Skanska Property Poland rozpoczyna realizację I etapu projektu zlokalizowanego przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie. Kompleks Generation Park stanie się ważnym elementem rozwoju tkanki miejskiej na Woli. Głównym założeniem jest stworzenie nowego miejsca spotkań dostosowanego do potrzeb różnych pokoleń, które zostanie zaaranżowane w zielonym pasażu między trzema budynkami i wokół inwestycji. Generation Park dostarczy łącznie niemal 84 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, certyfikowanej na poziomie LEED Platinum.
Generation Park to ponadczasowa, nowoczesna architektura w najszybciej rozwijającym się rejonie Warszawy. O projekt architektoniczny zadbała renomowana pracownia JEMS architekci. Układ budynków kompleksu został zaplanowany tak, aby pomiędzy nimi utworzył się wewnętrzny pasaż z zielenią, trawnikami i małą architekturą, otwarty dla wszystkich.
– „Dzięki aranżacji przestrzeni wewnątrz kompleksu powstanie wyjątkowe miejsce na mapie Warszawy, gdzie pracownicy i mieszkańcy znajdą zieloną, przyjazną przestrzeń, bogatą w kawiarnie, restauracje i punkty usługowe. Generation Park ma łączyć pokolenia. Chcemy żeby każdy, bez względu na wiek oraz to czy jest pracownikiem, czy przechodniem, czuł się tutaj dobrze” – podkreśla Katarzyna Zawodna.
Generation Park będzie inwestycją otwartą na Warszawę i jej mieszkańców. W okolicy projektu realizowany jest placemakingowy projekt Nowa Towarowa. Ma on na celu zagospodarowanie przestrzeni wzdłuż ulicy Towarowej, między pl. Zawiszy a rondem Kercelak. W jej zaprojektowaniu udział wezmą mieszkańcy, we współpracy z architektami, ekspertami i specjalistami w dziedzinie placemakingu i nauk społecznych. W ramach cyklu warsztatów, dyskusji i spotkań, uczestnicy wspólnie zastanowią się nad tym, w jaki sposób zagospodarować ulicę Towarową, aby była przyjazna i użyteczna dla mieszkańców. Skanska jest jednym z partnerów projektu.
Kompleks Generation Park docelowo składać się będzie z trzech budynków – dwóch o łącznej powierzchni najmu ok. 40 000 mkw. oraz 140-metrowej wieży oferującej ponad 44 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej i usługowej. Inwestycja zapewni 600 miejsc parkingowych oraz ok. 370 miejsc dla rowerów. Obecnie rozpoczęła się realizacja I etapu projektu – budynku X, który składać się będzie z 11 kondygnacji naziemnych oraz 2 podziemnych, i dostarczy ponad 21 000 mkw. powierzchni najmu. Jego zakończenie jest zaplanowane na IV kwartał 2017 r. Generation Park będzie największym projektem zrealizowanym przez Skanska w regionie CEE i zapewni 84 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, certyfikowanej na poziomie LEED Platinum.
Projekt Skanska będzie zlokalizowany przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie, z łatwym dostępem do stacji II linii metra.
– „Generation Park będzie największym projektem w historii naszej działalności nie tylko w Polsce, ale w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Wybór Warszawy na realizację tak spektakularnego projektu był naturalną decyzją – w ostatnich latach stolica Polski stała się pewnego rodzaju biurowym hubem regionu CEE i jest jedną z najbardziej atrakcyjnych lokalizacji biurowych na kontynencie. Rynek biurowy w Warszawie z roku na rok poprawia wyniki popytu i podaży. Jesteśmy pewni, że rozpoczęcie realizacji Generation Park w tym momencie pozwoli nam wykorzystać dobrą koniunkturę na rynku najmu i transakcji” – mówi Katarzyna Zawodna, dyrektor zarządzająca Skanska Property Poland.
Z myślą o komforcie najbardziej wymagających najemców, zaprojektowane zostały tzw. skyoffice, czyli przeszklone wnętrza o wysokości dwóch kondygnacji, umieszczone na najwyższych piętrach we wszystkich budynkach Generation Park. Najemcy będą mogli je dowolnie zaaranżować, np. w formie wewnętrznego ogrodu z miejscami do odpoczynku wśród zieleni.
Projekt architektoniczny budynku przygotowała warszawska pracownia JEMS Architekci.
– „Projekt z uwagi na swoją lokalizację w najbardziej eksponowanym miejscu powstającego nowego Centrum Woli to wyjątkowe wyzwanie zarówno pod względem architektonicznym, jak również inżynierskim. W trakcie prac projektowych poświęciliśmy szczególnie dużo uwagi problemom kształtowania sylwety budynku z uwzględnieniem analiz widoków z dalekich perspektyw. Budynek z uwagi na swoją lokalizację stanowi istotny punkt w panoramie miasta. Wyznacza ważne kierunki osi ulicy Prostej i Towarowej. Zależało nam bardzo, aby projektowany zespół był przeciwwagą dla zróżnicowanych form i kształtów budynków zaplanowanych do realizacji w najbliższym sąsiedztwie. Niemniej istotne stało się dla nas optymalne wkomponowanie budynków w strukturę miasta i pierzeje zabudowy wzdłuż ulic Wroniej i Łuckiej, dojść do stacji metra, układu ścieżek rowerowych. Generation Park to projekt nawiązujący do estetyki budynków modernistycznych. Proste formy budynków, regularne podziały elewacji wzbogacone przeszkleniami dwukondygnacyjnych skyoffice, wysokiej jakości detal architektoniczny z zastosowaniem nierdzewnej stali dla wykończenia elewacji świadczyć będą o wyjątkowości projektowanych budynków. Zlokalizowane na ostatnich kondygnacjach tarasy stanowić będą dodatkową wartość dla zaprojektowanych w budynkach biur. Pewną niespodzianką będą wykończenia w przestrzeniach holi wejściowych z zastosowaniem multimedialnych instalacji oświetlenia” – mówi Paweł Majkusiak z pracowni JEMS Architekci.
Generation Park został zaprojektowany zgodnie z filozofią Workplaces by Skanska i uzyska certyfikację LEED na najwyższym dostępnym poziomie – Platinum. Zielony charakter budynku potwierdzą zastosowane rozwiązania – np. system free cooling, wykorzystujący zimne powietrze pochodzące z zewnątrz do chłodzenia budynków w przejściowych okresach roku. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, wykorzystanie energii w Generation Park będzie niższe min. o 25%, a zużycie wody min. o 60% w porównaniu do norm lokalnych.
Generalnym wykonawcą inwestycji Generation Park jest Skanska S.A. Projekt architektoniczny przygotowała pracownia JEMS Architekci. Za jej komercjalizację odpowiada Skanska Property Poland.