Wielkie inwestycje w Łodzi gotowe w 2024 r. Nie tylko plac Wolności, ale też... nowa droga UM Łódź / lodz.pl

Wielkie inwestycje w Łodzi gotowe w 2024 r. Nie tylko plac Wolności, ale też... nowa droga

ZDJĘCIA
Orzech
Orzech
REKLAMA

Pierwszy kwartał 2024 r. przyniósł w Łodzi finały ważnych miejskich inwestycji. Łodzianie zyskali odnowione przestrzenie idealne do wypoczynku, wyremontowane zabytki o zupełnie nowych funkcjach, ułatwiające podróżowanie po mieście trasy tramwajowe, a nawet… zupełnie nową ulicę.

Plac Wolności

Efekt tej metamorfozy zachwyca! Na nowym placu Wolności postawiono na zieleń – posadzono tu aż 64 drzewa, kilka tysięcy krzewów, trawy i byliny. Stara płyta placu została zerwana, a nową, podobnie jak tę na ul. Piotrkowskiej, wykonano z granitowych płyt. Niezwykłą atrakcją jest pomnik 600 kostek na 600. urodziny Łodzi, czyli trakt pieszy zbudowany z żeliwnych tabliczek z imionami i nazwiskami łodzian oraz nazwami firm. Znalazło się tu także miejsce na plac zabaw, który od chwili otwarcia pokochali najmłodsi. Muzeum Kanału „Dętka” ma nowe wejście w przeszklonym pawilonie, nowa jest też fontanna posadzkowa. Są ławki, kosze na śmieci i stojaki do przypięcia rowerów. Po przebudowie na placu Wolności zmieniła się organizacja ruchu. Nie ma już ronda, torowisko zostało przeniesione na północną stronę, a przystanki tramwajowe są połączone z autobusowymi, żeby ułatwić przesiadki.

Komentarz do inwestycji Przebudowa Placu Wolności
Jakub Zazula
+11
0
Zaloguj aby dodać komentarz

Park Staromiejski

Chociaż na zieleń trzeba jeszcze chwilę poczekać, tłumy łodzian można tu spotkać codziennie. Stare alejki, fontanny i rzeźby zostały wyremontowane, pojawiły się także nowe altany, fontanny, latarnie i stylowa mała architektura. Najważniejsze są jednak atrakcje dla spacerowiczów w każdym wieku! Najmłodsi mogą wybierać m.in. spośród bezpiecznego toru rolkowego, małpiego gaju i dużego placu zabaw z podziałem na strefy dla dzieci w różnym wieku. Dla starszych wygospodarowano przestrzeń na siłownie na świeżym powietrzu, zielony amfiteatr, stoliki do gry w szachy, tory do gry w bule i stoły do ping-ponga. Na czworonogi czeka psi park z torami przeszkód. W parku stanęły także trzy nowoczesne, automatyczne toalety publiczne, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Komentarz do inwestycji Rewitalizacja Starego Rynku
Jan Augustynowski
Pod kamerą najciemniej :(
+2
0
Zaloguj aby dodać komentarz

Stary Rynek

Betonowa pustynia na Starym Rynku to już przeszłość. Tę ważną przestrzeń, nierozerwalnie związaną z historią Łodzi, przebudowano tak, aby znów mogła służyć mieszkańcom. Co się zmieniło? Wymieniono całą nawierzchnię i zlikwidowano stopnie, a na nowych klombach, rabatach i trawnikach posadzono aż 300 krzewów i traw ozdobnych. W centralnej części rynku pojawiły się dwie podświetlane na kolorowo fontanny posadzkowe, a wzdłuż wschodniej i zachodniej pierzei powstały stylowe zadaszone miejsca na handel. Są też nowe drzewa, pod którymi można odpocząć na jednej z kilkunastu ławek albo na drewnianych siedziskach. Nowy Stary Rynek ma połączyć funkcje miejsca do prowadzenia handlu i miejskiej przestrzeni do odpoczynku.

