We Wrocławiu znów próbują skorzystać z lex deweloper. Tym razem spółdzielnia z Wielkiej Wyspy źródło: materiały inwestora

We Wrocławiu znów próbują skorzystać z lex deweloper. Tym razem spółdzielnia z Wielkiej Wyspy

WIZUALIZACJE
Mariusz Bartodziej
Mariusz Bartodziej
REKLAMA
Vantage Development chciał w ubiegłym roku uzyskać zgodę na budowę sprzeczną z obowiązującym planem miejscowym. Mógł się o to starać dzięki ustawie o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych. Teraz chce na niej zyskać Spółdzielnia Mieszkaniowa Biskupin. Planuje postawić w rejonie ulic Bacciarellego i Canaletta budynek z około 60 mieszkaniami.
Spółdzielnia Mieszkaniowa Biskupin złożyła 23 sierpnia wniosek o lokalizacji planowanego budynku wielorodzinnego z garażem podziemnym przy ul. Bacciarellego/Canaletta na Bartoszowicach (tuż przy ROD Stokrotka). Zrobiła to w związku z obowiązującą od sierpnia 2018 roku ustawą "o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących". 11 września spółdzielnia odpowiedziała na wezwanie do usunięcia braków formalnych w złożonej dokumentacji. Teraz czeka na rozpatrzenie.
materiały inwestora

Nawet 60 mieszkań, plac zabaw i zieleń

Deweloper chce zagospodarować fragment działki nr 33/15 o powierzchni 6 200 mkw. Zamierza zbudować budynek wielorodzinny o sześciu kondygnacjach, wysoki na 18 m, który zajmie 832-1 000 mkw. Ma się w nim znaleźć od 55 do 60 mieszkań (ich łączna powierzchnia użytkowa wyniesie 3 500-3 800 mkw.), o metrażach 38-98 mkw. W garażu podziemnym będzie dostępnych od 66 do 72 miejsc postojowych.
Konieczna będzie likwidacja skarpy z boiskiem w złym stanie technicznym, 28 miejsc parkingowych i drzewa. W zamian spółdzielnia zapowiada urządzenie placu zabaw, małej architektury (ławki, śmietniki itd.) oraz zieleni, a także odtworzenie 28 stanowisk dla samochodów w innym miejscu.
UM Wrocławia

Wysokość się zgadza, choć liczba pięter nie

SM Biskupin wykazuje, że koncepcja przygotowana przez firmę DPA – Dorożyńscy Pracownia Architektury spełnia wymogi zawarte w ustawie o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych (tzw. lex deweloper). M.in. teren inwestycji ma bezpośredni dostęp do drogi publicznej o szerokości minimum 6 m (ul. Bacciarellego), znajduje się w odległości maksymalnie 500 m od przystanku komunikacyjnego i 1 500 m od szkoły oraz jest zgodny ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego (obszar mieszkaniowy).
Niezgodność z miejscowym planem zagospodarowanie przestrzennego pojawia się w dwóch kwestiach: nieprzekraczalnej linii zabudowy oraz liczby kondygnacji. MPZP dopuszcza trzy kondygnacje nadziemne przy 26 m wysokości. Inwestor podkreśla więc, że studium zezwala na 18-metrowy budynek, a ponadto sąsiednia zabudowa wielorodzinny liczy od pięciu do siedmiu kondygnacji i sięga 26,2 m.
materiały inwestora
materiały inwestora
materiały inwestora

Odpowiedź na zapotrzebowanie mieszkaniowe

Nowa budowla ma uzupełniać i kontynuować zabudowę wielorodzinną pomiędzy ul. Bacciarellego a Canaletta, nawiązując do charakteru i gabarytów sąsiedztwa.
Ze względu na lokalizację przedmiotowej działki, zabudowa wielorodzinna wydaje się najbardziej uzasadniona i pożądana szczególnie ze względu na duże zapotrzebowanie mieszkaniowe w tej części miasta – przekonuje deweloper. – Wprowadzenie nowego budynku i zintegrowanie go z istniejącą strukturą funkcjonalno-przestrzenną będzie korzystne dla najbliższego otoczenia i zgodnie z kierunkami zagospodarowania przestrzennego studium.
materiały inwestora
materiały inwestora
materiały inwestora

Pierwszy był Vantage Development

To druga we Wrocławiu próba skorzystania z możliwości zapewnianych przez lex deweloper. Pierwszą podjął we wrześniu ubiegłego rokuVantage Development S.A. Chciał zbudować budynek z blisko 150 mieszkaniami jako kontynuację Promenad Wrocławskich, choć plan miejscowy przeznacza działkę przy ul. Czochralskiego na Kleczkowie pod usługi. Jeszcze w tym samym miesiącu, po uzupełnieniu, dokument pozostawiono bez rozpatrzenia.
materiały inwestora

Nie koniec zmian na Wielkiej Wyspie

Mieszkańcy osiedli z Wielkiej Wyspy mogą spodziewać się jeszcze niejednej inwestycji. SM Biskupin planuje też budowę budynku wielorodzinnego w miejsce pawilonu handlowego przy ul. Olszewskiego, o czym informowaliśmy w lipcu.
Za to Trei Real Estate Sp. z o.o. realizuje inwestycję Bacciarellego 54. Obejmie w dwóch etapach ponad 200 mieszkań w kilkunastu obiektach. O szczegółach pisaliśmy w tym samym miesiącu.
fot. Jakub Zazula
materiały inwestora
Wówczas donosiliśmy także, że nowe osiedle ma powstać tuż przy parku Szczytnickim, w miejsce Instytutu Komputerowych Systemów Automatyki i Pomiarów. Chodzi o utworzenie dwunastu budynków wielorodzinnych.
Investphoto.pl
W sierpniu miasto sprzedało działkę przy ul. Józefa Brandta z domem przeznaczonym do rozbiórki. Cena wywoławcza wynosiła niemal 1,5 mln zł. Zwycięzca zaoferował niespełna 7 mln zł.
UM Wrocławia
Nieznany jest też los zabytkowej nieruchomości przy ul. Braci Gierymskich. Mieści się tam budowla powstała pod koniec XIX wieku jako Etablissement Wilhelmshafen. W zeszłym roku doszło do uchwalenia nowego planu miejscowego. O szczegółach pisaliśmy dwa miesiące temu.
Investphoto.pl
Nierozwiązana pozostaje również kwestia działki przy ul. Ignacego Jana Paderewskiego z dawnym Basenem Olimpijskim. Dolnośląskie Inwestycje S.A. odkupiły ją od wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego. Chciały tam zrealizować apartamenty o średnim metrażu 200 mkw., na co nie zgodził się miejski konserwator zabytków. Opisywaliśmy tę sprawę w ubiegłym miesiącu.
fot. Jakub Zazula

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA