W Warszawie wynajęto prawie 425 000 mkw. nowoczesnej powierzchni, a w budowie znajduje się 700 000 mkw. biur. Równocześnie ze spadkiem poziomu pustostanów w stolicy, wyraźnie rośnie presja na wyższe stawki czynszowe. Na popularności zyskują też nowe koncepty coworkingowe.
Firma doradcza JLL podsumowała sytuację na warszawskim rynku biurowym po pierwszej połowie 2018 r.
Popyt na centrum– Warszawa jest jednym z najaktywniejszych rynków pod względem rozwoju nowoczesnej powierzchni biurowej w Europie. Popyt jest wyraźnie napędzany przez konsekwentny napływ nowych międzynarodowych firm i ekspansje już obecnych, a także transfer najemców ze starszych do nowoczesnych budynków biurowych, zlokalizowanych głównie w centrum. W pierwszej połowie roku popyt na biura w stolicy wyniósł 424 700 mkw. – wyjaśnia Mateusz Polkowski, dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.
Najwięcej biur wynajęto w Centrum (113 000 mkw.), które jest najchętniej wybierane przez firmy dopiero wchodzące na rynek. Wraz z Centralnym Obszarem Biznesu (90 700 mkw.) i Mokotowem (92 600 mkw.) te trzy strefy odpowiadały za 70% całkowitego popytu na biura w Warszawie. Do najważniejszych kontraktów zawartych w I połowie roku należały: nowa umowa podpisana przez Komisję Nadzoru Finansowego na 14 800 mkw. w biurowcu Piękna 2.0, przednajem Cambridge Innovation Center (CIC) na 13 500 mkw. w Varso II oraz odnowienie umowy przez PPL LOT w swojej siedzibie na 11 800 mkw.
Coworkingi podbijają WarszawęŚwietna kondycja stołecznego rynku biurowego wynika częściowo z dużego zróżnicowania najemców. Szczególnie aktywne są firmy z sektora usług biznesowych, doradztwa, bankowości, ale też operatorzy coworkingowi. Ci ostatni odpowiadali za 21,5% popytu w tzw. szerokim centrum w pierwszej połowie roku.
– Rosnąca popularność konceptów coworkingowych wynika ze zmieniającego się stylu pracy Millenialsów, ale też z rosnącej konkurencji o talenty na rynku pracy. Pracodawcy szukają nowych sposobów na przyciągnięcie i zatrzymanie specjalistów, oferując im m.in. nowoczesne, znakomicie wyposażone również pod względem technologicznym, przestrzenie coworkingowe. Tym samym Warszawa odzwierciedla globalny trend – operatorzy coworkingowi stają się coraz ważniejszym źródłem popytu na wynajem powierzchni biurowej – wyjaśnia Tomasz Czuba, dyrektor Działu Wynajmu Powierzchni Biurowych, JLL.
Podaż w budowie– Dziś w stolicy w budowie znajduje się 700 000 mkw., które planowo zostaną oddane do użytku do 2020 r. Deweloperzy najbardziej aktywni są w tzw. szerokim centrum. Warszawa jest wyjątkowo chłonnym rynkiem, dlatego nowe projekty nie zachwieją równowagi między podażą i popytem – dodaje Mateusz Polkowski.
W pierwszej połowie tego roku oddano do użytku 173 700 mkw. biur w 15 budynkach, a kolejne 57 000 mkw. zostanie przekazanych w ręce najemców do końca roku. Wśród największych nowych projektów znalazły się: Proximo II (20 000 mkw.), Equator IV (19 100 mkw.) i Koneser H&O&P (17 300 mkw.). W ciągu najbliższych 2 lat do użytku zostanie oddanych też kilka dużych projektów biurowych, m.in. Varso (ponad 100 000 mkw.), Warsaw Hub (ok. 80 000 mkw.) czy Mennica Legacy Tower (60 000 mkw.).
Pustostany i czynsze– Warto zauważyć, że na koniec pierwszej połowy roku w strefach centralnych odnotowano najniższy wakat nowoczesnej powierzchni biurowej od 6 lat – 7,9%. Niska podaż dostępnych biur w połączeniu z rosnącymi kosztami budowy i pracy sprawiają, że rynek odczuwa wyraźną presję na wzrost czynszów w centrum Warszawy. To zjawisko charakterystyczne dla wielu biznesowych lokalizacji w Europie. Spodziewamy się jednak, że w latach 2019-2020 stawki w Warszawie powinny się ustabilizować – dodaje Tomasz Czuba.
Wskaźnik pustostanów na koniec czerwca 2018 r. wyniósł w Warszawie 11,1% (o 2.8 p.p. mniej rok do roku). Poziom pustostanów poza centrum również się obniżył i wyniósł 13,1%. W I połowie 2018 roku najwyższe czynsze transakcyjne pozostały na zbliżonym poziomie, z wyjątkiem Zachodniego Centrum, gdzie odnotowano wzrost stawek. W centrum Warszawy stawki najmu wynoszą obecnie 17-23 euro/mkw./miesiąc, a poza nim od 11 do 15 euro/mkw./miesiąc.
Źródło: materiały prasowe