We wtorek, 11 października mijają dokładnie trzy lata od podpisania umowy na budowę ogromnego kompleksu basenowo-edukacyjnego Fabryka Wody w Szczecinie. O postępach pracy szeroko opowiedział Dominik Słowek, Kierownik Budowy z firmy ALSTAL Grupa Budowlana.
11 października 2019 roku miasto Szczecin podpisało umowę z firmą ALSTAL Grupa Budowlana na wybudowanie Fabryki Wody. Ta ogromna inwestycja realizowana jest w ścisłym centrum miasta, a jej wartość opiewa na kwotę ponad 350 milionów złotych. Inwestycja zmierza ku końcowi - aktualnie wykonywanych jest szereg różnych prac na różnych poziomach inwestycji równocześnie. Na budowie pracuje łącznie ponad 200 osób.
– Obecnie na budowie Fabryki Wody w budynku basenowym trwają prace wykończeniowe w postaci montażu sufitów podwieszanych oraz układania płytek ceramicznych w łazienkach, toaletach i na plażach basenowych. Realizowane są także prace związane ze szpachlowaniem i malowaniem ścian oraz sufitów. Dodatkowo montujemy balustrady, windy panoramiczne oraz zjeżdżalnie wewnętrzne i zewnętrzne. Na końcowym etapie jest również wykonywanie saun i łaźni – mówi Dominik Słowek, Kierownik Budowy z firmy ALSTAL Grupa Budowlana.
Cały teren Fabryki Wody to aż pięć hektarów. Powierzchnia użytkowa wyniesie ponad 17 000 mkw., a kubatura 177 000 m3. W nowoczesnym trzykondygnacyjnym budynku aquaparku znajdzie się m.in. 17 basenów i 11 zjeżdżalni o łącznej długości pół kilometra, a także jedna z największych w Polsce strefa saun, których przewidziano aż 16.
– Nasze prace polegają również na wykonaniu niecek basenowych wewnętrznych i zewnętrznych. Ekipy budowlane realizują prace instalacyjne związane z wykonaniem i uruchomieniem wentylacji, instalacji CO oraz wodno-kanalizacyjnej i instalacji TWB (technologii wody basenowej). Intensywnie pracują również elektrycy, którzy montują oświetlenia i cały osprzęt elektryczny. Jednocześnie wykonywane są instalacje słaboprądowe – dodaje Dominik Słowek.
Druga część kompleksu Fabryki Wody to budynek Edukatorium, gdzie znajdą się wystawy poświęcone wodzie, jej znaczeniu, roli i wpływie na nasze życie i cywilizację. Przez środek obiektu przepływać będzie rzeka, tworząca wodną kaskadę, a oba budynki zostaną połączone łącznikiem. Ofertę sportową Fabryki Wody uzupełni strefa z kręgielnią, stołami bilardowymi, ścianką wspinaczkową, siłownią oraz kortami do squasha. Na terenie obiektu zlokalizowane zostanie także lodowisko i amfiteatr.
– W budynku B, czyli Edukatorium, zakończono montaż ściany wspinaczkowej oraz uruchomiono kręgielnię. Trwają prace malarskie oraz rozpoczęto prace porządkowe – mówi Dominik Słowek, dodając: – Na zewnątrz budynków trwają prace drogowe w postaci układania kostki brukowej, montażu krawężników i oporników. Zakończyliśmy już budowę kaskady wodnej, a aktualnie skupiamy się na wykonaniu toru lodowego i lodowiska. Jednocześnie rozpoczęły się prace związane z wykonaniem terenów zielonych, a także budowy fontanny i rzeki południowej.
Generalnym wykonawcą inwestycji jest bydgoska firma ALSTAL Grupa Budowlana, która specjalizuje się w budowie obiektów basenowych i aquaparków. W swoim portfolio ma m.in. budowę Term Maltańskich w Poznaniu, Term w Poddębicach, a także Centrum Rekreacji Astoria w Bydgoszczy, w którym znajduje się basen olimpijski.