Po bardzo dobrym roku 2017 warszawski rynek biurowy utrzymał wysokie tempo rozwoju również w I kwartale 2018 r. Spada poziom pustostanów, popyt sięgnął znakomitych 202 000 mkw., a w budowie jest 770 000 mkw. biur. Rośnie zapotrzebowanie na elastyczne powierzchnie i nowoczesne rozwiązania technologiczne.
Firma doradcza JLL podsumowała sytuację na warszawskim rynku biurowym na koniec I kwartału 2018 r.
Popyt– Warszawa umacnia się na pozycji głównego hubu biznesowego regionu Europy Środkowo-Wschodniej, a dobra koniunktura gospodarcza i kondycja rynku biurowego pozwalają na dalszy optymizm. Firmy już obecne w stolicy planują dalej rozwijać swoją działalność, co z pewnością będzie napędzać popyt na przestrzeń biurową. Ta tendencja, w połączeniu z dużą liczbą nowych podmiotów na rynku, dodatkowo wzmacnia prognozę wzrostu dla Warszawy. Dobre nastroje na rynku mają swoje odbicie we wzmożonej aktywności najemców. W I kwartale tego roku firmy podpisały umowy najmu na ponad 202 000 mkw. biur – tłumaczy Anna Młyniec, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych i Reprezentacji Najemcy, JLL.
Najwięcej powierzchni wynajęto w Centrum, Centralnym Obszarze Biznesu (COB) oraz na Mokotowie. Łącznie te trzy obszary odpowiadały za 75% całkowitego popytu na biura w stolicy. Do najważniejszych kontraktów zawartych w I kw. tego roku należały: nowa umowa podpisana przez poufnego najemcę z sektora publicznego na 14 800 mkw. w Pięknej 2.0, przednajem Cambridge Innovation Center (CIC) na 13 500 mkw. w Varso II oraz nowa umowa Ad Pilot na 10 300 mkw. w Wolf Marszałkowska.
Biura w stronę technologiiW miarę, jak rośnie dojrzałość stołecznego rynku biurowego, ewoluują potrzeby i zainteresowania najemców. Jedne z ważniejszych obecnie trendów to wzrost zainteresowania elastycznymi powierzchniami oraz innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi.
– Rośnie zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania technologiczne dedykowane nieruchomościom biurowym. Przykładem może być integracja usług związanych z wirtualną oraz rozszerzoną rzeczywistością, które zwiększają atrakcyjność danego budynku w oczach najemców. Ciekawym narzędziem jest też śledzenie przepływu osób, co w efekcie sprzyja optymalizacji planowania przestrzeni i umożliwia dostosowywanie się na bieżąco do zmian nawyków i preferencji pracowników. Technologie są również kluczem do wzrostu znaczenia elastycznych przestrzeni pracy. Dowodem na to może być ostatnia decyzja Cambrige Innovation Center o rozpoczęciu działalności w Warszawie, gdzie CIC będzie rozwijać start-upy, nowoczesne technologie oraz wspierać rozwój innowacyjnej społeczności w Warszawie. Technologie zmieniają rynek biurowy na naszych oczach i możemy być pewni, że najbliższe lata niejednokrotnie nas w tym aspekcie zaskoczą – komentuje Tomasz Trzósło, dyrektor zarządzający JLL w Polsce.
PodażDo końca marca zostały ukończone dwa budynki – Graffit i Europejski, które łącznie dostarczyły na stołeczny rynek 23 700 mkw. przestrzeni biurowej. Jest to zgodne z wcześniejszymi prognozami, które zakładały ograniczenie wzrostu podaży w tym roku i w konsekwencji – przywrócenie równowagi pomiędzy podażą a popytem.
– W budowie znajduje się obecnie 770 000 mkw. biur, z czego znaczna część zostanie ukończona w 2020 roku. Warto jednak podkreślić, że duża aktywność budowlana nie zawsze oznacza nadpodaż. Wręcz przeciwnie – Warszawa z roku na rok udowadnia, że dynamicznie rosnący popyt i duża absorpcja nowej powierzchni wystarczają, aby zrównoważyć podażową stronę rynku. Dodatkowo, potwierdza to malejący wskaźnik powierzchni niewynajętej – obecnie na poziomie 10,8%, z dalszą tendencją spadkową przynajmniej do końca 2019 r. – komentuje Łukasz Dziedzic, analityk, Dział Badań Rynku i Doradztwa, JLL.
Pustostany i czynszeWysoki popyt w połączeniu z niższą podażą spowodowały obniżenie się poziomu pustostanów w Warszawie do 10,8%. Spadek jest najbardziej widoczny w szerokim centrum, gdzie wskaźnik powierzchni niewynajętej wynosi 7,3% (1,8 pp mniej niż na koniec 2017 r.). Poziom pustostanów poza centrum pozostał na zbliżonym poziomie i wyniósł 13,1%.
W I kwartale 2018 roku najwyższe czynsze transakcyjne pozostały na niezmienionym poziomie. W centrum Warszawy stawki najmu wynoszą obecnie 17-23 euro/mkw./miesiąc, a poza nim – 11-15 euro/mkw./miesiąc. W najbliższym czasie JLL nie przewiduje większych zmian stawek na warszawskim rynku najmu. Warto jednak zaznaczyć, że ze względu na rosnące koszty pracy oraz ceny materiałów budowlanych można spodziewać się presji na wzrost czynszów.
Źródło: materiały prasowe