W stolicy Dolnego Śląska planowana jest budowa nowej, wielkiej, supernowoczesnej zajezdni tramwajowej. To inwestycja, którą miasto obiecuje zrealizować od wielu lat. Czy tym razem uda się urzeczywistnić plany i wybudować ten wielki i potrzebny dla dalszego rozwoju komunikacji tramwajowej we Wrocławiu obiekt?
Nowa zajezdnia to projekt wart nawet miliard złotych (według wstępnych szacunków wrocławskiego magistratu), który pozwoli na rozwój wrocławskiej sieci tramwajowej, obsługę nowych tras oraz wprowadzenie innowacyjnych i ekologicznych rozwiązań.
Będzie zlokalizowana w zachodniej części Wrocławia, na osiedlu Nowe Żerniki w pobliżu Autostradowej Obwodnicy Wrocławia i Stadionu Miejskiego.
Dzięki budowie zajezdni powstanie również nowe połączenie tramwajowe dla mieszkańców Nowych Żernik. Tramwaje kursować będą kilometrowym odcinkiem torowiska prowadzącym wzdłuż al. Architektów do nowej pętli tramwajowej przed zajezdnią.
Zajezdnia będzie wyposażona w nowoczesne hale serwisowe, panele fotowoltaiczne, system zbierania deszczówki i inne ekologiczne technologie, które zminimalizują wpływ transportu na środowisko. Dodatkowo, pozwoli na obsługę 150 nowych tramwajów, a w przyszłości poprawi komunikację na zachodnich osiedlach Wrocławia.
Jest przetarg na projekt
MPK Wrocław ogłosiło przetarg na zaprojektowanie nowej zajezdni tramwajowej. Do jej realizacji droga jeszcze daleka, ale przynajmniej za niecałe dwa lata będziemy mogli zobaczyć, jak będzie wyglądać ten obiekt. Jeżeli uda się w terminie rozstrzygnąć obecny przetarg.
– To nie tylko inwestycja w infrastrukturę, ale w przyszłość transportu publicznego we Wrocławiu. Dzięki tej zajezdni lepiej dostosujemy tabor do nowych połączeń i podniesiemy standardy obsługi pasażerów. Będą tu również warsztaty naprawcze i remontowe. Obecnie specjalistyczne naprawy musimy zlecać zewnętrznym firmom, co generuje koszty i wydłuża czas ich trwania. Na tej zajezdni będziemy mogli sami to robić optymalizując koszty – podkreśla Witold Woźny, prezes MPK Wrocław.
– To najdroższa inwestycja infrastrukturalna w historii Wrocławia, której koszt przekroczy miliard złotych. Miasto realizuje największy program inwestycji w rozbudowę komunikacji miejskiej od początku polskiego Wrocławia. W tej kadencji pracujemy nad budową aż pięciu nowych tras tramwajowych, a pierwsza z nich, na Swojczyce, zaraz ruszy – mówi Renata Granowska, wiceprezydent Wrocławia.
– Nowa zajezdnia jest jednym z kluczowych projektów komunikacyjnych w historii miasta. Za dwa lata tramwaj pojedzie trasą autobusowo-tramwajową na Swojczyce, a w 2028 roku tramwajem będzie można dojechać do dzielnicy Jagodno. W podobnym terminie planujemy uruchomienie dwóch kolejnych linii tramwajowych: na Maślice oraz na Klecinę – dodaje Elżbieta Urbanek, dyrektorka Departamentu Infrastruktury i Transportu.
– Każda zajezdnia jest jak serce transportu publicznego, to właśnie tam zaczyna się codzienny puls miasta. Dzięki tej inwestycji nowe tramwaje popłyną szerokimi arteriami docierając tam, gdzie wcześniej ich nie było – podsumowuje prezes MPK Wrocław Witold Woźny.

Zajezdnia na 150 tramwajów
Nowa zajezdnia ma pomieścić 150 tramwajów. MPK musi kupować nowe wagony, bowiem w najbliższych latach przybędzie kilka nowych linii tramwajowych - najszybciej na Swojczycach, ale również na Maślicach, Klecinie czy Jagodnie.
Lokalizacja zajezdni przy al. Architektów usprawnieni obsługę połączeń w zachodniej części miasta.
Nowy obiekt w zachodniej części Wrocławia pozwoli na lepsze zarządzanie taborem, skrócenie tras serwisowych oraz zwiększenie liczby obsługiwanych linii tramwajowych.
Zajezdnia będzie wyposażona w:
• hale serwisowe umożliwiające kompleksową obsługę taboru,
• myjnię i lakiernię, zapewniające utrzymanie pojazdów w optymalnym stanie,
• budynek Centrali Ruchu i obsługi technicznej,
• nowoczesną infrastrukturę diagnostyczną.
W ramach inwestycji wdrożone zostaną rozwiązania minimalizujące zużycie energii i zasobów naturalnych, a także zmniejszające wpływ komunikacji miejskiej na środowisko.
Wśród zastosowanych rozwiązań znajdą się:
• panele fotowoltaiczne na dachach budynków dostarczające energię do zasilania obiektu,
• system zbierania deszczówki wykorzystywanej do mycia tramwajów,
• odwracalne pompy ciepła zapewniające energooszczędne ogrzewanie i chłodzenie,
• wentylacja mechaniczna z rekuperacją pozwalająca na odzysk ciepła,
• oświetlenie LED zmniejszające zużycie energii elektrycznej.
Znajdą się pieniądze na inwestycję?
W jaki sposób MPK Wrocław i gmina Wrocław zamierza sfinansować tą wielką inwestycję? Na razie miasto nie podaje konkretnych szczegółów. Obecnie skupia się na przetargu na wykonanie dokumentacji projektowej. Z pewnością realizacja tak wielkiej i kosztownej inwestycji wymagała będzie zaciągnięcia kolejnego kredytu bankowego. Na tym etapie, nie są jeszcze znane dokładne koszty realizacji całej inwestycji. Podawana kwota "miliarda złotych", to tylko szacunki.
Podobna inwestycja, która powstaje w Warszawie (zajezdnia Annopol), to obecnie koszt ponad 715 milionów złotych (pomieści 152 tramwaje).
