Plaża wokół basenów zostanie wykonana z desek syntetycznych. Pomiędzy wymienionymi basenami zaprojektowano wodny plac zabaw.

– Będzie to płaska powierzchnia wyposażona w nawierzchnie amortyzujące, na których umieszczone zostaną urządzenia wodne z odpowiednimi strefami bezpiecznymi – tłumaczy dyrektor ZIS-u.

Ostatni, trzeci etap inwestycji zakłada budowę m.in. wewnętrznej i zewnętrznej hali skateparkowej wraz z zapleczem socjalno-szatniowym i administracyjnym, barem oraz pomieszczeniami pomocniczymi. Co istotne, całość prac podzielona będzie w ten sposób, aby po zakończeniu każdego kolejnego etapu, dana część inwestycji od razu mogła być udostępniona do użytku. Jak zastrzega przedstawiciel ZIM-u, o realnych kosztach I etapu będzie można mówić jednak dopiero po otwarciu ofert.

– Na dziś dysponujemy kwotą 26 mln zł wpisaną do Wieloletniej Prognozy Finansowej. Etapy II i III będą realizowane kolejno po etapie I, a więc po 2026 r. Obecnie skupiamy się jednak na I etapie, który ma zapewnione finansowanie – podsumowuje Krzysztof Kowal.

Nowa Clepardia będzie nie tylko pierwszym ogólnodostępnym multifunkcjonalnym obiektem sportowym na Prądniku Białym, lecz również jedynym tego typu obiektem o charakterze gminnym w Krakowie. Jak dotąd miasto dysponuje jedynie kilkoma basenami zamkniętymi i zaledwie jednym basenem sezonowym w postaci „Wandzianki” w Nowej Hucie. Nowa Clepardia będzie czymś znacznie więcej niż basenem, powstanie tu bowiem nowoczesny ośrodek sportu i rekreacji.

– Po pierwsze za to, że przez wiele lat zwlekano tutaj z licznymi inwestycjami – mówi Przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy IV Prądnik Biały, Dominik Franczak. – Teraz, kiedy najważniejsze inwestycje są już tu w pełni realizowane, dodatkowo Miasto zaczyna prace przy najnowocześniejszym, jedynym tego typu gminnym obiekcie sportowym w całym Krakowie. Dla samych mieszkańców to również rekompensata z tytułu tego, że w przeciwieństwie do kilku innych Dzielnic miasta, na Prądniku nie ma naturalnego kąpieliska, takiego jak Bagry czy Ruczaj, z których mieszkańcy również bardzo chętnie korzystają – podsumowuje Dominik Franczak.

– Liczący 70 tysięcy mieszkańców Prądnik Biały jest największą dzielnicą Krakowa, która dotychczas nie posiadała własnego basenu – komentuje Jakub Kosek, jeden z radnych zabiegających o tę inwestycję w Radzie Miasta. – Budowa kompleksu przy ul. Mackiewicza jest istotnym krokiem w rozwoju infrastruktury rekreacyjnej w północnej części Krakowa. Dzięki niemu mieszkańcy naszej dzielnicy zyskają dostęp do nowoczesnych obiektów sportowych, które umożliwią aktywne spędzanie czasu wolnego i dbanie o zdrowie. Choć jesteśmy jeszcze na wczesnym etapie realizacji zadania, jakim jest przeprowadzenie postępowania przetargowego na wyłonienie wykonawcy, wierzę, że inwestycja ta zakończy się sukcesem i przyczyni do poprawy jakości życia mieszkańców Krakowa.

Źródło: UM Kraków

Komentarze (1)

Napisz komentarz
ZuzannaPej(gość)
Doskonały pomysł! Na Prądniku, aż prosi się o centrum sportowe z prawdziwego zdarzenia. Myślę, że jeśli uda się zrealizować ten projekt to na Prądniku będziemy mieli już wszystko, a i chętnych nie braknie, bo dzielnica cały czas rozbudowuje się i przybywa mieszkańców, zwłaszcza młody, dla których takie miejsca są potrzebne. Trzymam kciuki za realizację!
REKLAMA