W Polsce będzie produkowana Wilga DracoFot. Draco Aircraft

W Polsce będzie produkowana Wilga Draco

Orzech
Orzech
REKLAMA

9 września 2024 r., koncern Airbus Poland podpisał z warszawską firmą Draco Aircraft umowę, której założeniem jest budowa w Polsce nowej generacji samolotu HyperSTOL, zwanego Draco Wilga. W ramach tego Airbus Poland przekaże prawa własności intelektualnej do PZL-104 Wilga, czteromiejscowego samolotu, który wyprodukowano w ponad 1000 egzemplarzach w warszawskich zakładach. Był symbolem polskiego przemysłu lotniczego oraz najpopularniejszym samolotem, jaki kiedykolwiek zbudowano w zakładzie Airbus Poland, dawnym PZL Warszawa-Okęcie.

Założona w 2023 r. w Warszawie firma Draco Aircraft sp. z o.o. zamierza podjąć się produkcji znacznie zmodyfikowanego wariantu Wilgi o nazwie Draco. Podstawą dla tej konstrukcji będzie wizjonerski projekt Wilgi Draco autorstwa Mike’a Pateya. Mike Patey udzielił zgody na wykorzystanie jego konceptu, a Draco Aircraft pod przewodnictwem byłego Wiceprezesa Airbus oraz CEO Airbus Poland, Johannesa von Thaddena, planuje wprowadzić ten rewolucyjny samolot do powszechnej sprzedaży.

Draco Aircraft zaoferuje inwestorom możliwość uczestnictwa w niezwykłej podróży, której celem jest przekształcenie Wilgi w znacznie mocniejszą wersję Draco, która zostanie certyfikowaną zarówno przez Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA), jak i Federalną Administrację Lotnictwa (FAA).

Draco wyróżnia się unikatowymi cechami, takimi jak niespotykane wręcz osiągi samolotu HyperSTOL, szczególnie krótki dynamiczny start (tylko 30 m), wznoszenie i lądowanie (25 m). Ma też nieocenioną zdolność operowania z wyjątkowo krótkich pasów trawiastych lub przygodnych, nieprzygotowanych lądowisk, bez potrzeby korzystania z betonowego pasa startowego.

Jednocześnie Draco zaoferuje nową jakość transportu dla pilota i 3 pasażerów wraz z dodatkowym bagażem, łącząc nowoczesną awionikę Garmin’a i luksusowe wyposażenie kabiny, spełniając najsurowsze wymogi bezpieczeństwa, co sprawi, że ten samolot będzie idealnym rozwiązaniem dla wszystkich miłośników latania, który będzie dostępny dla klientów od 2028.

Fot. Draco Aircraft
Fot. Draco Aircraft
REKLAMA

Draco Aircraft została założona, aby rozpocząć seryjną produkcję certyfikowanej wersji wizjonerskiego projektu Draco autorstwa Mike’a Pateya. Mike Patey udzielił zgody na wykorzystanie jego konceptu a Draco Aircraft pod przewodnictwem byłego wiceprezesa Airbus i prezesa Airbus Poland, Johannesa von Thaddena, wprowadzi ten rewolucyjny samolot na rynek wraz z zespołem partnerów i doświadczonych konstruktorów.

Tomasz Wolf, były szef Biura Konstrukcyjnego Airbus Poland , który nadzorował prac nad ostatnią wersją PZL-104MA Wilga 2000, wniesie swoje doświadczenie jako główny doradca ds. inżynierii i projektowania, zapewniając transfer know-how oraz sprawną budowę zespołu projektowego i inżynieryjnego Draco Aircraft.

– „Draco będzie projektowany i budowany w Polsce, ale dostępny dla klientów na całym świecie. Dzięki temu kontraktowi możemy się teraz skoncentrować na poszukiwaniu inwestorów, rozbudowie zdolności projektowych i produkcyjnych w Polsce oraz pozyskiwaniu klientów. Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia prac. „Draco” będzie dostępny w kilku wersjach: najpierw w wersji w wersji cywilnej dla klientów prywatnych, następnie w wersji do patrolowania, obserwacji i rozpoznania ISR dla służb państwowych, np. straży granicznej, później samolot z napędem elektrycznym oraz w konfiguracji wojskowej jako samolot wsparcia bojowego. „Draco” będzie unikalną platformą oferującą szeroką gamę konfiguracji przeznaczonych do realizacji szerokiego spektrum zadań.” – wyjaśnił Johannes von Thadden.

Draco będzie dostępny w kilku wersjach: najpierw cywilnej dla klientów prywatnych, następnie do patrolowania, obserwacji i rozpoznania (ISR) dla służb państwowych, np. straży granicznej. Później ma być to samolot z napędem elektrycznym i dla wojska – do wsparcia bojowego.

Fot. Draco Aircraft
Fot. Draco Aircraft

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA