W Warszawie realizowanych jest obecnie kilkanaście projektów biurowych, które zmienią panoramę miasta i dostarczą nowych powierzchni biurowych oraz handlowo-usługowych. Bez wątpienia jednym z najbardziej dynamicznych obszarów inwestycyjnych jest Wola, szczególnie w otoczeniu Ronda Daszyńskiego. W tę pulsującą energią dzielnicę inwestują takie firmy jak Ghelamco, SKANSKA, Karimpol oraz Strabag, które nie tylko odmieniają krajobraz stolicy, lecz również definiują nowe standardy biurowej architektury.
Zespół Brookfield Partners przygotował zestawienie wszystkich nowych inwestycji powstających obecnie w Warszawie i przedstawił perspektywą rozwoju rynku nieruchomości biurowych w tym mieście.
Zasoby biurowe w stolicy
Całkowite zasoby biurowe w stolicy na koniec pierwszego kwartału 2024 roku wynosiły 7,97 mln m², a nowa podaż przekroczyła 48 tys. m². Największe strefy biurowe zlokalizowane są w Centrum (2,39 mln m²), na Mokotowie (1,67 mln m²) i na Woli (1,36 mln m²). Od początku roku do użytku oddano trzy nowe budynki biurowe oraz ukończono modernizację jednego obiektu. Dla porównania, w 2023 r. oddano do użytku łącznie ok. 67 000 m² powierzchni biurowej. Była to najniższa nowa podaż biur od lat. Do użytku oddano m.in. budynek Studio B o powierzchni ok. 16 400 m² znajdujący się na Woli oraz Lakeside (ok. 22 700 m²) mieszczący się na Mokotowie.
– Od momentu wybuchu pandemii w 2020 r. obserwujemy sukcesywny spadek powierzchni w budowie. W latach 2017-2019 wolumeny wyniosły 700 000 - 800 000 m² powierzchni w budowie, podczas gdy na koniec 2023 r. w budowie znajdowało się 12 budynków o łącznej powierzchni około 235 000 m² z datą oddania między 2024 a 2025 rokiem – komentuje Hubert Capik, Starszy Doradca klienta w Brookfield Partners.
Nowa podaż w I kwartale 2024 r.
Od początku 2024 r. W Warszawie do użytku oddano trzy nowe budynki biurowe. Wśród najważniejszych zrealizowanych projektów można wskazać dwa budynki w kompleksie biurowym LIXA. LIXA D i LIXA E dostarczyły na stołeczny rynek ponad 26 tys. m² powierzchni biurowej. Na rynek powrócił także Saski Crescent, który przeszedł modernizację i funkcjonuje w odświeżonej formie. W całym 2024 r. nowa podaż może przekroczyć 100 tys. m². Mimo, że wzrośnie ona w porównaniu z ubiegłym rokiem, nadal będzie to drugi najniższy poziom w historii warszawskiego rynku biurowego.
Wyjątkowe projekty w budowie
Na koniec marca 2024 r. w budowie pozostawało prawie 300 tys. m² powierzchni biurowej. Ponad 40 tys. m² znajdowało się w biurowcach przechodzących gruntowną modernizację. Jednym z najciekawszych projektów w budowie jest z pewnością biurowiec The Bridge. Ghelamco, które zrealizowało Warsaw Spire. Teraz zaledwie sto metrów dalej realizuje swoją nową wizytówkę. 40-kondygnacyjny biurowiec będzie posiadał 47 tys. m² powierzchni biurowej. Zakończenie budowy planuje się na IV kw. 2024, ale już na początku stycznia osiągnął on swoją docelową wysokość. Oprócz The Bridge, warszawski rynek będzie mógł pochwalić się Towarową 22, której projekt w IV kw. 2023 r. zaprezentowało Echo Investment.
– Deweloper przyzwyczaił nas do koncepcyjnego podejścia, nie tylko do samych biurowców, które buduje, ale również do przemiany całej okolicy, jak to miało miejsce m.in. przy kompleksie usługowo-biurowym Browary Warszawskie – mówi Hubert Capik z Brookfield Partners.
Wola – dynamiczne centrum biznesowe
Największa liczba nowych inwestycji powstaje na Woli. To tam, w okolicach Ronda Daszyńskiego, realizowane są największe inwestycje biurowe przez renomowane firmy deweloperskie. Dzielnica przyciągając uwagę zarówno lokalnych przedsiębiorców, jak i międzynarodowych inwestorów. Dzięki nowym projektom biurowym, ta część Warszawy nieustannie rozwija się i zmienia krajobraz miasta, zapewniając jednocześnie nowoczesne przestrzenie pracy dla firm i pracowników.
– Ponad połowa wszystkich inwestycji realizowanych w stolicy jest aktualnie budowana na Woli. Powstaje tam m.in. VENA, Studio A, The Bridge oraz The Form. Od jakiegoś czasu obserwujemy trend, że niegdyś największe serce biurowe Warszawy – Mokotów – przenosi się na Wolę, która oferuje aktualnie około 130 000 m² wolnych powierzchni przy niskim poziomie pustostanów – 10% – dodaje Hubert Capik z Brookfield Partners.