400 osób znajdzie pracę w nowej fabryce w Lesznie

400 osób znajdzie pracę w nowej fabryce w Lesznie

wielkopolskie
Kajtman
Kajtman
REKLAMA
Elektrycy, mechanicy, mechatronicy, programiści i magazynierzy. Dla takich właśnie specjalistów wkrótce powstaną nowe miejsca pracy. Właśnie wmurowano kamień węgielny pod budowę fabryki VMI w Lesznie. Zakład produkcyjny powstaje w Inwestycyjnej Strefie I.D.E.A. Będzie zatrudniał niemal 400 osób. Realizację na zlecenie spółki VMI Poland prowadzi firma Skanska.
Inwestycja z potencjałem i dla ludziSpółka VMI Poland jest częścią holenderskiej grupy VMI Group zajmującej się produkcją, sprzedażą i obsługą maszyn służących do produkcji opon, gumy, puszek i produktów kosmetycznych. 
W Lesznie powstanie fabryka produkująca maszyny do przemysłu oponiarskiego. Zakład będzie pełnił funkcję produkcyjną, magazynową i socjalno-biurową. 
To dla mnie wielka satysfakcja, że powstaje jedna z największych i najnowocześniejszych firm w naszym mieście. Leszczyńska strefa I.D.E.A. wzbogaci się o poważnego inwestora, a w biznesowy świat pójdzie wiadomość, że jako Miasto Leszno jesteśmy skutecznym i wiarygodnym partnerem dla dużego biznesu – mówi Łukasz Borowiak, prezydent Miasta Leszna. – Nie ma rozwoju bez dobrej współpracy przedsiębiorców i władzy publicznej. Tworząc sprzyjające warunki dla inwestorów, myśląc elastycznie i nowocześnie o samorządowej ofercie inwestycyjnej, działamy wspólnie z nim dla dobra mieszkańców, potencjalnych pracowników i kooperantów – dodaje Łukasz Borowiak. 
O fabrycePowstająca w Lesznie fabryka VMI będzie składać się z trzech budynków. Dwukondygnacyjnego obiektu nr 1a z dwoma pomieszczeniami produkcyjnymi, magazynem wysokiego składowana oraz częścią socjalno-biurową. W części socjalno-biurowej znajdą się m. in. cztery biura, dwie sale konferencyjne, pomieszczenie pierwszej pomocy dla kobiet, archiwum, serwerownia, pomieszczenia gospodarcze, jadalnia dla 60 osób oraz siedem zespołów pomieszczeń higieniczno-sanitarnych. Dwukondygnacyjny budynek nr 2 będzie przeznaczony głównie na produkcję. Dodatkowo na parterze znajdą się pomieszczenia techniczne: kotłownia, serwerownia i stacja transformatorowa. Produkcja jest planowana także w jednokondygnacyjnym budynku 3a. W przyszłości przewidywana jest rozbudowa zakładu o kolejne dwie części – hale jednokondygnacyjne nr 3b i 3c.
REKLAMA
Z początkiem listopada przystąpiliśmy do robot ziemnych – mówi Ryszard Andrzejewski, kierownik budowy, Skanska. – Do końca roku planujemy zacząć montaż żelbetowej konstrukcji prefabrykowanej. Czekają nas też roboty drogowe, takie jak parkingi, drogi, chodniki z kostki oraz droga pożarowa z tłucznia. Naszym celem w tym momencie jest przede wszystkim zakończenie robót fundamentowych przed nadejściem mrozów – podkreśla Ryszard Andrzejewski. 
Idea, która łączy
Leszno od kilku już lat inwestuje w przygotowanie i rozwój terenów inwestycyjnych należących do Strefy Inwestycyjnej I.D.E.A. Obejmuje ona obszar 158 hektarów, na których działają firmy lokalne oraz te z kapitałem zagranicznym. Od 2011 roku tereny zakupiło czternastu przedsiębiorców. Teraz czas na holenderskiego inwestora.  
Mimo że projekt nie odbiega od innych hal budowanych w Lesznie, posiada jednak pewne rozwiązania, które umożliwią swobodne kształtowanie przestrzeni wewnętrznej – mówi Marcin Rzepka, menadżer projektu, Skanska. – Są to rozwiązania konstrukcyjne tj. posadzka na jednym poziomie oraz ściany wewnętrzne lekkie umożliwiające ewentualne przeniesienie lub demontaż. Ponadto, obiekt będzie charakteryzował się dużymi możliwościami zmiany profilu produkcji – dodaje Marcin Rzepka.
W najbardziej intensywnym okresie na budowie będzie pracowało ok. 120-150 osób. Przy realizacji inwestycji Skanska będzie współpracowała z lokalnymi podwykonawcami i dostawcami. Sfinalizowanie prac planowane jest na koniec czerwca 2017 roku.  
Fabryka VMI to druga inwestycja realizowana przez Skanska  na terenie Inwestycyjnej Strefie I.D.E.A. Pierwsza to zakład produkcyjny firmy IMOLA.

Komentarze (0)

Napisz komentarz
REKLAMA