Warszawa rozkwita na wiosnęFot. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Warszawa rozkwita na wiosnę

Orzech
Orzech
REKLAMA

Wiosna w Warszawie zapowiada się wyjątkowo barwnie. Na terenach zarządzanych przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy zakwitnie prawie 6 milionów roślin cebulowych. Wśród nich stokrotki, niezapominajki, irysy żyłkowate, psi ząb oraz różne odmiany tulipanów i narcyzów.

– Warszawa co roku zachwyca mieszkańców i turystów swoimi ukwieceniami. Miejscy ogrodnicy dbają o to, aby kompozycje były zaskakujące i różnorodne. Już teraz można podziwiać pierwsze kwitnące rośliny, a będzie ich jeszcze więcej – mówi Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy.

Tradycyjne i nowe gatunki

W donicach na ulicach i w parkach pojawią się tradycyjne rośliny, takie jak bratki, stokrotki i niezapominajki. Dołączy do nich jaskier oraz lak wonny. W każdej dzielnicy Warszawy mieszkańcy będą mogli podziwiać wiosenne rośliny cebulowe, takie jak psi ząb, narcyzy, irysy żyłkowane, krokusy, cebulice, śnieżniki, śnieżyczki i śnieżyce oraz różne odmiany tulipanów.

Hybrydowe kwietniki i rośliny wieloletnie

Kwiaty pojawią się na rabatach bylinowych, w donicach i kwietnikach hybrydowych. Te ostatnie pozwalają na dosadzanie roślin sezonowych do wieloletnich bylin zimujących w gruncie, co sprawia, że kompozycje są mniej kosztowne i cały czas atrakcyjne. Podczas wiosennej wymiany ukwieceń, w miejsce kapust i wrzosów posadzone zostaną sezonowe rośliny wiosenne, a kilka miesięcy później rośliny letnie.

REKLAMA

Byliny i krzewy zamiast betonu

Kwiaty sadzone są w parkach, pasach drogowych oraz w donicach zlokalizowanych w reprezentacyjnych miejscach. Dzięki rozbetonowaniom, które objęły ponad 15 tys. metrów kwadratowych od 2020 roku, Zarząd Zieleni zwiększa powierzchnię przeznaczoną pod nasadzenia wieloletnie i ukwiecenia. Od 2018 roku posadzono około 8 hektarów rabat bylinowych i ponad 98 hektarów krzewów.

Niezwykłe pola różane

W 2023 roku w parku Pole Mokotowskie powstało pierwsze pole różane o nazwie Mezalians, a w 2024 roku kolejne – Pachnidło. Znajdzie się tam róża odmiany „Pachnidło”, polskiego hodowcy Łukasza Rojewskiego. W przyszłych latach planowane są kolejne pola różane, dzięki czemu Warszawa zyska ogólnodostępną kolekcję róż, jakiej nie posiada żadne inne europejskie miasto.

Fot. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy
Fot. Zarząd Zieleni m.st. Warszawy

Źródło: UM Warszawa

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA