W Radomiu, na terenach dawnej ciepłowni RADPEC powstanie terminal intermodalny wraz z parkiem logistyczno-produkcyjnym. Inwestorem jest spółka TG Park Północ. Biznesowym partnerem merytorycznym TSL jest NWIC – New Wave International Cargo.
Zgodnie z założeniami, w ramach TG Park Północ powstaną cztery nowoczesne hale wysokiego składowania klasy A z częścią biurowo-socjalną o łącznej powierzchni 100 tys. mkw. Powierzchnie poszczególnych hal wahają się od 5,8 tys. mkw. do 50 tys. mkw. W ramach przedsięwzięcia zaplanowano również doki załadunkowe, bramy zerowe, parkingi i place manewrowe.
Inwestycja będzie realizowana etapami. Pierwsza faza ruszy wraz z pozwoleniem na budowę, czyli prawdopodobnie na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2024 r. Pierwsi najemcy będą mogli rozpocząć działalność na nowych powierzchniach na przełomie 2024/2025.
W ramach inwestycji powstanie terminal kontenerowy intermodalny
TG Park Północ dysponuje własną bocznicą kolejową wraz z uzyskanym świadectwem bezpieczeństwa (zgoda na użytkowanie bocznicy). W ramach inwestycji zaplanowano, m.in. budowę terminala (5 torów o łącznej długości 3,8 tys. metrów), placu przeładunkowego, wewnętrznych dróg, parkingów, budynków biurowych, budynku naprawy taboru kolejowego maszyn i rządzeń terminalowych oraz hali przeładunkowej i budynku myjni kontenerów wraz z warsztatem.
Założona roczna przepustowość to 150 tys. TEU. Terminal będzie również przystosowany do obsługi ładunków niebezpiecznych. Dodatkowo powstanie infrastruktura towarzysząca, w tym zabudowa suwnic, infrastruktura techniczna (stacje trafo), waga samochodowa i zbiorniki retencyjne.
Zielona inwestycji
Zgodnie z filozofią firmy i polityką ESG, inwestor kładzie bardzo duży nacisk na ochronę środowiska. Inwestycja ma być przyjazna środowisku, a eksploatacja obiektów ma zostawić jak najmniejszy ślad węglowy. W związku z tym, planowane budynki będą niskoemisyjne i efektywne energetycznie.
Historia projektu
TG Park Północ nabył prawa do terenu ciepłowni RADPEC (Radomskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej) pod koniec 2020 r. Po zakupie działek w przemysłowej części miasta przy ul. Energetyków, rozpoczęły się wyburzenia starych obiektów – w tym głównego budynku kotła, wieży nawęglania, podajników i infrastruktury. W sierpniu 2021 wyburzono komin o wysokości 150 m metodą strzałową. W ciągu minionych lat uporządkowano teren i przegotowano do realizacji nowej inwestycji oraz uzyskano świadectwo bezpieczeństwa dla bocznicy kolejowej oraz decyzje środowiskowe. Obecnie do dyspozycji jest 45 ha – w tym własna bocznica kolejowa.