W Poznaniu powstanie nowa, kryta pływalnia Poznańskie Inwestycje Miejskie

W Poznaniu powstanie nowa, kryta pływalnia

WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
REKLAMA

Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie podpisała umowę z wykonawcą pływalni przy ul. Taborowej. Nowoczesny obiekt powstanie w sąsiedztwie parku Manitiusa, dokąd blisko będą mieli mieszkańcy Grunwaldu, Łazarza i Jeżyc. Generalnym wykonawcą inwestycji będzie firma ALSTAL Grupa Budowlana.

– W ciągu kilku najbliższych dni przekażemy wykonawcy plac budowy, więc prace w terenie rozpoczną się w tym miesiącu. W pierwszej kolejności konieczna będzie rozbiórka starej, zamkniętej przed laty pływalni Olimpia i hali sztuk walki. W ich miejscu powstanie nowy obiekt z dwoma basenami, saunami i niezbędnym zapleczem. Podobne pływalnie powstały już na osiedlach Piastowskim i Zwycięstwa – mówi Justyna Litka, prezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

– Realizacja tej inwestycji w Poznaniu to dla nas ogromne wyróżnienie. Po wielkim otwarciu Fabryki Wody w Szczecinie – ALSTAL nie zatrzymuje się i dalej rozbudowuje infrastrukturę rekreacyjno - sportową nie tylko w Poznaniu, ale również w Lubinie i Bolesławcu. Pływalnia przy ulicy Taborowej będzie nowoczesnym obiektem, który z pewnością spełni potrzeby lokalnej społeczności. Jestem przekonana, że nasze doświadczenie w budownictwie, w tym w szczególności doświadczenie w realizacji basenów pozwoli spełnić najwyższe oczekiwania Inwestora – powiedziała Katarzyna Kalk, Dyrektor Operacyjny ALSTAL Grupa Budowlana.

Poprzednia pływalnia, z połowy lat 70. XX wieku, została zakwalifikowana do rozbiórki ze względu na zły stan techniczny. Podczas ekspertyzy przeprowadzonej w 2019 roku wykazano znaczne zniszczenia konstrukcji stropów nad piwnicą, więźby dachowej i zawilgocenie ścian. Z kolei z myślą o osobach trenujących sporty walki powstanie zupełnie nowa hala przy Zespole Szkół nr 8.

Fot. Poznańskie Inwestycje Miejskie

Projektanci założyli, że bryła nowej pływalni od strony zachodniej będzie miała przeszkloną ścianę, co wprowadzi do obiektu dużo naturalnego światła. Z kolei od strony wschodniej, frontowej, przewidziano pergole dla roślin pnących.

Poznańskie Inwestycje Miejskie
Poznańskie Inwestycje Miejskie

Nowa kryta pływalnia będzie mogła być wykorzystywana nie tylko w codziennej rekreacji, ale też m.in. do organizacji lokalnych imprez pływackich i nauki pływania. W nowym budynku zaprojektowano basen o długości 25 m i szerokości 16 m, z którego jednocześnie będzie mogło korzystać nawet 96 osób. Zaplanowano także drugi, rekreacyjny, służący również do nauki pływania, składający się z dwóch połączonych niecek o wymiarach 5x9 m, mieszczący jednocześnie 30 osób. Powstanie też basen z hydromasażem.

REKLAMA
Poznańskie Inwestycje Miejskie
Poznańskie Inwestycje Miejskie

Użytkownicy będą mogli korzystać z przebieralni oraz natrysków i sanitariatów, sali rehabilitacji i fitness, zespołu saun, a także pomieszczeń odnowy biologicznej. Zaplanowano również miejsce na małą kawiarnię. Nowoczesna pływalnia będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Poznańskie Inwestycje Miejskie

Przewidziano także stosowne zaplecze. Swoje przestrzenie będzie miała administracja obiektu, instruktorzy, trenerzy i służby medyczne. Powstaną pomieszczenia magazynowe i gospodarcze, przeznaczone do obsługi infrastruktury technicznej. W sąsiedztwie budynku zostaną wybudowane jezdnie manewrowe, chodniki i 26 miejsc postojowych, w tym dwa przeznaczone dla osób z niepełnosprawnościami. Nasadzona zostanie nowa zieleń – graby, kosodrzewina i rozplenica japońska. Ponadto powstanie podziemny zbiornik retencyjny, który częściowo będzie zatrzymywał wody opadowe w obrębie działki.

Zakończenie prac planowane jest na 2026 r.

Poznańskie Inwestycje Miejskie

Źródło: Poznańskie Inwestycje Miejskie

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA