Na Polanie Jakuszyckiej powstanie Dolnośląskie Centrum Sportu

Na Polanie Jakuszyckiej powstanie Dolnośląskie Centrum Sportu

Dolny Śląsk, WIZUALIZACJE
Tomasz  Matejuk
Tomasz Matejuk
REKLAMA
Nowoczesna baza sportowa przystosowana do uprawiania sportów zimowych, a także do aktywnego spędzania czasu przez cały rok powstanie w Szklarskiej Porębie. Właśnie podpisano umowę między Dolnośląskim Parkiem Innowacji i Nauki, który nadzoruje inwestycję, a konsorcjum, które będzie pełnić rolę projektanta i inżyniera kontraktu. To oznacza, że jeśli wszystko pójdzie pomyślnie budowa ruszy już za rok.
Trasy biegowe i biathlonowe, boisko piłkarskie, bieżnia lekkoatletyczna, rolkostrada, kryta pływalnia, górka saneczkowa oraz rowerowa dla dzieci i młodzieży – takie sportowe atrakcje będą czekały na miłośników sportów na Polanie Jakuszyckiej. 
W nowym centrum sportu w głównym obiekcie dostępne będą miejsca noclegowe, sale konferencyjne i szkoleniowe oraz tunele dla zawodników i trenerów, łączące szatnie i część treningową ze strefą startu oraz strzelnicą. Dodatkowo w budynku głównym zaplanowano muzeum sportów zimowych oraz centrum odnowy biologicznej z saunarium i dużą siłownią. 
W centrum znajdzie się również wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, rolek i rowerów oraz kabiny do smarowania nart. Koncepcja budowy powstanie zgodnie z obowiązującymi przepisami światowych federacji narciarskich oraz Międzynarodowej Unii Biathlonowej (IBU), dzięki czemu możliwa będzie organizacja w Jakuszycach zawodów o randze mistrzostw świata.
Rozpoczynamy ważny etap inwestycji na Polanie Jakuszyckiej. Samorząd Województwa po raz pierwszy spotyka się z konsorcjum, by uzgodnić harmonogram prac projektowych i kolejnych etapów zarządzania projektem. Mamy nadzieję, że ostateczna koncepcja realizacyjna powstanie do 31 marca, a projekt budowlany wraz z wnioskiem o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę trafi do Starostwa Powiatowego w Jeleniej Górze na przełomie sierpnia i września 2017 roku – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.


REKLAMA
Konsorcjum, które będzie pełnić rolę projektanta i inżyniera kontraktu to wrocławskie firmy – Miastoprojekt Wrocław spółka z o.o. i ETC Architekci spółka komandytowa, wyłonione w przetargu, który trwał od maja 2016 r. i szczęśliwie zakończył się w styczniu 2017 roku. 
Dolnośląskie Centrum Sportu będzie nie tylko jednym z najnowocześniejszych ośrodków sportowych, innowacyjny będzie też sposób realizacji inwestycji. Prawdziwą rewolucją jest zastosowanie technologii BIM (Building Information Modeling), w której zamiast rysowania budynku, tworzy się jego trójwymiarowy model. Dolnośląskie Centrum Sportu będzie jednym z pierwszych obiektów w Polsce wybudowanym przy pomocy tej technologii – mówi Grzegorz Rosik, prezes firmy Miastoprojekt Wrocław. 
Koszt kontraktu to prawie 4,25 mln złotych, z czego projektowanie i nadzory autorskie to prawie 2,35 mln złotych, a pozostała kwota przeznaczona jest na działania inżyniera kontraktu. − Jeśli wszystko pójdzie pomyślnie, w roku 2018, kilka dni po Biegu Piastów, na budowę na Polanie Jakuszyckiej wejdzie Generalny Wykonawca, który przez dwa lata zrealizuje jeden z najnowocześniejszych w Polsce i w Środkowej Europie ośrodków biathlonu i narciarstwa biegowego pozwalający na rozgrywanie zawodów najwyższej rangi, jednocześnie udostępniając nowe funkcje dla sportowców amatorów – zapowiada Iwona Krawczyk, wicemarszałek Dolnego Śląska. Wielofunkcyjne centrum będzie doskonale przystosowane nie tylko do sportów zimowych, ale również do innych form aktywnego spędzania czasu przez cały rok.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA