WARSZAWA: Pierwszy w kraju park na stropie tunelu drogowegoUM

WARSZAWA: Pierwszy w kraju park na stropie tunelu drogowego

SAD
SAD
REKLAMA

Na stropie tunelu drogowego powstał park i pierwszą jego część właśnie udostępniono mieszkańcom. Teren zielony nad Południową Obwodnicą Warszawy jest innowacyjnym rozwiązaniem w skali kraju.

Można już spacerować po pierwszym udostępnionym odcinku parku nad Południową Obwodnicą Warszawy na Ursynowie - od ul. Stryjeńskich do ul. Braci Wagów. Już niedługo czynny będzie kolejny odcinek – ze strefą zabaw i fontanną.

UM
UM

Pierwszy taki park w Polsce

Ta inwestycja Zarządu Zieleni to innowacyjne rozwiązanie w skali kraju – park budowany od zera powstaje w znacznej części na stropie tunelu drogowego. Teren parku będzie ważnym korytarzem ekologicznym o znaczeniu ogólnomiejskim. Łączy obszar Skarpy Warszawskiej z parkiem im. Cichociemnych Spadochroniarzy AK oraz Lasem Kabackim.

Park linearny powstaje wzdłuż ul. F. Płaskowickiej, na odcinku od ul. Pileckiego do ul. Nowoursynowskiej na Ursynowie. Prace są zaawansowane – rozpoczynają się odbiory na kolejnym odcinku, od ul. Braci Wagów do al. KEN, który szczególnie będzie cieszył dzieci. To dla nich zbudowana została strefa zabaw, z oryginalnymi urządzeniami do zabawy – m.in. pięknym żółtym misiem z beczułkami. Jest też przestrzeń dla maluchów z piaskownicą. A wszystko to otoczone zielenią (w tym 100 drzew), ogrodem deszczowym z pomostem i fontanną posadzkową.

Kolejne odcinki parku będą udostępniane w odstępach ok. 3 miesięcy do wiosny 2026 roku.

UM
UM

Udostępniony odcinek parku

REKLAMA

To ważny moment inwestycji – można już spacerować, wypoczywać, a nawet pohuśtać się na odcinku parku od ul. Stryjeńskich do ul. Braci Wagów. Posadzonych zostało tysiące roślin - 228 drzew rodzimych gatunków: dęby, klony, brzozy, graby, grusze, jabłonie, jarząby, derenie, a także krzewy, liczne trawy ozdobne, byliny i rośliny cebulowe.

Głównym punktem tego odcinka parku jest rozległa polana, na której powstały czyżnie, czyli inspirowane naturą, nieregularne grupy drzew i krzewów. Wkrótce na polanie zakwitną również łąki. Tymczasowo do mieszkańców kierowana jest prośba, by nie wchodzili na polanę, gdzie dopiero wschodzi trawa i inne rośliny oraz żeby pilnowali psów (informują o tym tabliczki w terenie). Wszystko po to, by wkrótce wszyscy mogli podziwiać zieleń w rozkwicie.

Pomiędzy polaną a jezdnią ul. Płaskowickiej powstały nasadzenia inspirowane wrzosowiskami, choć bez wrzosów. Liczne trawy, byliny i rośliny cebulowe zakwitną w kolorach bieli, różu, fioletu. A pomiędzy nimi posadzono malownicze brzozy i sosny.

UM
UM

1000 drzew i setki tysięcy innych roślin

Na powierzchni 12,5 ha posadzonych zostanie łącznie ok. 1000 drzew, ponad 100 tysięcy krzewów, rośliny okrywowe, a także byliny, trawy ozdobne i rośliny cebulowe. Będzie wiele miejsc do wypoczynku – ponad 300 ławek i krzeseł, a także wiele trawników, na których będzie można rozłożyć koce. Dzięki zwycięskiemu projektowi z budżetu obywatelskiego w parku znajdą się dodatkowe leżaki, hamaki i stoły do gier, a także zacieniacze, które zapewnią odrobinę cienia zanim drzewa osiągną oczekiwane rozmiary.

W projekcie parku uwzględniono wiele rozwiązań, które stanowią adaptację miasta do zmian klimatu – jednym z nich jest system zagospodarowania wód opadowych. Powstanie kilka ogrodów deszczowych, największy z nich to właśnie ten przy al. KEN – ma powierzchnię ok. 350 m2.

Za projekt parku i jego budowę odpowiada firma Palmett na podstawie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej, wypracowanej w konsultacjach społecznych w 2016 r. przez zespół biura projektowo-konsultingowego PROINWESTYCJA pod kierownictwem Katarzyny Łowickiej.

Inf. prasowa

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA