Warszawa: Varso Tower – najwyższy budynek w UE pnie się w górę mimo pandemii koronawirusa [FILM]fot. Jakub Zazula

Warszawa: Varso Tower – najwyższy budynek w UE pnie się w górę mimo pandemii koronawirusa [FILM]

Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Dwie prawie stumetrowe wieże przy Dworcu Centralnym są już w pełni wynajęte i wkrótce także druga z nich będzie oddana do użytku. Za to budowa 310-metrowego wieżowca potrwa jeszcze około półtora roku. Całkowita powierzchnia kompleksu biurowego m.in. z tarasem widokowym na 53. piętrze wyniesie około 145 tys. mkw.
HB Reavis Group oddał już do użytku najemców pierwszy z budynków powstających w ramach kompleksu Varso Place przy ulicy Chmielnej 73. Prace nad drugim zamierza skończyć w maju. Najwyższy biurowiec chce ukończyć na przełomie 2021 i 2022 roku. Jest bliski osiągnięcia 200 m.
Zamontowaliśmy już półtora z siedmiu tysięcy szklanych paneli elewacyjnych. Jesienią Varso Tower osiągnie docelową wysokość 230 metrów i rozpoczną się pełną parą prace wykończeniowe i aranżacyjne, które potrwają jeszcze około rok – mówi nam Karol Wyka, dyrektor ds. wynajmu HB Reavis Poland.
fot. Jakub Zazula
Deweloper stara się utrzymać założony harmonogram prac mimo ograniczeń spowodowanych pandemią koronawirusa. Jest w stałym kontakcie z podwykonawcami, tak by planować zakres prac na kolejne tygodnie przy uwzględnieniu zmiany liczby pracowników.
Monitorujemy sytuację związaną z zagrożeniem epidemiologicznym i nasze działania dostosowujemy do aktualnych uwarunkowań – zapewnia Karol Wyka. – Wprowadziliśmy nadzwyczajny tryb pracy i dodatkowe procedury ochronne.

Nie tylko biura

Varso Place to kompleks składający się z trzech biurowców o powierzchni w sumie około 144,5 tys. mkw. Dwie niższe wieże (Varso 1 i Varso 2, zaprojektowane przez pracownię HRA Architekci Sp. z o.o.) mają 81 i 90 m wysokości – 19 i 21 kondygnacji. Trzeci, 53-piętrowy wieżowiec Varso Tower (wg projektu biura Foster&Partners Group) sięgnie wraz z iglicą 310 m, dzięki czemu stanie się najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej. Najemcy skorzystają z  ponad 1 100 miejsc parkingowych dla samochodów, przeszło 750 dla rowerów oraz 80 dla motocykli. Inwestor przewidział jeszcze m.in. restaurację i bar (na 46. i 48. piętrze), a także dwa tarasy widokowe (na 49. i 53. piętrze).
materiały inwestora
HB Reavis Group przebudowuje też blisko 200-metrowy odcinek ul. Chmielnej. Zasadził już ok. 80 drzew o wysokości do 10 m. Zbudował nowe, wyniesione przejście dla pieszych, wydzielił miejsca parkingowe, postawił nowe latarnie i oznakowanie oraz zamontował ławki i stojaki na rowery.
Podczas wymiany nawierzchni odkryliśmy częściowo zachowaną przedwojenną kostkę, którą w porozumieniu z władzami dzielnicy wykorzystaliśmy jako nową nawierzchnię zatok parkingowych, tak aby podkreślić charakter ulicy Chmielnej – wyjaśnia deweloper. – Do przebudowy wykorzystaliśmy również odkryte przedwojenne krawężniki.

Przychodnia, czterogwiazdkowy hotel i wiele innych

Dwa niższe biurowce są już niemal w pełni wynajęte. W pierwszym z nich działa już przychodnia PZU Zdrowie. W kolejnych miesiącach otwarcia doczekają się hotel NYX (czterogwiazdkowy, z 331 pokojami), klub fitness Zdrofit oraz biuro Yves Rocher Polska. Za to do drugiego budynku wprowadzą się m.in. Cambridge Innovation Center, Bank Gospodarstwa Krajowego, Orsted, Nvidia i Workday. Dwóch kolejnych najemców inwestor wkrótce ogłosi. W przypadku Varso Tower wciąż prowadzi rozmowy z potencjalnymi klientami, dużymi firmami z polski i zagranicy.
Dotyczą znacznej części powierzchni, więc siłą rzeczy są to negocjacje wymagające czasu i cierpliwości – tłumaczy Karol Wyka, dyrektor ds. wynajmu HB Reavis Poland. – Nie mamy wątpliwości co do ostatecznego sukcesu naszego projektu. Liczymy, że tak jak w przypadku budynków Varso 1 i Varso 2, uda nam się go skomercjalizować jeszcze przed oddaniem do użytku.
Zdjęcia i wizualizacje są dostępne w galerii.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA