Wielkie inwestycje niemieckiego koncernu BSH w rozwój fabryki lodówek we Wrocławiu Materiały prasowe, Materiały prasowe

Wielkie inwestycje niemieckiego koncernu BSH w rozwój fabryki lodówek we Wrocławiu

REKLAMA

Kolejny znany, międzynarodowy koncern stawia na stolicę Dolnego Śląska. Niemiecka firma BSH, która we Wrocławiu produkuje lodówki i piekarniki marek Bosch i Siemens, zwiększa moce swoich zakładów zlokalizowanych w północnej części miasta, przy ulicy Żmigrodzkiej. Dzięki realizacji kolejnego projektu, łączna wartość inwestycji BSH we Wrocławiu powoli zbliża się do kwoty miliarda złotych.

Ten wielki, światowy koncern planuje inwestycje w rozwój fabryki lodówek we Wrocławiu. Ruszyła też produkcja nowych modeli urządzeń. W środę, 13 września br. inwestor przedstawił szczegóły.

BSH uruchomił we Wrocławiu produkcję nowego modelu chłodziarko-zamrażarki Green Collection, w której wykorzystuje bardziej przyjazne dla środowiska materiały. To właśnie w Polsce, w stolicy Dolnego Śląska powstają już najbardziej energooszczędne modele lodówek z portfolio firmy. Lodówka z Wrocławia z najlepszej klasy energetycznej A zużywa rocznie tylko 104 kilowatogodzin. Dla porównania dziesięcioletnie lodówki pobierają średnio około 500 kilowatogodziny rocznie. Oznacza to rocznie wyższe rachunki za prąd o około 400 zł.

Rozpoczęcie produkcji było możliwe dzięki budowie nowej platformy produkcyjnej we wrocławskiej fabryce BSH przy ul. Żmigrodzkiej.

– Inwestycja o wartości ponad 52 mln złotych była następnym kamieniem milowym w rozwoju zakładu. Dzięki niej wzrastają nie tylko moce produkcyjne fabryki. Możliwa staje się w niej także produkcja najbardziej zawansowanych technologicznie urządzeń – podkreśla Hector Lanuza Cerzocimo, dyrektor fabryki lodówek BSH we Wrocławiu.

Do produkcji lodówek Green Collection koncern BSH wykorzystuje tzw. zieloną stal. Od tradycyjnej stali różni się ona sposobem powstawania, podczas którego nie spala się ogromnych ilości węgla.

Dzięki temu ilość emitowanego w tym procesie dwutlenku węgla jest zdecydowanie mniejsza. Z zielonej stali powstają panele boczne lodówki. Ponadto wszystkie ruchome elementy jej wyposażenia, szuflady i półki w drzwiach, są wykonywane z biotworzyw.

– Ślad węglowy materiałów użytych do produkcji lodówki Green Collection jest mniejszy o 33 procent w porównaniu do modeli wytwarzanych z materiałów tradycyjnych. Należy przy tym pamiętać, że od końca 2020 r. wszystkie fabryki, magazyny i biura BSH na świecie są neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla. Nieuniknione emisje firma kompensuje przez projekty z certyfikatami Gold Standard i Verified Carbon Standard – mówi Daniel Goszczyński z biuro prasowego BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.

Materiały prasowe
Materiały prasowe

BSH zainwestował we Wrocławiu już 840 mln złotych

W stolicy Dolnego Śląska działają dwie fabryki: lodówek i piekarników spółki BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego. Zakłady produkcyjne zostały uruchomione w 2017 r. na miejscu dawnych zakładów AGD (Fagor, a wcześniej Wrozamet) przy ul. Żmigrodzkiej 143. Koncern BSH zainwestował w tym miejscu w nowe obiekty i nowoczesne systemy produkcyjne ponad pół miliarda złotych.

– Zainwestowaliśmy w tym miejscu w nowe obiekty i nowoczesne systemy produkcyjne ponad 840 mln złotych. Docelowo fabryki będą produkowały rocznie po około milion urządzeń – podkreśla Andreas Marek, dyrektor BSH we Wrocławiu.

REKLAMA

W 2020 r. firma otworzyła we Wrocławiu nowe centrum logistyczne o powierzchni 30 000 metrów kwadratowych z własną infrastrukturą kolejową. Aby przygotować się na dalsze wzrosty produkcji, w 2022 roku firma zdecydowała się na wynajęcie dodatkowego magazynu o powierzchni około 45 000 mkw.

Koncern BSH konsekwentnie stawia na zrównoważony rozwój

W ostatnich latach tylko we Wrocławiu BSH zmniejszył roczne zużycie prądu w dwóch fabrykach o wartość równą zużyciu prądu przez około 1400 jednorodzinnych domów.

Wrocławskie fabryki koncernu zmniejszyły też zużycie gazu i wody. Wszystkie z sześciu fabryk BSH w Polscezasilane energią elektryczną tylko i wyłącznie z odnawialnych źródeł, przede wszystkim z farm wiatrowych.

Dodatkowo we wszystkich lokalizacjach w Polsce BSH instaluje panele fotowoltaiczne na dachach fabryk, magazynów, biur oraz na parkingach. Takie instalacje działają już w Warszawie i w Rzeszowie. Powstaną również we Wrocławiu.

Dzięki temu koncern BSH będzie rocznie zamieniał promienie słońca w około 10 procent swojego rocznego zapotrzebowania na prąd. Grupa BSH zdecydowała też, że na całym świecie do 2030 r. 95 procent tworzyw, które wykorzystuje do produkcji, będzie nadawało się do recyklingu, a jej produkty będą w 50 procentach składały się z materiałów z recyklingu.

O inwestorze:

BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o. jest częścią międzynarodowego koncernu BSH Home Appliances Group.

Firma oferuje na polskim rynku portfolio AGD marek Bosch, Siemens i Gaggenau. BSH posiada w Polsce sześć fabryk. W trzech łódzkich zakładach produkowane są pralki, zmywarki i suszarki do ubrań, w dwóch wrocławskich piekarniki i lodówki, a w podrzeszowskim Głogowie Małopolskim małe AGD.

BSH w Polsce oprócz produkcji posiada centra usług wspólnych. Pracują one na potrzeby BSH na całym świecie w takich obszarach jak usługi informatyczne, księgowe, handel zagraniczny czy centralne zakupy.

BSH w Polsce rozwija Centra Badań i Rozwoju w Łodzi i w Rzeszowie oraz Centrum Kompetencyjne Digital & E-Commerce. Dzięki temu polska myśl techniczna ma swój udział w projektowaniu oraz przy produkcji zaawansowanych technologicznie urządzeń AGD oraz wprowadzaniu nowych rozwiązań zawiązanych z Internetem.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA