We Wrocławiu na obszarze 750 hektarów hektarów ma powstać jeden z największych miejskich rezerwatów przyrody Wroclaw TV / youtube.com

We Wrocławiu na obszarze 750 hektarów hektarów ma powstać jeden z największych miejskich rezerwatów przyrody

FILM
Orzech
Orzech
REKLAMA

Miasto planuje utworzenie w stolicy Dolnego Śląska wielkiego, miejskiego rezerwatu przyrody. Ma powstać w północnej części Wrocławia, na terenie wrocławskich Pól Irygacyjnych.

Przez okres ponad 100 lat pola irygacyjne na Osobowicach pełniły funkcję naturalnej, biologiczno-mechanicznej oczyszczalni ścieków dla miasta Wrocławia. Funkcjonowały aż do 2015 roku, kiedy to ich funkcję całkowicie przejęła rozbudowana i zmodernizowana Wrocławska Oczyszczalnia Ścieków na Janówku.

Planowane przedsięwzięcie jest efektem ponad dwuletniej pracy przyrodników i opracowania przez nich koncepcji zagospodarowania terenu dawnych wrocławskich Pól Irygacyjnych. Projekt powstał z uwzględnieniem ich walorów przyrodniczych. Miejski rezerwat przyrody ma objąć olbrzymi teren, liczący łącznie aż 750 hektarów. Oznacza to, że rezerwat będzie jednym z największych tego typu obszarów, znajdujących się w granicach obszarów miejskich!

Zgodnie z procedurą prezydent Jacek Sutryk ma złożyć wkrótce w tej sprawie specjalny wniosek do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Dodatkowo wrocławski magistrat planuje sporządzić projekt uchwał ustanawiających na terenie Pól Irygacyjnych użytek ekologiczny o powierzchni ok. 5 hektarów oraz pomniki przyrody, którymi mają zostać grupy rosnących tam starych dębów. Następnie projekty te mają zostać złożone do Rady Miejskiej Wrocławia.

– Zdając sobie sprawę, jak ważnym terenem zielonym dla Wrocławia są pola irygacyjne, zleciliśmy zbadanie tego obszaru naukowcom z Uniwersytetu Wrocławskiego, by to oni wskazali najlepszą koncepcję dla przyszłości i ochrony tego miejsca. Przyrodnicy pracowali dwa lata. Dzięki inwentaryzacji przyrodniczej przygotowano przez naukowców koncepcję użytkowania tego obszaru ale też jego ochrony – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Gmina Wrocław zamierza chronić żyjące na Polach Irygacyjnych gatunki zwierząt oraz roślin. Łącznie na tym terenie występuje ponad 400 gatunków roślin i 180 gatunków zwierząt oraz około 70 zbiorowisk roślinnych.

REKLAMA

Wieloletnie wykorzystywanie pól irygacyjnych, jako oczyszczalni ścieków dla miasta Wrocławia spowodowało, że na tym terenie powstały szczególne zbiorowiska różnych gatunków roślin, powstały także niezwykle korzystne warunki do życia dla wielu gatunków zwierząt, w tym przede wszystkim dla ptaków.

– Na Polach rytm wyznaczy przyroda, ale w ramach planu ochrony dla tego terenu określimy także sposoby korzystania z Pól przez mieszkańców Wrocławia, czyli – na przykład – wyznaczone zostaną ścieżki spacerowe, które w okresie lęgowym mogą być czasowo zamykane – podkreśla Katarzyna Szymczak-Pomianowska, Dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Na terenie planowanego miejskiego rezerwatu przyrody ma także zostać wyznaczony korytarz ekologiczny i aleja drzew do zachowania. Będą one zabezpieczone w planie miejscowym. Gmina Wrocław zaplanowała również działania ochronne, które mają na celu utrzymanie i zwiększenie bioróżnorodności tego wielkiego terenu przyrodniczego, znajdującego się w granicach administracyjnych stolicy Dolnego Śląska.

Pola irygacyjne we Wrocławiu (za Wikipedią):

Pola irygacyjne Wrocławia to obszar pól irygacyjnych położonych w północnej części miasta. Powstały w 1881 r. i pełniły przez przeszło 100 lat funkcję naturalnej oczyszczalni ścieków wrocławskiej aglomeracji miejskiej (naturalna oczyszczalnia mechaniczno-biologiczna. Była to jedna z pierwszych w Europie oczyszczalni ścieków.

W związku z uruchomieniem Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków na Janówku, udział pól irygowanych w procesie oczyszczania ścieków ulegał systematycznemu zmniejszaniu – zarówno pod względem ilości ścieków, jak i powierzchni zalewanej.

Eksploatację pól ostatecznie zakończono w roku 2015. Obecnie pola irygacyjne na Osobowicach są zasilane tylko wodą z opadów atmosferycznych. Taka sytuacja spowodowała trwałe obniżenie się dotychczasowych poziomów wód gruntowych.

Teren pól położony jest na Równinie Wrocławskiej, w obszarze dawnej dzielnicy Psie Pole pomiędzy osiedlami: Osobowice (na południe od pól irygacyjnych), Rędzin i Lesica (na południowy zachód od pól), Lipa Piotrowska i Świniary (na północny wschód od pól, za linią kolejową nr 271.

Komentarze (3)

Napisz komentarz
Antusystemowy(gość)
No rzeczywiście wielkoduszny pan prezydent miasta chroni unikalne gatunki zwierząt na jakiejs trawie. Ale budując nowe osiedla na obrzeżach miasta wycina się w pień drzewostan, przygotowuje teren i nie patrzy sie raczej na obecną faunę i florę. To te 'unikalne' zwierzęta nagle wszystkie przeniosły się na teren oczyszczalni tak. Bo tu ładnie, czysto, przecież... Nisz kur.. Co za bzdura
Ewa(gość)
@
Jakub
(gość)
"Miejski rezerwat przyrody ma objąć olbrzymi teren, liczący łącznie aż ponad tysiąc hektarów. Oznacza to, że rezerwat będzie jednym z największych tego typu obszarów, znajdujących się w granicach obszarów miejskich! Dla wyobrażenia sobie wielkości terenu - rezerwat ma zająć obszar wielkości dziesięciu Parków Szczytnickich. Władze stolicy Dolnego Śląska chcą, aby rezerwat obejmował aż 750 hektarów tego terenu" to 1000 czy 750?
Bezrefleksyjne przepisywanie takich niespójnych pijarowych tekstów, ot dziennikarstwo. Kiedyś artykuły na InvestMap Wrocław miały pewien poziom.
Jakub(gość)
"Miejski rezerwat przyrody ma objąć olbrzymi teren, liczący łącznie aż ponad tysiąc hektarów. Oznacza to, że rezerwat będzie jednym z największych tego typu obszarów, znajdujących się w granicach obszarów miejskich! Dla wyobrażenia sobie wielkości terenu - rezerwat ma zająć obszar wielkości dziesięciu Parków Szczytnickich. Władze stolicy Dolnego Śląska chcą, aby rezerwat obejmował aż 750 hektarów tego terenu" to 1000 czy 750?
REKLAMA