W Krakowie trwa rozbiórka Galerii Plaza. STRABAG wybuduje w tym miejscu wielki kompleks wielofunkcyjny fot. Damian Daraż

W Krakowie trwa rozbiórka Galerii Plaza. STRABAG wybuduje w tym miejscu wielki kompleks wielofunkcyjny

FILMY + ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA

Trwa rozbiórka krakowskiej Galerii Plaza, której właścicielem jest spółka deweloperska STRABAG Real Estate. Prace zakończą się w drugim kwartale 2023 roku. W miejsce nieczynnego centrum handlowego powstanie nowoczesny kompleks kilku obiektów. Inwestycja jest na etapie projektowania.

W rejonie Al. Pokoju i ul. Stanisława Lema ruszyła rozbiórka, należącej do STRABAG Real Estate, krakowskiej Galerii Plaza, Prace zostały podzielone na dwa etapy i potrwają około sześciu miesięcy. W miejsce nieczynnego od ponad roku centrum handlowego deweloper wybuduje kompleks wielofunkcyjny – jego realizację zaplanowano na lata 2023-2025.

W pierwszej fazie robót budynek generalny wykonawca prac, firma STARABAG wykona tzw. rozbiórki miękkie. W tym czasie zostaną usunięte między innymi elementy przeznaczone do ponownego użycia lub przekształcenia. Kolejny etap, który potrwa około czterech miesięcy, obejmie rozbiórkę bryły budynku. Zakończenie całego procesu zaplanowane jest na drugi kwartał 2023 roku.

– Galeria Plaza przez lata była charakterystycznym punktem na mapie Krakowa. Choć jej czas minął, planujemy zabezpieczyć fragmenty budynku, którym nadamy drugie życie. Znajdą one swoje zastosowanie w częściach wspólnych przyszłej zabudowy i małej architekturze. Naszym celem jest realizacja projektu – od rozbiórki po budowę nowej inwestycji – zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju oraz gospodarką o obiegu zamkniętym. Przy okazji będziemy mogli zachować część kultowej dla krakowian historii tego miejsca – wyjaśnia Łukasz Ciesielski, dyrektor zarządzający spółki deweloperskiej STRABAG Real Estate w Polsce.

Przypomnijmy, teren o powierzchni ok. 8 ha został zakupiony przez STRABAG Real Estate od Peakside Capital Advisors. Kupującemu doradzała kancelaria act BSWW legal & tax, a sprzedającemu Dentons.

Z obwieszczenia prezydenta Krakowa w sprawie tej inwestycji, wiadomo, że Strabag planuje wybudować na działce po Galerii Plaza kompleks składający się z budynku biurowo-usługowego i budynku hotelowo-usługowego.

fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
REKLAMA
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż
fot. Damian Daraż

Do działek o łącznej powierzchni 80 000 mkw., na których zlokalizowana jest Galeria Plaza, przynależy również staw Dąbski – bioróżnorodny użytek ekologiczny liczący ponad 20 000 mkw. Także z uwagi na niego prace budowalne będą prowadzone ze szczególną ostrożnością oraz we współpracy z ekspertami środowiskowymi.

STRABAG Real Estate planuje utrzymać charakter tego miejsca w nienaruszonym kształcie i jednocześnie pozostawić je dostępnym dla lokalnej społeczności.

Materiały prasowe

Deweloper jest na zapowiedział też między innymi modernizację oraz przywrócenie do użytkowania kładki stanowiącej wygodny skrót dla mieszkańców miasta. To tym ważniejsze, że działka zlokalizowana jest u zbiegu dwóch głównych arterii komunikacyjnych Krakowa – al. Pokoju i ul. Stanisława Lema.

Komentarze (1)

Napisz komentarz
jax(gość)
ooo i nastepny Polski ? biznes
REKLAMA