PGE Energia Ciepła z Grupy PGE kontynuuje prace w celu uruchomienia nowego źródła ciepła dla miasta na terenie krakowskiej elektrociepłowni. Spółka podpisała umowę z wykonawcą na budowę źródła kogeneracyjnego opartego na dwóch zespołach silników gazowych, każdy o mocy elektrycznej 49,9 MWe i cieplnej około 50 MWt.
• Konsorcjum Unibepu i SBB Energy podpisało kontrakt z PGE Energia Ciepła na budowę elektrociepłowni gazowej w Krakowie
• Wartość umowy wykonawczej i serwisowej to łącznie 885,7 mln zł netto, z czego ponad 589 mln zł przypada na Unibep
• To największe zlecenie w historii energetycznego segmentu spółki
– Rozpoczynamy budowę pierwszego etapu nowoczesnego źródła ciepła w Elektrociepłowni Kraków, które zapewni bezpieczne i stabilne dostawy dla jednego z największych rynków ciepła w Polsce. Już dziś wytwarzamy 70 proc. ciepła sieciowego w Krakowie, a dzięki nowej inwestycji gazowej wzmocnimy bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców miasta na długie lata – mówi Dariusz Marzec, Prezes Zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej. – To przedsięwzięcie wpisuje się w strategię Grupy PGE, zakładającą gruntowną modernizację i nowe technologie w naszych elektrociepłowniach do 2030 roku. Jednocześnie wyznacza ono nowe standardy wytwarzania ciepła dla Krakowa. Współpraca z konsorcjum polskich firm – Unibep i SBB Energy – to kolejny dowód na silne zaangażowanie Grupy PGE w zwiększanie udziału polskich wykonawców w projektach realizowanych obecnie w energetyce – dodaje Dariusz Marzec.
Zakres inwestycji obejmuje wykonanie dokumentacji projektowej oraz realizację prac budowlano-montażowych związanych z budową elektrociepłowni gazowej opartej na agregatach kogeneracyjnych. Nowe źródło będzie składało się z zespołu łącznie 10 silników gazowych wyposażonych w sprężarki powietrza i generatory wraz z kompletnymi instalacjami paliwowymi, elektrycznymi, spalinowymi oraz instalacjami odzysku i rozpraszania ciepła. Inwestycja obejmie również dostawę niezbędnej armatury i układów pomiarowych oraz późniejsze świadczenie usług serwisowych, gwarantujących utrzymanie wysokich parametrów technicznych układu.
Pozostałe prace inwestycyjne są również coraz bardziej zaawansowane. W ubiegłym roku uzyskano pozwolenie na budowę oraz wsparcie w formie premii kogeneracyjnej dla wyżej wymienionych jednostek. W późniejszym terminie planowana jest także zabudowa budynku dla wspomnianych urządzeń wytwórczych, kominów z fundamentami, pompowni wody sieciowej, transformatora potrzeb własnych i wyprowadzania mocy wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą. W zależności od uwarunkowań rynkowych oraz uzgodnień z partnerami, planowana jest budowa kolejnych jednostek dostosowanych do zapotrzebowania na ciepło mieszkańców Krakowa.