Komentarz do inwestycji Rewitalizacja Starego Rynku
Orzech
+4
0
Zaloguj aby dodać komentarz

Księży Młyn

Wybudowane przez Karola Scheiblera w drugiej połowie XIX w. osiedle domów robotniczych to jedna z największych atrakcji turystycznych Łodzi – dziś, po zakończeniu wszystkich remontów, zabytkowe osiedle jest piękniejsze niż kiedykolwiek. Famuły zostały pieczołowicie odnowione i zamienione w komfortowe mieszkania, pracownie artystyczne i lokale użytkowe. Odnowiono także dawne konsumy i komórki (znajdują się tu m.in. restauracje), urządzono zielone skwery, odświeżono aleję lipową, a przy dawnej bocznicy kolejowej powstał uporządkowany teren z niedużą estradą, idealny na plenerowe imprezy. Koci Szlak zyskał nową nawierzchnię, pojawiła się nowa droga rowerowa, przybyło ławek, a alejki rozświetliły latarnie stylizowane na gazowe.

Orzech
+6
0
Zaloguj aby dodać komentarz
REKLAMA

Biblioteka Secesja ArchiHUB

Perła łódzkiej secesji z ul. Zachodniej 76 zmieniła się w bibliotekę, której księgozbiór poświęcony jest architekturze, urbanistyce i studiom miejskim, w szczególności dotyczącym Łodzi. Nowa filia to nie tylko książki, ale również tematyczne wydarzenia, a przede wszystkim – społeczność osób zainteresowanych otoczeniem człowieka (stąd rozwinięcie nazwy biblioteki: ArchiHUB, które oznacza centrum dyskusji nad architekturą). Kamienica, którą starannie wyremontowano, jest wybitnym przykładem bogatego stylu secesji. Jej elewacje i wnętrza zdobią motywy roślinne, wśród których dominuje kaduceusz – symbol handlu. Czytelnicy biblioteki mogą również korzystać z odnowionego ogrodu.

Orzech
+17
0
Zaloguj aby dodać komentarz

Tramwaje na Legionów i placu Wolności

W pierwszym kwartale 2024 r. zakończono dwie inwestycje wyjątkowo ważne dla pasażerów MPK-Łódź. Na początku marca, wraz z otwarciem nowego placu Wolności i gotowym torowiskiem na ul. Legionów, na trasę wróciła linia 15, która kursuje z Kurczaków na ul. Telefoniczną. Ponadto zmieniły się trasy linii 17 i 86, które również przejeżdżają przez pl. Wolności.

UM Łódź / lodz.pl
UM Łódź / lodz.pl

Tramwaje na Wojska Polskiego

W połowie miesiąca otwarto natomiast linię tramwajową na ul. Wojska Polskiego. To świetna wiadomość dla mieszkańców Bałut. Zamiast czekać po 15–20 minut na autobus zastępczy, mają teraz do wyboru dwie linie tramwajowe – 1 i 6, które łącznie kursują co 7,5 minut.

UM Łódź / lodz.pl
UM Łódź / lodz.pl

Nowa droga w centrum

W centrum Łodzi powstała zupełnie nowa droga. Ulica, będąca przedłużeniem ul. Wschodniej, przecina ul. Narutowicza, przechodzi pod łącznikiem między gmachami TVP Łódź i „Kaskady”, a następnie, skręcając w lewo, dociera do ul. Sienkiewicza. Wszystko zbudowano tu od podstaw. Powstały jezdnia dla samochodów i chodniki dla pieszych, przy których pojawiły się stylowe meble miejskie – ławki, latarnie, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Wzdłuż ulicy zasadzonych zostało 21 drzew oraz kilka tysięcy krzewów i bylin: berberysów, miskantów, hortensji i traw ozdobnych. O nowe nasadzenia zadba automatyczny system nawadniania, a ich urodę wieczorem wyeksponuje iluminacja.

UM Łódź / lodz.pl
UM Łódź / lodz.pl

Źródło: UM Łódź / lodz.pl

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA