We wrocławskim ZOO powstanie nowa lwiarnia Materiały prasowe

We wrocławskim ZOO powstanie nowa lwiarnia

WIZUALIZACJE
Orzech
Orzech
Nowa Lwiarnia
adresWrocław, Wróblewskiego 1-5
inwestorZOO Wrocław, Gmina Wrocław
REKLAMA

Kolejna nowa inwestycja we wrocławskim ZOO. Rusza budowa nowej lwiarni. Pawilon będzie w miejscu obecnego wybiegu lwów. Będzie to największa inwestycja we wrocławskim ogrodzie zoologicznym w tym roku.

Generalnym wykonawcą nowej lwiarni została wybrana firma Tom-Instal Sp. z o.o., która wygrała przetarg na budowę nowego pawilonu hodowlanego dla lwów i surykatek. Planowana inwestycja obejmie również przebudowę i remont wybiegu zewnętrznego dla tych zwierząt, a także zagospodarowanie terenu wokół nowego pawilonu z zapewnieniem wszelkich niezbędnych instalacji. Wartość inwestycji to 11 217 600 złotych brutto. Okres realizacji inwestycji planowany jest na najbliższe 6 miesięcy.

Nowa duża Lwiarnia we wrocławskim zoo

Obecna Lwiarnia to pozostałość po jednym z pawilonów Wystawy Ziem Odzyskanych w 1948 roku. Wystawa obejmowała działki po obu stronach ul. Wróblewskiego – wokół Hali Ludowej (teren A) oraz środkową część dzisiejszego zoo (teren B). Kilkanaście hektarów wraz z pawilonami zostało nam przekazane po wystawie. Wszystkie pawilony wybudowane na terenie B WZO miały z założenia charakter tymczasowy. Już po zakończeniu wystawy pawilony i kioski o konstrukcji lekkiej i szkieletowej drewnianej rozebrano.

Teren B obejmował część Społeczno-Gospodarczą wystawy i miał pokazywać co dawały Ziemie Odzyskane. Prowadzono tam sprzedaż artykułów w atrakcyjnych cenach, od drobnych pamiątek i przedmiotów codziennego użytku po wyroby luksusowe. W tej części wystawiały się przedsiębiorstwa i instytucje z trzech sektorów gospodarczych, a jednym z nich było rolnictwo. W dzisiejszej Lwiarni funkcjonował Pawilon Ministerstwa Rolnictwa, określany też jako Pawilon Wytwórczości Rolniczej. W środku mieściło się potem letnie kino.

Pod koniec lat 70. budynek został w znacznej części wyburzony, a jego fragment przekształcony na potrzeby lwów. Była to jak na swoje czasy innowacyjna Lwiarnia, gdzie dzikie koty można było podziwiać z dość bliskiej odległości przez siatkę. Przyszła jednak pora na wybudowanie nowego obiektu – większego od obecnego.

ZOO Wrocław, / Istniejący, stary budynek lwiarni
ZOO Wrocław, / Istniejący, stary budynek lwiarni

Dom dla lwów i surykatek

Istniejąca Lwiarnia nie zostanie wyburzona, gdyż przedstawia wartość historyczną. Nowy pawilon stanie obok niej, na terenie dzisiejszego wybiegu lwów, znajdującego się blisko wejścia głównego do zoo. Wybieg zostanie nieco powiększony. Lwiarnia będzie składała się z trzech okrągłych budynków ze stożkowatymi dachami, nawiązujących architekturą i ornamentyką do afrykańskiej wioski. Będą spójne wizualnie z sąsiednimi pawilonami Sahary, Madagaskaru i Afrykarium.

Cztery boksy na zapleczu hodowlanym oraz trzy boksy zewnętrzne, przedwybieg oraz wybieg główny o powierzchni 2270 mkw. Tak będzie wyglądała nowa inwestycja. Dzikie koty będzie można oglądać przez cały rok nie tylko na wybiegu zewnętrznym, ale także przez szyby pokazujące ekspozycję wewnętrzną, gdzie będą mogły przebywać także w razie niepogody, również zimą. W nowej Lwiarni nie zabraknie miejsca dla surykatek, które zajmą wydzieloną dla nich część inwestycji. Te zwinne zwierzęta także występują w naturze w Afryce.

REKLAMA
Materiały prasowe
Materiały prasowe
Materiały prasowe
Materiały prasowe
Materiały prasowe
Materiały prasowe
Materiały prasowe
Materiały prasowe
Materiały prasowe
Materiały prasowe

– Mamy plan, aby do nowej Lwiarni sprowadzić rodzinę lwów. Nowoczesny pawilon został doskonale skrojony na potrzeby tych coraz bardziej zagrożonych zwierząt. Stworzymy im jedne z najlepszych warunków do życia w Europie, a naszym zwiedzającym umożliwimy podglądanie lwów z jeszcze bliższej odległości niż obecnie i to przez cały rok dzięki zamontowanym szybom – mówi Joanna Kasprzak, prezes zarządu ZOO Wrocław. – Lew jest naszym symbolem, widniejącym w neonie nad bramą główną. Tych zwierząt nie może zabraknąć we wrocławskim zoo. Nowa Lwiarnia jest największą i najważniejszą inwestycją tego roku w naszym ogrodzie. Mamy nadzieję, że nowy pawilon będzie miejscem narodzin kolejnych lwich pokoleń. Obecnie w naszym zoo żyje jedna lwica angolska, Okavango. Urodziła się 7 sierpnia 2007 roku, a więc jest już na „kociej emeryturze”. Lwy angolskie żyją do około 15 lat. Na czas budowy nowej Lwiarni Okavango zostanie tymczasowo przeniesiona na inny wybieg, po sąsiedzku z naszą parą tygrysów – Nuri i Tengah – dodaje Joanna Kasprzak.

ZOO Wrocław
ZOO Wrocław

Wszystkie lwy są w różnym stopniu zagrożone wyginięciem, a ich liczbę szacuje się na nie więcej niż 40 tys. osobników. Lwy angolskie, których przedstawicielką jest nasza Okavango, występują już tylko w Angoli, Zimbabwe, Kongo i DRK. Wśród głównych przyczyn spadku liczebności uważa się kłusownictwo, utratę siedlisk oraz wyczerpywanie się bazy pokarmowej. Lwy narażone są także na choroby przenoszone przez psy i inne ssaki drapieżne.

W artykule wykorzystano materiały ZOO Wrocław.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA